Dobrze zoptymalizowany projekt naszego wymarzonego domu może przynieść nam bardzo duże oszczędności nie tylko na etapie budowy ale także na etapie użytkowania.  

Działka

Pierwszą rzeczą na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest wybór odpowiedniej działki budowlanej. Temat ten poruszyłem w wpisie pod poniższym linkiem :kupno działki budowlanej.

Architekt i konstruktor

Ważny jest wybór dobrego architekta i konstruktora. Może nie najtańszych, ale takich, którzy nam pomogą przygotować projekt pod nasze wymagania i jednocześnie zaprojektować dom tani w budowie i eksploatacji Najlepiej by architekt i konstruktor byli z jednego biura projektowego. Przy wszelkich propozycjach rozwiązań od razu możemy się dowiedzieć czy to jest pomysł łatwo i tanio wykonalny, czy niekoniecznie. Nasze uwagi od razu przekazujemy obu osobom, więc mamy pewność, że obydwoje będą wiedzieli o co nam chodzi .

Konstrukcja

Zaczniemy może od posadowienia domu. Dobór rodzaju fundamentu pozostawiam konstruktorowi. Jednak przemyślałbym wybudowanie piwnicy w naszym domu jeżeli jest on na działce ze spadkiem terenu. Czasami wysokość takich ścian fundamentowych może wynieść nawet 2m. Może na etapie budowy domu nie przyniesie nam to oszczędności, jednak pozwoli nam to na odciążenie innych kondygnacji od takich funkcji jak kotłownia, pralnia lub garaż. Jeśli nie planujemy budowy domu z piwnicą warto w miarę możliwości kuchnię, łazienkę i kotłownię/pomieszczenie gospodarcze wybudować obok siebie. Pozwoli nam to min. na zaoszczędzeniu na liczbie kominów. Warto przemyśleć sprawę tarasu. Lepszy i tańszy będzie taras ziemny (do wyboru mamy płyty ogrodowe, kostkę lub drewno czy kompozyt na legarach), który w razie potrzeby możemy bez problemu powiększyć lub zmienić kształt w odróżnieniu od tarasu typu scena. Ważnym elementem wbrew pozorom jest spójność wymiarów elementów materiałów (bloczków, pustaków) i wymiarów domu. Jest to rzecz, która pozwoli nam oszczędzić na odpadach. Innym elementem pod który warto dostosować wymiary budynku jest system stropowy. Strop kanałowy jest porównywalny z ceną stropów monolitycznych, jednak nie musimy się martwić o jakość wykonania. W kanałach mamy możliwość poprowadzenia różnych instalacji. Warto tutaj przemyśleć rozmiary pomieszczeń tak, by zastosować standardowe wymiary płyt. Stropy gęstożebrowe nie obejdą się bez podwieszania sufitów lub tynkowania. Każdy z nas ma trochę inne gusta i pomysł na dom, dlatego warto tutaj sobie sporządzić taką małą tabelkę z wadami i zaletami danego rodzaju stropu. Dla każdego systemu należy również wykonać obliczenia pod nasz konkretny projekt by przekonać który system będzie tańszy.   Zwieńczeniem każdego budowanego domu jest dach. Na finalną cenę konstrukcji dachu ma wpływ jej złożoność. Sam kształt i wielkość dachu determinuje projekt domu. Im prostsza konstrukcja bez wszelakich „udziwnień” tym tańsza. Ważnym elementem, oprócz solidnych materiałów, jest również montaż. Warto dołożyć parę złotych do dobrej ekipy niż się martwić w przyszłości. Wybór materiału do pokrycia dachu zależy od preferencji. Tutaj też polecam zrobienie sobie dobrej rozpiski plusów i minusów. Warto też przyjrzeć się dachom w naszej okolicy jak dany materiał się sprawuje.

Materiały

Kolejną rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę jest wybór odpowiednich materiałów. Tanie materiały bez atestów są tylko na pierwszy rzut oka tanie. A zaoszczędzone pieniądze trzeba będzie doliczyć do napraw. Jeśli pozwala na to czas warto szukać najtańszych ofert na dany produkt. W jednej hurtowni przy dużych zakupach możemy wynegocjować fajny rabat. Pamiętaj, że często jesteś zbyt biedny by oszczędzać na materiałach. Materiały z których powstanie twój dom mają wytrzymać dziesiątki lat dlatego nie warto oszczędzać na jakości.

Robocizna

Robocizna na budowie to temat rzeka. Dlatego nie zleciłbym prac ekipie znikąd o której nic nie wiem i nie mam podpisanej umowy na wykonanie określonych prac. Tani wykonawca jest podobny do taniego materiału. Z pozoru tani często tuszuje swoje braki jak i rozbudowuje wstępny kosztorys o kolejne pozycje. Warto również zapewnić fachowy nadzór w postaci dobrego kierownika. Wykonywanie prac samemu lub też z rodziną pozostawiam w gestii każdego z nas. Warto się również zastanowić czy nie lepiej skupić się na zarabianiu pieniędzy niż szarpać się z pomocą wujka z robotą o której mamy blade pojęcie.

Podsumowanie

Ogólnie im prostszy i mniej przekombinowany projekt (prosta bryła ) tym tańszy będzie nasz dom w realizacji. Pozbycie się z projektu domu wszelakich wykuszy, łuków, balkonów itp. pozwoli nam zaoszczędzić trochę pieniędzy. Wybór odpowiedniej ekipy i dobór odpowiednich materiałów pozwoli nam zaoszczędzić kłopotów podczas budowy i eksploatacji.
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *