Wiele osób zadaje sobie pytanie w jaki sposób dobrać odpowiedni kocioł C.O. Niestety fachowcy, pomimo ich zasobu kompetencji nie ułatwiają tego pytania. Zdarza się, iż dobierają kocioł na zasadzie sobie tylko znanej, co się wiąże również ze zbyt dużą jego mocą.

Przy doborze nie należy uwzględniać wyłącznie metrażu, gdyż nowo budowane budynku mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, niż te z lat 90-tych, nie wspominając już o tych z lat 70. Wbrew pozorom mniejszy, dobrze dobrany kocioł będzie spełniał swe zadanie nawet podczas zimy stulecia. Najważniejsze przy wyborze jest wykonanie jak najdokładniejszego bilansu cieplnego budynku. Obecnie budowane domy potrzebują moc kotła w granicach od 5 -10 kW .Informację o zapotrzebowaniu domu w ciepło znajdziemy w projekcie.

Skutkiem przewymiarowania kotła C.O. jest np. spadek wydajności kotła, jak i zmniejszenie się światła komina poprzez smołę zalegającą na ściankach.

Często spotykany jest również brak wiedzy o charakterystyce pracy tego urządzenia. Kocioł węgłowy pracując z 1/3 mocy wydala 2/3 paliwa z kominem. Za te 2/3 węgla my użytkownicy musimy zapłacić, a reszta społeczeństwa musi ten zbędny opał wdychać swoimi płucami.

Trzeba też zaznaczyć, iż sprawność rzędu 80 %, jaka jest hucznie reklamowana przez producentów i sprzedawców występuje tylko badaniach laboratoryjnych. W rzeczywistości dobrze dobrany kocioł będzie pracował na około 50 % swojej sprawności Lepiej sytuacja wygląda z kotłami gazowymi. Tam proces spalania daje się regulować w dużo większym zakresie.

Szczególną uwagę przy wyborze kotła zasypowego należy zwrócić na kotły klasy 5. Kotły tej klasy nie mają zapasu mocy maksymalnej o około 20%, dlatego należy je dobierać z odpowiednim zapasem mocy. Wyjątkiem również przy doborze są kotły miałowe. Taki kocioł należy przeszacować ze względu na sam materiał jakim będziemy palić – miał jest niskokaloryczny jak i zapopielony, w związku z czym nie pozwala na optymalne grzanie.

Pamiętaj drogi palaczu w przydomowej kotłowni, że nie paląc znamionowym paliwem Twój piec osiąga inną wydajność. Można to wykazać na przykładzie: poprzez palenie węglem w piecu obliczonym na miał przeszacujemy go, gdyż jest inna kaloryczność samego paliwa. W drugą stronę idąc, paląc miałem w piecu węglowym nie mamy szans na zadowalającą nas ilość ciepła.

 

Obliczenia doboru kotła

Po wstępie teoretycznym warto byłoby udowodnić to w praktyce. Dlatego zamieściłem uproszczony przykład doboru kotła na paliwo stałe . W analizowanym przypadku dom jednorodzinny zamieszkuje 4 osobowa rodzina.

 

 single-family-home-1026368_1280

 

  • Powierzchnia użytkowa: 105,70 m2
  • Kubatura: 420,06 m3
  • Wysokość: 7,30 m
  • Przenikalność cieplna przez przegrody

{ U }_{ sciany }<0,25 W/(m2*K)

{ U }_{ dachu }<0,20 W/(m2*K)

{ U }_{ podlog }< 0,30 W/(m2*K)

 

Wyliczenie mocy grzewczej urządzenia wytwarzającego energię:

- Zapotrzebowanie mocy do centralnego ogrzewania

{ P }_{ ogrz }=δ∙A=55∙105,70=5,82 kW

 

gdzie:

– wskaźnik zapotrzebowania ciepła, 55 W/m2

UWAGA !!!!!  Podana poniżej tabela pełni funkcję jedynie informacyjną. Dokładne zapotrzebowanie należy obliczyć na podstawie bilansu cieplnego.

   
rodzaj budynku zapotrzebowanie w odniesieniu po powierzchni budynku W/m2 *zapotrzebowanie w odniesieniu do kubatury budynku W/m3
Nowe budownictwo, podwyższona izolacja cieplna
(bardzo dobrze izolowane)
30-4011-15
Nowe budownictwo podwyzszona izolacja cieplna
(ok. 10 - 15 cm izolacji
45-6517-25
Stare budownictwo, budynek docieplony
(ok 5cm izolacji)
65-7525-28
Stare budownictwo, budynek bez docieplenia90-10033-37

[źródło :  http://www.technitech.pl/technika/artykuly/121.html]

 

- Moc potrzebna do przygotowania ciepłej wody użytkowej

 

{ P }_{ w }=\frac { m\cdot { C }_{ p }\left[ { T }_{ C }-{ T }_{ Z } \right] }{ t\cdot \eta } =4\cdot \frac { 35\cdot 4190\cdot \left( 328,15-283,15 \right) }{ 10800\cdot 0,8 } =3,06kW

gdzie:

n –   ilość osób na 1 budynek, 4

m –  ilość ciepłej wody na 1 osobę, 35 dm3 = 35 kg

{ C}_{ p} – ciepło właściwe wody, 4190 J/(kg·K)

{ T}_{ c} –  temp. wody ciepłej, 55 oC = 328,15 K

{ T}_{ z} –  temp. wody zimnej, 10 oC = 283,15 K

t –    czas podgrzania wody, 3 h = 10800 s

η –   sprawność wymiany ciepła, 0,8

 

- Moc kotła zasilającego c.o. oraz c.w.u. w domu jednorodzinnym

{ P }_{ kot?a }={ P }_{ ogrz }+{ P }_{ w }=5,82+3,06=8,88kW

Podsumowanie

Sam przykład z zastosowaniem przybliżonego zapotrzebowania na energię wraz ze zbiornikiem ciepłej wody użytkowej pokazuję nam, że kocioł dostosowany do palenia węglem nie powinien przekroczyć mocy 10 kW. Należy pamiętać, iż wynik z przeprowadzonych tutaj obliczeń ma jedynie charakter przybliżony i nie uwzględnia wielu czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 2 =

Post Navigation