Każdy, kto posiada ogród wie, ile wysiłku wymaga utrzymanie go w dobrej kondycji, szczególnie jeśli teren porastają różnego rodzaju krzewy. Pracę z roślinnością zdecydowanie ułatwiają elektronarzędzia ogrodowe, takie jak nożyce elektryczne do przycinania żywopłotu i krzewów.
W naszym rankingu przedstawimy wydajne modele nożyc zasilane sieciowo lub akumulatorowo. Wśród nich znajdziesz urządzenia lekkie i poręczne do mniejszych krzewów, ale i modele oferujące stałą i wysoką moc, które przydają się do cięższych prac z żywopłotem. Jakie są najlepsze nożyce do żywopłotu?
Nasz Wybór 7 Najlepszych nożyc elektrycznych do żywopłotu
- Nożyce elektryczne sieciowe Riwall 61 cm
- Nożyce do żywopłotu Ryobi 45 cm
- Nożyce elektryczne akumulatorowe Bosch 45 cm
- Nożyce elektryczne sieciowe NAC 51 cm
- Nożyce akumulatorowe Makita 35 cm
- Nożyce akumulatorowe Powermat 45 cm
- Nożyce akumulatorowe Graphite 51 cm
Ranking nożyc elektrycznych do żywopłotu
Nożyce elektryczne sieciowe Riwall 61 cm
Nożyce sieciowe REH 6261 o mocy 620 W gwarantują długą i wydajną pracę bez przerw. Przeznaczone do średnich i dużych ogrodów. Dużą zaletą jest obrotowy uchwyt, który pozwala na pracę w wielu pozycjach. Kształt i długość nożyc umożliwia precyzyjne docinanie szerokich i płaskich żywopłotów oraz krzewów.
Grubość cięcia 2,4 cm w zupełności wystarczy do prostych prac ogrodowych. Urządzenie ma kompaktowe wymiary, ale nie należy do najlżejszych (3,5 kg), dlatego dla wielu osób może ono stać się męczące przy dłużej pracy. Bezpieczną pracę zapewnia specjalna osłona, a także hamulec bezpieczeństwa i warstwa antypoślizgowa pokrywająca rękojeść. Składany uchwyt ułatwia transport i przechowywanie nożyc.
Zalety
- duża moc
- szerokość cięcia
- obrotowy uchwyt
Wady
- waga urządzenia
Nożyce do żywopłotu Ryobi 45 cm
Akumulatorowe nożyce do żywopłotu Ryobi do formowania żywopłotów i pielęgnacji krzewów. Ostrze szlifowane diamentowo o długości 45 cm poradzi sobie z przecięciem średniej wielkości drzewek.
Grubość cięcia wynosi 1,8 cm, co w przypadku nożyc akumulatorowych nie jest złym wynikiem. Miękki uchwyt pozwala na większy komfort w trakcie pracy. Dużą zaletą jest niska waga urządzenia (2,5kg), dzięki której nie obciąża ono nadmiernie ramion. Brakuje pełnego wyposażenia. Akumulator i ładowarkę należy dokupić osobno.
Zalety
- solidne ostrze
- niska waga
Wady
- brak baterii i ładowarki w zestawie
- brak osłonki chroniącej ostrze
Nożyce elektryczne akumulatorowe Bosch 45 cm
Elektryczne nożyce do żywopłotu Bosh o wyjątkowo kompaktowych rozmiarach i niskiej wadze (2,3 kg). Umożliwiają swobodne manewrowanie i komfort pracy. Listwa o długości 45 cm i 15 mm odstępach między nożami nadaje się do lżejszych prac ogrodowych.
Ostrze szlifowane techniką diamentową oznacza precyzyjne cięcia. Osłona na końcu listwy chroni urządzenie przed przypadkowym spotkaniem z murem lub ścieżką. Nożyce zostały wyposażone akumulator 18V 2.O Ah oraz ładowarkę.
Zalety
- kompaktowe rozmiary
- niska waga
Wady
- stosunkowo wysoka cena
Nożyce elektryczne sieciowe NAC 51 cm
Nożyce do żywopłotu NAC zasilane sieciowo, oferują długość ostrza wynoszącą 51 cm. To pozwala wykorzystywać je do przycinania szerszych żywopłotów. Moc nożyc wynosi 600W, dlatego z powodzeniem pomogą one utrzymać dobrą kondycję krzewów w średnim i większym ogrodzie.
Maksymalna średnica cięcia gałęzi to 2 cm, co jest przyzwoitym wynikiem. Urządzenie sieciowe wiąże się najczęściej z wyższą wagą, która w tym przypadku wynosi 3kg. Dzięki ergonomicznie ukształtowanemu uchwytowi nożyc praca z roślinami jest bezpieczniejsza i wydajniejsza. Obrotowa rączka o 45 lub 90 stopni w prawo lub w lewo zwiększa komfort pracy.
Zalety
- moc urządzenia
- obrotowa rączka
- stosunkowo niska cena
Wady
- brak
Nożyce elektryczne akumulatorowe Makita 35 cm
Te nożyce do trawy i ścinania żywopłotu to wielozadaniowe urządzenie ogrodowe oferujące wysoką wydajność. Wyposażone w dwa rodzaje wymiennych ostrzy do cięcia żywopłotu i trawy wokół narożników. Urządzenie Makita jest dobrej jakości sprzętem, z możliwością ustawienia wysokości cięcia w 3 pozycjach, co oznacza jeszcze precyzyjniejszą pracę.
Dzięki gumowanej rękojeści nożyce do żywopłotu doskonale leżą w dłoni. To umożliwia pewny chwyt i bardziej komfortową pracę. Możliwość zastosowania dodatkowego uchwytu przedłużającego zwiększa użyteczność nożyc. Pomimo niewielkich gabarytów nożyce ważą prawie 2 kg. Zestaw wymaga dokupienia akumulatorów oraz ładowarki.
Zalety
- wielofunkcyjność
- wysoka moc
Wady
- czasochłonna wymiana ostrzy
- brak akumulatora i ładowarki w zestawie
Nożyce elektryczne akumulatorowe Graphite 51 cm
Elektryczne nożyce ogrodowe akumulatorowe o długości cięcia 51 cm. Sprawdzą się podczas przycinania małych i średnich żywopłotów. Do zestawu dołączona jest ładowarka oraz akumulator o pojemności 4.0 Ah. Tak pojemna bateria umożliwia nawet 90 minut płynnej pracy.
Nożyce pozwalają na cięcie dość cienkich łodyg do maksymalnej długości 1,5cm. Posiadają zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem, a także osłony części nożowej oraz dłoni co zwiększa bezpieczeństwo w czasie pracy. Plusem tego modelu jest stosunkowo niewielka waga (3,2 kg) pomimo sporej szerokości tnącej.
Zalety
- szerokość cięcia
- zestaw wraz z baterią i ładowarką
Wady
- umiarkowana moc urządzenia
Nożyce elektryczne akumulatorowe Powermat 45 cm
Nożyce do cięcia żywopłotu firmy Powermat o szerokości tnącej 45cm wyposażone w wysokiej jakości ostrze ze stali wysokowęglowej. Umożliwiają cięcie gałęzi do maksymalnej grubości 16 mm, co można uznać za umiarkowane osiągnięcie. Z tego względu sprawdzą się w niedużym ogrodzie.
Posiadają blokadę zabezpieczającą przed przypadkowym włączeniem ruchu ostrzy. Na końcu znajduje się osłona chroniąca przed uszkodzeniem ostrza podczas cięcia przy ziemi lub wokół muru. Waga nożyc z akumulatorem wynosi 3,35 kg, co oznacza, że nie należą one do najlżejszych na rynku. Do zestawu dołączony jest akumulator 2 Ah oraz ładowarka.
Zalety
- atrakcyjna cena
- wytrzymały akumulator
Wady
- brak przeźroczystej osłonki ochronnej
Czy warto wyposażyć się w nożyce elektryczne do żywopłotów? Odpowiedź jest prosta
Pilarka do żywopłotu to urządzenie przydatne w czasie prac pielęgnacyjnych i porządkowych w ogrodzie. Do wyboru mamy nożyce zasilane sieciowo lub akumulatorowo. Różnią się one od siebie m.in. mocą silnika, długością ostrzy, możliwościami tnącymi czy dodatkowymi udogodnieniami usprawniającymi pracę. Dostępne są także modele nożyc do żywopłotu na wysięgniku, czyli tzw. nożyce teleskopowe pozwalające ciąć wysokie żywopłoty bez użycia drabiny. Modele elektryczne dobrze spełniają potrzeby osób posiadających małe i średnie ogródki z niewieloma nasadzeniami. Nożyce elektryczne pozwalają zaoszczędzić wiele czasu i sił na żmudnym przycinaniu żywopłotu i krzewów za pomocą ręcznych narzędzi. W przeciwieństwie do modeli spalinowych jest to rozwiązanie ekologiczne. Nie generuje spalin i zbyt dużego hałasu.
Na co zwrócić uwagę kupując dobre elektryczne nożyce do żywopłotu? Koniecznie sprawdź te parametry
Moc silnika
Nożyce do podcinania żywopłotu tak jak inne elektryczne urządzenie ogrodowe np. kosiarki do trawy, do skutecznej pracy muszą posiadać odpowiednią moc silnika. Do przycinania niewielkich krzewów takich jak np. tuje, które mają dość cienkie gałązki, wystarczy przycinarka o mocy około 400 W. Grubsze gałęzie wymagają mocniejszego narzędzia z silnikiem przynajmniej 600 W. Znaczenie ma również typ silnika. Dłuższą żywotnością cieszą się konstrukcje bezszczotkowe.
Urządzenie do pracy z dużymi, zdrewniałymi żywopłotami powinno mieć również silnik z wysokim momentem obrotowym rzędu 60-80 NM (niutonometrów). Im wyższy moment obrotowy, tym szybsze cięcie.
Rodzaj i długość ostrza
Poszukując dobrych nożyc do żywopłotu, trzeba zwrócić uwagę na trzy aspekty związane z ostrzami i nożem. Jeśli chodzi o długość ostrza, to optymalną jest ta w zakresie 45-60 cm, jednak ten parametr zależy również od indywidualnych potrzeb i upodobań. Dłuższe ostrza z pewnością przyśpieszą pracę w ogrodzie, ale i utrudnią manewrowanie sprzętem. Praca z nimi będzie mniej precyzyjna i z pewnością bardziej męcząca dla ramion.
Dostępne są również dwa rodzaje ostrzy: jednostronne i dwustronne. Sekatory jednostronne posiadają pojedyncze ostrze. Polecane do cięcia gęstszych, płaskich żywopłotów. Modele dwustronne sprawdzą się w przypadku roślin o trudnej strukturze i skomplikowanych kształtach.
Ostatnią kwestią jest rozstaw ząbków. Im szerszy, tym grubsze gałęzie można ciąć, zakładając przy tym wyższą moc silnika. Standardową szerokością jest ta wynosząca 20 mm. Taki rozstaw ząbków sprawdzi się w przypadku niedużych krzewów i żywopłotów.
Waga i wielkość
Parametry te powinny być dopasowane do oczekiwań samego użytkownika. Dobrze sprawdzają się urządzenia o mniejszych gabarytach, poręczniejsze. Praca z ciężkimi nożycami powyżej 3,5 – 4 kg w przypadku wyższego żywopłotu może okazać się niekomfortowa i zbytnio obciążać ramiona.
Poziom hałasu
Przed zakupem urządzeń elektrycznych do pracy w ogrodzie warto zwrócić uwagę na hałas, jaki generują. Modele nożyc elektrycznych cechują się znacznie cichszą pracą niż ich spalinowe odpowiedniki. Mimo to elektryki również mogą być dość hałaśliwe. Głośność ich pracy nie powinna przekraczać 98 dB.
Dodatkowe udogodnienia
Podczas pracy z tego rodzaju sprzętem bardzo przydaje się osłona, która chroni dłonie przed zsunięciem się w kierunku ostrza i drobnymi odłamkami. Bezpieczną pracę ułatwia także antypoślizgowa rękojeść. To dodatkowa ochrona zapewniająca pewny chwyt. Nożyce powinny być także wyposażone w hamulec bezpieczeństwa. Wiele modeli można zatrzymać niemalże natychmiast po zwolnieniu spustu. Przydatny jest także dodatkowy uchwyt umożliwiający pracę dwoma rękami, który posiada zdecydowana większość urządzeń.
Nożyce do żywopłotu akumulatorowe czy sieciowe – jakie wybrać?
Decydując się na zakup nożyc elektrycznych mamy do wyboru narzędzia zasilane akumulatorem i sieciowo. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Posiadając gruby i gęsty żywopłot, warto rozważyć nożyce sieciowe, ze względu na mocniejszy silnik. Praca z nimi nie musi być przerywana, przez co idzie zdecydowanie sprawniej. Niestety ograniczenie kablem jest dla wielu osób zbyt dużym minusem szczególnie jeśli rośliny są od siebie oddalone.
Kompaktowymi urządzeniami do drobnych prac w ogrodzie są nożyce akumulatorowe. Zapewniają one wygodną pracę bez kabla. Aby zagwarantować sobie płynną pracę, warto wyposażyć się w akumulator o większej pojemności. Jaki czas pracy na jednej baterii można uznać za przyzwoity? Dobrym wynikiem jest już około 30-45 minut nieprzerwanej pracy z urządzeniem.
Czy nożyce do żywopłotu wymagają ostrzenia?
Naostrzone nożyce to podstawa do sprawnego przycinania roślin. Materiał nożyc zużywa się podczas użytkowania i jest to zupełnie naturalne, bez względu na rodzaj urządzenia. W tym przypadku istotna jest jednak jakość ostrza, im wytrzymalsze noże tym nieco rzadziej trzeba je ostrzyć. Warto wybierać te szlifowane technika diamentową. Każdy nóż ostrzy się osobno, po rozkręceniu, za pomocą dedykowanego pilika albo specjalnej maszynki. Warto taki zabieg wykonywać przed każdym sezonem, by zapewnić sobie skuteczną i satysfakcjonującą pracę.
Podsumowanie. Jakie nożyce do żywopłotu elektryczne będą najlepsze?
Nożyce elektryczne są sprzętem ogrodowym polecanym do średnich i małych ogrodów. Wbrew pozorom wiele modeli akumulatorowych oferuje bardzo przyzwoitą moc w porównaniu do urządzeń zasilanych sieciowo. Nożyce elektryczne w przeciwieństwie do tych spalinowych generują znacznie mniejszy hałas. Wybierając odpowiedni dla siebie model, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na parametry takie jak moc, długość listwy tnącej i rodzaj ostrza. Ze swojej strony polecamy modele uznanych producentów np. Makita czy Bosh. Na uwagę zasługują również inne nożyce wymienione w naszym rankingu marek takich jak Ryobi czy Riwall. To nożyce, które również podołają mniejszym i większym wyzwaniom w ogrodzie.