Detektor gazu – podstawa bezpieczeństwa w budynkach zasilanych paliwami gazowymi (i nie tylko)

detektor-gazu (1)

Gaz to bardzo efektywne paliwo, które jest masowo wykorzystywane m.in. do zasilania systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, biurach czy w zakładach przemysłowych. Pamiętajmy natomiast, że mówimy tutaj o paliwie wybuchowym, a także potencjalnie toksycznym – szczególnie, gdy jest to czad, czyli gaz powstający w wyniku niepełnego spalania paliwa zawierającego węgiel. W budynkach zasilanych gazem lub w tych, w których istnieje choć hipotetyczne ryzyko ulatniania się tlenku węgla, należy stosować detektory gazu. Czym właściwie są te urządzenia i jak działają? Tego już dowiesz się z naszego artykułu.

Co trzeba wiedzieć o detektorze gazu?

Detektory gazu to specjalistyczne urządzenia przeznaczone do wykrywania szkodliwych lub niebezpiecznych stężeń gazów w powietrzu. Znajdują zastosowanie w domowych kotłowniach, w halach produkcyjnych, w magazynach, mieszkaniach, szkołach, urzędach i w każdym innym budynku, w którym może wystąpić wyciek gazu lub też istnieje prawdopodobieństwo ulatniania się czadu (budynki ogrzewane kotłami gazowymi, na paliwo stałe, kominkami etc.).

Rodzaje detektorów gazu

Detektory gazu to obszerna kategoria urządzeń pomiarowych. Dzielimy je przede wszystkim ze względu na rodzaj wykrywanego gazu. Mamy więc:

  • Detektory wykrywające gazy wybuchowe– służą do monitorowania obecności metanu, propanu, butanu, wodoru czy mieszaniny propan-butan. W przypadku wykrycia stężenia bliskiego dolnej granicy wybuchowości, urządzenie wydaje sygnał alarmowy (dźwiękowy i świetlny).
  • Detektory wykrywające gazy toksyczne– takie urządzenia wykrywają m.in. tlenek węgla (CO), dwutlenek węgla (CO2), dwutlenek siarki (SO2), chlor (Cl2) czy amoniak (NH3), których nawet niewielkie stężenia stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, więc ich monitorowanie jest absolutnie kluczowe w miejscach, w których istnieje choćby iluzoryczne ryzyko ulatniania się tych gazów.
  • Detektory monitorujące poziom tlenu w powietrzu– stosuje się je w zamkniętych przestrzeniach, takich jak silosy, studnie czy kontenery transportowe, gdzie może dojść do wypierania tlenu przez inne gazy, co stanowi zagrożenie dla osób przebywających w takich miejscach.

Detektory gazu można również sklasyfikować według technologii wykrywania stężeń gazów. Mamy tutaj na myśli:

  • Detektory katalityczne– wykorzystują element katalityczny reagujący na obecność gazów palnych;
  • Detektory elektrochemiczne– służą głównie do detekcji gazów toksycznych i poziomu tlenu;
  • Detektory z czujnikiem podczerwieni– monitorują gazy palne i CO2 na zasadzie absorpcji światła podczerwonego przez cząsteczki gazu.

Planując zakup detektora gazu należy w pierwszej kolejności zidentyfikować rodzaj zagrożenia występujący w danym obiekcie – czy są nim gazy wybuchowe, czy może toksyczne. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje detektora, które mogą być przydatne w zależności od warunków eksploatacji. Przykładowo: detektory mogą mieć wbudowane sygnalizatory dźwiękowe i świetlne, funkcję zdalnego monitorowania czy możliwość integracji z systemami automatyki, które natychmiast odcinają dopływ gazu w momencie wykrycia jego niebezpiecznego stężenia w pomieszczeniu.

Gdzie można kupić markowy detektor gazu?

Detektory gazu cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to z rosnącej świadomości na temat zagrożeń ze strony niebezpiecznych gazów, które mogą ulatniać się w budynkach mieszkalnych. Skoro jest popyt, to pojawia się i podaż – dziś detektory można kupić nawet w marketach budowlanych.

Ponieważ jednak mówimy tutaj o urządzeniu, od którego jakości może zależeć nasze bezpieczeństwo, a nawet życie, to rozsądnie będzie postawić na markowy detektor renomowanego producenta – co wcale nie oznacza, że będzie bardzo drogi w zakupie.

Szeroki wybór sprawdzonych detektorów gazu w atrakcyjnych cenach znajdziesz w stałej ofercie sklepu internetowego SORBEX, z którą zapoznasz się pod adresem https://sorbex.pl/sklep/194-detektory-gazu.

Artykuł Sponsorowany

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.