Gniazda modułowe – rodzaje i zastosowanie

rsz_pexels-la-miko-3615711_1

Gniazda i włączniki to elementy osprzętu elektroinstalacyjnego, które zwykle montowane są w ostatniej fazie realizacji inwestycji. O wyborze ich rodzaju nie powinny decydować wyłącznie walory estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i funkcjonalność. Gniazda modułowe do zabudowy w ramkach dają szeroką gamę rozwiązań, pozwalającą na dopasowanie modeli do każdego wnętrza.

Rodzaje gniazd modułowych

Do głównych zalet gniazd modułowych, podobnie jak wszystkich systemów modułowych, należy łatwość montażu, powtarzalne rozmiary i precyzja wykonania elementów. Gniazda modułowe występują w wersji do montażu podtynkowego, natynkowego, lub na specjalnej szynie. Na rynku można znaleźć ich różne rodzaje, na przykład:

  • standardowe gniazda z bolcem uziemiającym lub bez niego;
  • gniazda w szczelnej obudowie, z klapką, do zastosowania w pomieszczeniach wilgotnych;
  • gniazda z ogranicznikiem przepięć, do których można podłączać sprzęt elektroniczny;
  • gniazda z wyłącznikiem różnicowoprądowym, do pomieszczeń ‘wilgotnych’;
  • gniazda z wyrzutnikiem wtyczki;
  • gniazda z dodatkowymi zabezpieczeniami, bezpieczne dla dzieci;

Szczególnymi typami gniazd modułowych są takie, które umożliwiają podłączenie nie tylko wtyczki zasilającej. Należą do nich gniazda z portem USB, antenowe, telefoniczne oraz sieci komputerowej.

Dlaczego warto wybrać gniazda modułowe montowane na szynę?

Gniazda na szynę prądową można stosować w pomieszczeniach biurowych, gospodarczych, czy mieszkalnych. Szyna prądowa to osprzęt elektroinstalacyjny w formie listwy z cienkimi stykami łączeniowymi. Dzięki jej zastosowaniu można rozlokować gniazda modułowe w taki sposób, aby dało się wygodnie podłączać różne urządzenia. Co istotne w takiej szynie można montować także gniazda bezpiecznikowe, wyłączniki różnicowoprądowe oraz inne moduły.

System szyn prądowych i gniazd modułowych ma wiele zalet. Przede wszystkim ułatwia pracę monterom, pozwala też na uporządkowanie osprzętu i przewodów w rozdzielnicach. Łatwy i szybki montaż na “klik” przydaje się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i usługowym, czy w obiektach przemysłowych. Istotny jest oczywiście właściwy dobór parametrów szyny montażowej oraz gniazd do przeznaczenia danego pomieszczenia i wykorzystywanych w nim urządzeń elektrycznych.

Rodzaje i parametry szyn montażowych prądowych

Szyny montażowe stosowane są do pionowego lub poziomego łączenia gniazd modułowych. W elektroinstalatorstwie można spotkać się z trzema grupami szyn prądowych.

  • Szyny grzebieniowe, produkowane jako jedno-, dwu-, trzy- lub czterofazowe. Wykorzystuje się je do wykonywania połączeń poziomych i pionowych, przy czym gniazda można montować w jednym rzędzie, albo w dwóch lub w trzech.
  • Szyny widełkowe mają styki o kształcie widełek, które wykonane są z miedzi. Występują jako jedno-, dwu i trzyfazowe i posiadają ochronną powłokę izolacyjną, która pozwala na stosowanie ich w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym, a także w przemyśle.
  • Szyny sztyftowe o stykach w kształcie sztyftów lub prętów. Produkowane są zwykle jako szyny długie, wielomodułowe i wykorzystywane są w przemyśle oraz w budownictwie mieszkaniowym i usługowym.

Wybierając szyny do montażu gniazd modułowych, należy zwrócić uwagę na takie ich parametry, jak ilość faz, długość, czy liczbę urządzeń, jakie można do niej podłączyć. Znamionowy prąd ciągły oraz znamionowe napięcie łączeniowe określają maksymalne wartości pracy szyny, a klasa palności i stopień ochrony służą określeniu bezpieczeństwa ich stosowania.

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.