Jeśli chcesz stworzyć w swoim ogrodzie przytulny klimat, nie możesz pominąć oświetlenia! Odpowiednio rozmieszczone lampy zewnętrzne sprawią, że otoczenie wokół Twojego domu będzie podkreślało jego charakter, a całość nabierze elegancji i harmonii. Światło daje bowiem coś, czego nie da się osiągnąć pozostałymi elementami aranżacji. Oświetlenie zewnętrzne oferuje dziś wiele możliwości – możesz wybrać tradycyjne kinkiety elewacyjne i latarnie ogrodowe lub nowoczesne lampy z czujnikiem ruchu. Do subtelnego podkreślenia danego obszaru świetnie nadadzą się girlandy światełek, zaś w celu podświetlenia podjazdu warto zdecydować się na latarenki bądź kule solarne. Ale po kolei! Dowiedz się, jakie są rodzaje lamp zewnętrznych i poznaj ich zastosowanie!
Rodzaje lamp zewnętrznych
Zanim zaczniesz planować gdzie umieścisz jakie lampy, warto, abyś zaznajomił się z ich charakterystyką. Oświetlenie ogrodowe to dziś cały wachlarz możliwości – każda forma daje inny efekt wizualny i sprawdza się inaczej pod względem funkcjonalnym. Poniżej rodzaje lamp zewnętrznych, które dzielimy ze względu na rodzaj zasilania.
Oświetlenie napięciowe
Napięciowe oświetlenie ogrodowe wymaga podpięcia lamp do instalacji elektrycznej, co jest zarówno zaletą, jak i wadą. Podłączenie do prądu stanowi pewne źródło światła bez względu na warunki atmosferyczne, oczywiście o ile z jakiegoś powodu dostawca energii elektrycznej nie zrobi przerwy w dostawie lub nie nastąpi awaria. Do lamp ogrodowych zasilanych prądem zaliczamy w zasadzie większość modeli, wśród których wyróżniamy:
- kinkiety zewnętrzne – to lampy elewacyjne, które warto umiejscowić w pobliżu drzwi wejściowych, bramy garażowej lub na tarasie; kinkiet zewnętrzny pełni zazwyczaj funkcję dekoracyjną, gdyż strumień światła zazwyczaj jest w stanie oświetlić jedynie mały obszar wokół niego,
- plafony zewnętrzne – to kolejna opcja, która świetnie sprawdza się przy drzwiach wejściowych i na tarasach, jednak ze względu na to, że plafon jest typem lampy sufitowej, nadaje się on tylko w miejscach zadaszonych,
- lampy wiszące – zazwyczaj pełnią funkcję głównego źródła światła tarasu lub altany; mają za zadanie dobrze oświetlić dużą część przestrzeni, dlatego montowane są zwykle nad stołem,
- oczka – czyli małe lampki wpuszczane w sufit lub podłogę, dają dużo światła i jednocześnie są elegancką dekoracją; sprawdzają się w zasadzie wszędzie: na podjeździe, przy schodach wejściowych, na tarasie, a nawet w części ogrodowej, oświetlając np. alejki,
- lampy stojące i słupki oświetleniowe – jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj oświetlenia zewnętrznego, które należy postawić, najlepiej w strategicznych miejscach, jak np. okolice furtki, podjazdu, alejek ogrodowych, a także w kątach tarasu,
- latarnie ogrodowe – można je uznać za podtyp lamp stojących, jednak latarnie odznaczają się większymi wymiarami, dlatego nie nadają się do zamontowania na tarasie; dobrze sprawdzają się na dużych posesjach z alejkami,
- małe latarenki – w przeciwieństwie do dużych latarni, latarenki są niewielkich rozmiarów; sprawdzają się jako delikatne, dekoracyjne podświetlenie wybranych przez nas miejsc,
- lampy podwodne – podwodne lampki pozwalają podświetlić oczka wodne i baseny, nadając im nastrojowego charakteru nocą,
- girlandy zewnętrzne – czyli światełka podobne do tych świątecznych lub w formie żarówek, które możesz zawiesić tak naprawdę wszędzie: wokół altany, na tarasie, a nawet wokół drzew i krzewów.

Oświetlenie solarne
Lampy ogrodowe zasilane energią słoneczną są, rzecz jasna, uzależnione od nasłonecznienia w ciągu dnia, dopiero wtedy mają zasoby do wykorzystania ich po zmroku. Jest to dziś coraz chętniej wybierana opcja ze względu na oszczędność i ekologię. Oświetlenie solarne ze względu na swoją specyfikę, ogranicza się do zaledwie kilku rodzajów lamp ogrodowych o małych rozmiarach, zazwyczaj pełnią więc funkcję dekoracyjną, a są to:
- latarenki, słupki, kule oraz figurki solarne,
- kinkiety solarne,
- girlandy solarne,
- oczka solarne,
- wbijane lampki solarne.
Oświetlenie zewnętrzne domu
Za pomocą światła każdy z nas jest w stanie stworzyć przestrzeń pełną ciepła; przestrzeń, w której każdy będzie czuł się jak w domu, najpierw trzeba jednak wiedzieć jaki rodzaj oświetlenia sprawdzi się w danym miejscu, a który już niekoniecznie. Ponadto trzeba pamiętać o praktycznej stronie medalu, czyli o tym, że światło daje nam widoczność oraz bezpieczeństwo. Wybierz sprawdzone oświetlenie ogrodowe i podziel je na strefy!
Oświetlenie podjazdu i wejścia do domu
Pierwszą granicą, jaką przekraczamy, wchodząc lub wjeżdżając na posesję, jest brama tudzież furtka. Co więcej, granicę te przekraczamy kilkukrotnie każdego dnia, podobnie jak nasi przyjaciele, sąsiedzi, a także kurier czy listonosz. Jest to więc miejsce, które zasługuje na porządne oświetlenie – takie, które będzie je eksponowało, odstraszając tym samym włamywaczy i złodziei. Świetnie sprawdzą się tu latarnie, słupki oświetleniowe oraz oczka biegnące wzdłuż podjazdu aż do ganku.
Kolejnym miejscem, wartym nie mniejszej uwagi niż wjazd na posesję, jest wejście do domu. Ganek jest tak naprawdę centralną częścią budynku, nawet jeśli fizycznie nie znajduje się idealnie pośrodku. Za dnia strefa wejściowa nie potrzebuje szczególnego podkreślenia, zaś po zmroku zdecydowanie przydaje się tam światło. Zapewnić je sobie możemy za pomocą lampy wiszącej, plafonu i kinkietów. Świetną opcją jest tutaj zaopatrzenie się w lampy z czujnikiem ruchu, wówczas nie trzeba się martwić o szukanie włącznika w ciemności.

Oświetlenie ogrodu
Ogród jest naszą oazą spokoju, jednak bez klimatycznego oświetlenia nie jesteśmy w stanie z niego korzystać po zachodzie słońca. Z pomocą przychodzą nam lampy ogrodowe, dzięki którym możemy oświetlić alejki, oczko wodne, basen, altanę, a także rośliny! Pod względem aranżacyjnym ogród daje nam duże pole do popisu – niektóre miejsca możemy oświetlić zdecydowanym strumieniem światła, inne zaś tylko subtelnie podkreślić. Do oświetlenia alejek wybierz oczka zasilane prądem lub lampki solarne w formie kul, mini latarni bądź słupków. Altana będzie się pięknie prezentować, jeśli obwiesisz ją girlandą światełek, zaś krzewy i drzewa warto podświetlić – ponownie – małymi lampkami solarnymi bądź oczkami.
Oświetlenie tarasu
Nadeszła pora na taras – przestrzeń, która jest poniekąd przedłużeniem salonu znajdującego się wewnątrz domu. Jest to miejsce odpoczynku i spotkań z najbliższymi, warto więc uczynić je jeszcze bardziej przytulnym za pomocą świateł. Za główne źródło oświetlenia odpowiadać może lampa wisząca lub plafon, dodatkowe lampy będą zaś idealnym sposobem, aby podkreślić coś dla nas szczególnego – świetnie sprawdzą się tutaj dekoracyjne kinkiety i oczka podłogowe. Ponadto warto pomyśleć o świecach i małych latarniach na baterię, które jeszcze bardziej uprzyjemnią czas spędzany na tarasie.
Zaprojektuj idealne oświetlenie zewnętrzne w swoim ogrodzie!
Projektowanie i aranżacja ogrodu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli chcemy, aby była to przestrzeń o wyjątkowym charakterze. Oświetlenie zewnętrzne może przybrać różną formę, w zależności od tego, na czym zależy nam najbardziej – na estetyce czy funkcjonalności. Na szczęście na rynku dostępna jest cała gama lamp zewnętrznych, dzięki którym zadbamy zarówno o jedno, jak i o drugie.
Jeśli chcesz, aby Twój ogród zachwycał nie tylko za dnia, ale i nocą, rozplanuj oświetlenie, dzieląc je na strefy, a następnie skup się tym, co chcesz podkreślić – wtedy z pewnością osiągniesz niepowtarzalny efekt!
Artykuł Sponsorowany