Jak zoptymalizować koszty ogrzewania gazowego?

rsz_1adobestock_563864859_1

Z roku na rok ceny gazu rosną. Wiele osób ze względu na aspekt ekologiczny, a także większą wygodę zdecydowało się na ten rodzaj ogrzewania. Jak zatem najlepiej można zoptymalizować koszty ogrzewania gazowego? Co można zrobić, by rachunki były niższe?

Zastosowanie krzywej palacza lub wybór efektywniejszego kotła grzewczego

To określenie dotyczyło ogrzewania starych budynków na paliwo stałe. Chodziło o to, by zoptymalizować temperaturę wody w grzejnikach i w ten sposób ograniczyć zużycie energii. Oczywiście takie postępowanie wymaga odpowiedniego docieplenia budynku, a także zapewnienia dobrej szczelności okien. Możliwe jest także w takiej sytuacji, gdy różnica temperatur pomiędzy tą na zewnątrz i tą, którą chce się uzyskać wewnątrz, nie jest bardzo duża. Nie zawsze tę zasadę można wykorzystać. Nowoczesne ogrzewanie gazowe oparte jest na zastosowaniu pieców, które wyposażone są w automatykę, dzięki której można sterować temperaturą. Punkty sterowania mogą znajdować się także w mieszkaniu. Dzięki temu można manipulować nią w taki sposób, by osiągnąć oszczędności. Przykładowo w nocy nie jest nam potrzebna temperatura 20 stopni, a wystarczy 18 stopni, co jest wręcz korzystniejsze dla zdrowia. W związku z tym wystarczy zaprogramować kocioł grzewczy gazowy, np. kondensacyjny, by w nocy ogrzewał pomieszczenia do niższej temperatury niż w ciągu dnia. Nawet 2 stopnie mniej to już pewna oszczędność w domowym budżecie. Trzeba jeszcze nadmienić, że w przypadku automatyki po osiągnięciu optymalnej temperatury piec gazowy po prostu się wyłącza.

Regulacja temperatury w pomieszczeniach

Nieco już o tym wspominaliśmy, jednak warto uzupełnić pewne informacje. Poza regulacją temperatury na połączonych z automatyką urządzeniach elektronicznych można oczywiście wykorzystać termostaty przy grzejnikach, by ograniczyć ilość ciepła i ograniczyć przepływ energii, a tym samym zaoszczędzić. Oczywiście nie można tu przesadzać i trzeba zachować względny komfort. Regulacja temperatury może dotyczyć oczywiście także stosowanego ogrzewania podłogowego, stąd warto zaopatrzyć się w elektroniczne sterowniki, by ustawiać optymalną temperaturę podłogówki w okresie grzewczym.

Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach i eliminacja nieszczelności

Ważne jest również utrzymanie wilgotności na odpowiednim poziomie. W przypadku wilgotności 45% i temperatury 20 stopni można uzyskać podobny komfort termiczny do tego, gdy temperatura w domu wynosi 21 stopni, a wilgotność 57%. Warto zatem zaopatrzyć się w urządzenie do mierzenia wilgotności, które jednocześnie może osuszać lub nawilżać powietrze w domu. Odpowiednia wilgotność, to oszczędność na rachunkach za gaz wynosząca nawet 5% w skali roku. Warto wyeliminować także wszelkie nieszczelności, które istotnie wpływają na wysokość rachunków. W tym celu można zlecić profesjonalne pomiary i naprawić to, co jest możliwe, np. uszczelnić okna. Gdy mostki termiczne zostają ograniczone, można zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym kolejne kilka procent, a w niektórych przypadkach nawet kilkadziesiąt, gdy np. dom nie był odpowiednio docieplony i przeprowadzono termomodernizację.

Ogrzewanie gazowe na pewno do najtańszych nie należy. Jednak stosując odpowiednie urządzenie grzewcze i pamiętając o właściwych zasadach eksploatacji, a ponadto wentylacji można ograniczyć drżenie na widok kolejnego rachunku.

Artykuł Sponsorowany

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.