Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać? – Ranking 2019

Odkurzacz przemysłowy jest urządzeniem służącym do usuwania niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń, pyłów, opiłków, lakierów, farb oraz innych substancji, które powstają wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z tego typu substancjami. Jego wybór jest kwestią bardzo ważną, gdyż chodzi po prostu o dobre samopoczucie i zdrowie ludzi pracujących w jego otoczeniu. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie, tak aby odkurzacz służył nam przez długi czas i abyśmy wykorzystywali go odpowiednio do jego możliwości?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza przemysłowego.

Głównym zadaniem odkurzacza przemysłowego jest usuwanie zanieczyszczeń, którym zwykły odkurzacz nie podoła. Jego praca powinna być ciągła, wydajna i nie wymagać od nas ingerencji w ustawienia. Odpowiedz na pytanie jaki odkurzacz przemysłowy wybrać może się wydawać z pozoru trudna, jednak po zapoznaniu się z kilkoma radami będzie nam łatwiej podjąć decyzję jaki odkurzacz jest dla nas najlepszy.

Na rynku dostępnych mamy wiele modeli różniących się między sobą parametrami i przeznaczeniem. Wybierając odkurzacz musimy zwrócić uwagę na kilka elementów:

Klasa odkurzacza

Odkurzacze przemysłowe podzielone są na trzy grupy, które informują nas o tym z jakim zanieczyszczeniem są w stanie sobie poradzić.

  • Klasa L (pyły o maksymalnym stężeniu w powietrzu MAC>1mg/m3)- odkurzacze tej klasy służą do pochłaniania pyłów poremontowych, budowlanych i stolarskich. Sprzęt ten poradzi sobie również z piaskiem i żwirem.
  • Klasa M (pyły o maksymalnym stężeniu w powietrzu MAC>0,1mg/m3) – Stosowane do usuwania pyłów mineralnych. Odkurzacze te, podobnie jak klasy L nadają się do usuwania kruszywa, pyłów z drewna oraz jeszcze odpadów z farb, gipsu i zapraw.
  • Klasa H (pyły o maksymalnym stężeniu w powietrzu MAC<0,1mg/m3) – Z metalami ciężkimi takimi jak np. ołów, azbestem, wełną mineralną czy pleśnią poradzi sobie tylko klasa H. Te odkurzacze służą też do usuwania pyłów rakotwórczych i zawierających zarazki chorobotwórcze.

Filtr

Sprawa filtra, zaraz po rodzaju zanieczyszczeń z jakimi ma radzić sobie odkurzacz jest kwestią bardzo ważną. Jest niejako tożsama z klasą odkurzacza, jednak nieco dokładniejsza. Poza gramaturą pyłów do których przeznaczony jest filtr istotny jest materiał z jakiego jest on wykonany oraz jego żywotność i sposób czyszczenia.

W ramach każdej klasy mamy do czynienia z różnymi materiałami wykonawczymi. Najlepsze filtry to filtry HEPA lub filtry z włókniny PET. Warto również sprawdzić w jaki sposób należy czyścić filtr w odkurzaczu. Urządzenia z samoczyszczącymi się filtrami działają dłużej i sprawniej. Jednak już nawet półautomatyczne oczyszczanie filtrasprawi, że np. podczas odkurzania gładzi gipsowej odkurzacz nie będzie się co chwilę zatykał a my będziemy mogli korzystać z niego bez przerw na wytrzepanie filtra.

Moc i pojemność

Im większa moc odkurzacza, tym większa siła ssąca, a co za tym idzie, sprawniejsze i dokładniejsze oczyszczanie powietrza z zabrudzeń. Większość odkurzaczy posiada moc w zakresie od 1000W do 1500W. Na rynku można znaleźć modele o tej samej mocy, jednak o różnych wartościach siły ssania. I to właśnie na ten drugi parametr należy zwrócić szczególną uwagę. Przydatnym udogodnieniem jest możliwość regulacji siły ssania, co zdecydowanie wydłuża żywotność odkurzacza.

Jeśli zastanawiamy się na dwoma modelami odkurzacza, o podobnych parametrach wybierzmy ten, który ma większą objętość pojemnika lub worka na zanieczyszczenia. Przy przemysłowych zanieczyszczeniach, których zazwyczaj jest dużo istotną kwestią jest tak rzadkie opróżnianie pojemnika jak to tylko możliwe. Nie należy jednak kierować się wielkością (brutto) lecz pojemnością użytkową (netto), czyli ile zanieczyszczeń w rzeczywistości potrafi zmieścić zbiornik.

Mobilność i zasięg

Jeśli odkurzacz ma stać na hali i oczyszczać powietrze, jago waga nie jest kwestią najważniejsza. Jeśli jednak zamierzamy używać go np. na budowie i przenosić, warto zwrócić uwagę na to czy jest mobilny i ile waży. Mimo tego, że gabaryty odkurzaczy przemysłowych są dosyć pokaźne, na rynku można znaleźć również modele lekkie i bardzo mobilne.

Aby było nam łatwo sprzątać, w przypadku urządzenia mobilnego sprawdźmy też zasięg rur i kabla zasilającego. Im są one dłuższe, tym łatwiej będzie nam sprzątać i większy teren uda się naraz wyczyścić.

Dodatkowe parametry

Poza najważniejszymi i najbardziej oczywistymi cechami jakie musi posiadać dobry odkurzacz, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych atrybutów. Wysoka jakość to ważna cecha jakiej oczekuje się od elektronarzędzi. Nie inaczej jest w tym przypadku. Dobry odkurzacz powinien być skonstruowany z trwałych materiałów odpornych na zanieczyszczenia. Dobrze jeśli posiada możliwość pracy na mokro i sucho, tak abyśmy podczas jego użytkowania nie musieli się martwić czy przypadkiem nie uszkodzimy części wewnętrznych odkurzając wilgotne materiały. Ostatnią kwestią warta uwagi jest dodatkowe wyposażenie odkurzacza. Końcówki ssące, dodatkowy filtr i worki, rura teleskopowa, itp. są dużym udogodnieniem w pracy i zmniejszają koszty eksploatacji.

Jaki odkurzacz przemysłowy sprawdzi się w domu?

Odkurzacze przemysłowe posiadają całą masę zastosowań. Mimo swojej nazwy odkurzacz przemysłowy może skutecznie usunąć popiół z kominka czy zanieczyszczenia powstałe podczas prac remontowych w domu. Przyda się też do usuwania sierści zwierząt, jeśli są naszymi współlokatorami. Odkurzacz do domu nie musi mieć bardzo wysokich parametrów. Wystarczy nam model o mocy silnika w przedziale 1000-1200W,z filtrem mieszczącym się w klasie L. To da nam pewność, że poradzimy sobie z trudnymi zanieczyszczeniami występującymi w domach. Najlepiej wybrać sprzęt lekki i niewielkich rozmiarów, łatwy do transportu i przechowywania w warunkach domowych. Najlepiej, jeśli akcesoria, w które wyposażony jest wybrany przez nas model będą maksymalnie zbliżone do tych, jakie spotykamy w standardowych odkurzaczach. Wówczas nie zniszczymy podłogi oraz innych elementów występujących w naszym domu. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *