Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać? – Ranking 2024

odkurzacz przemysłowy ranking

Odkurzacz przemysłowy jest urządzeniem służącym do usuwania niebezpiecznych dla zdrowia pyłów, lakierów, farb oraz innych substancji, z którymi możemy mieć do czynienia na budowie lub podczas domowego remontu. Jego wybór jest kwestią bardzo ważną, gdyż chodzi po prostu o dobre samopoczucie i zdrowie ludzi pracujących w jego otoczeniu.

Podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru odkurzacza przemysłowego i omówimy najważniejsze parametry tego typu urządzeń. Przedstawimy również ranking top 5 popularnych modeli wraz z opisem ich plusów oraz minusów.

Najlepsze odkurzacze przemysłowe 2024

 

Ranking odkurzaczy przemysłowych

Odkurzacz przemysłowy Kärcher WD 6 1300 W

odkurzacz przemysłowy karcher wd6 premium

Odkurzacz przemysłowy o mocy 1300 W i wszechstronnym zastosowaniu. Sprawdzi się w domu, w garażu, na budowie i na zewnątrz. Wciąga zarówno suche jak i mokre zabrudzenia, które wędrują do zbiornika o pojemności 30 litrów, dodatkowo wyposażony w korek spustowy i zabezpieczenie przed przepełnieniem.

Posiada filtr z półautomatycznym systemem czyszczenia. Co to oznacza? Otóż odkurzacz po trzykrotnym naciśnięciu przycisku przedmuchuje filtr, dzięki czemu nie jest konieczne przerywanie pracy i czyszczenie filtra w celu przywrócenia pełnej mocy zassania. Oprócz tego profesjonalny odkurzacz przemysłowy Karcher WD6 producent wyposażył w różne dysze oraz tryb dmuchawy, czyli odwrócony strumień powietrza przydatny podczas wydmuchiwania pyłu lub zgarniania liści.

Warto wspomnieć też o trybie parkowania. Po zawieszeniu szczotki odkurzacza na specjalnym uchwycie urządzenie przerywa pracę. Ten odkurzacz bezworkowy waży 10,5 kg i ma zasięg 10 metrów. Wąż ssący ma długość 2,2 co czasami może okazać się niewystarczające. Umożliwia odkurzanie również w trybie workowym.

Zalety:

 • spust wody,
 • funkcja wydmuchiwania,
 • funkcja parkowania,
 • regulacja mocy ssania.

Wady:

 • zbyt krótki wąż.

 

Odkurzacz przemysłowy Makita VC2512 1000 W

odkurzacz makita

Odkurzacz przemysłowy o stosunkowo niedużej mocy do pracy na sucho i na mokro. Łatwy i prosty w obsłudze. Sprawdzi się w domu podczas remontu, w warsztacie i garażu czyli wszędzie tam gdzie zwykły odkurzacz nie dałby rady. Nie nadaje się jedynie do pracy ze szlifierką do gipsu.

Producent zastosował system filtracji oznaczony symbolem „L”. Jego kompaktowe wymiary (waży 8 kg) ułatwiają przechowywanie i transport. Technologia Push&Clean umożliwia ręczne otrząsanie filtra. Urządzenie zostało wyposażone w funkcję dmuchawy, jednak ta nie wyróżnia się specjalnie siłą wydmuchu. Odkurzacz posiada dość długi wąż (3,5 m) i przewód zasilający (10m). Pojemność zbiornika wynosi 25 l. Na uwagę z pewnością zasługuje jakość wykonania i użytych materiałów. Odkurzacz przemysłowy Makita sprawia wrażenie wytrzymałego i solidnego. 

Zalety:

 • jakość wykonania,
 • długi przewód ssący,
 • kompaktowe wymiary.

Wady:

 • brak regulacji mocy,
 • słaba funkcja wydmuchu.

 

Odkurzacz przemysłowy Riwall PRO NOIDUR 2200 W

odkurzacz przemysłowy Riwall

Odkurzacz przemysłowy bezworkowy o wysokiej mocy Riwall zbiera zarówno suche jak i mokre nieczystości. Sprawnie radzi sobie ze zbieraniem gipsu (podwójne zabezpieczenie przed pyłem), dlatego sprawdzi się podczas prac remontowych.

Urządzenie ma niewielkie gabaryty, jednak jest zaskakująco mocne. Maksymalna moc zasysania wynosi aż 2200W. Odkurzacz posiada stosunkowo mały zbiornik o pojemności 20 litrów. Plusem jest jego niewielka waga (6kg). Producent wyposażył go w gniazdo na elektronarzędzia, filtr HEPA oraz funkcję dmuchawy. Zasięg pracy wynosi 8,5 m. Minusem jest dość krótki (niecałe 2m) wąż. 

Zalety:

 • duża moc,
 • wydajność,
 • dobry stosunek jakości do ceny.

Wady:

 • krótki przewód ssący,
 • niewielki zbiornik.
 • brak regulacji mocy.

 

Odkurzacz przemysłowy Stanley SXVC20PTE

odkurzacz przemysłowy stanley

Odkurzacz przemysłowy marki Stanley to wielofunkcyjne urządzenie do pracy w trybie workowym wewnątrz pomieszczeń, ale i na zewnątrz. Sprawnie radzi się zarówno z mokrymi jak i suchymi nieczystościami, które trafiają do zbiornika o pojemności 20 l. Nadaje się również do prac z gipsem. Jego moc to całkiem przyzwoite 1680 W. Zasięg pracy wynosi 8 m (długość kabla zasilającego to 5 m a węża ssącego 3 m).

Urządzenie jest dość lekkie i waży 8 kg. Zostało wyposażone w filtr HEPA oraz gniazdo na elektronarzędzia. Odkurzacz pracuje i prezentuje się solidnie. Jest to dość tani odkurzacz przemysłowy, jednak producent zadbał o użycie trwałych materiałów, które tworzą mocną konstrukcję. Jego minusem z pewnością jest brak otrząsacza filtra, przez co może się dość szybko zapychać oraz regulatora mocy. 

Zalety:

 • solidna konstrukcja,
 • dobry stosunek ceny do jakości.

Wady:

 • brak otrząsacza filtra,
 • brak regulatora mocy.

Odkurzacz przemysłowy piorący Kanwod Super Wash

 

odkurzacz przemysłowy piorący kanwod

Odkurzacz marki Kanwod o mocy 1400W to prawdziwy kombajn w naszym rankingu odkurzaczy przemysłowych. Oprócz funkcji odkurzania na sucho i na mokro posiada funkcję prania. Dzięki temu doskonale nadaje się do czyszczenia dywanów, tapicerek, wykładzin czy materacy. Sprawdzi się również jako urządzenie do sprzątania w garażu i warsztacie. Posiada funkcję nadmuchu oraz osuszania.

Ten odkurzacz wyposażony jest także w praktyczny 20l przeźroczysty zbiornik na wodę, dzięki czemu można na bieżąco kontrolować poziom wody podczas pracy. Urządzenie waży 10 kg. Zastosowano w nim trzy rodzaje filtrów: gąbkowy, HEPA oraz wylotowy, do użycia w zależności od trybu pracy. Bogaty wybór ssawek pozwala dobrać odpowiednie narzędzie i skutecznie usunąć zabrudzenia.

Odkurzacz piorący Kanwod nie jest niestety „pancerną” maszyną. Słaba jakość plastiku sprawia, że łatwo o uszkodzenie obudowy. Sama konstrukcja jest też dość wywrotna. Wystarczy chwila nieuwagi, by odkurzacz wywrócił się na nierównej powierzchni. Mimo to cena całego zestawu jest bardzo atrakcyjna i ciężko o lepszy sprzęt tego typu w tej półce cenowej.

 Zalety:

 • funkcjonalność,
 • skuteczność,
 • dobry stosunek ceny do jakości .

Wady:

 • słabej jakości konstrukcja,
 • wywrotność.

Więcej rankingów najlepszych sprzętów do domu i ogrodu znajdziesz pod tym linkiem. 

Na Co Zwrócić Uwagę Przy Wyborze Odkurzacza Przemysłowego.

Głównym zadaniem odkurzacza przemysłowego jest usuwanie zanieczyszczeń, którym domowy odkurzacz nie podoła. Jego praca powinna być ciągła, wydajna i nie wymagać od nas ingerencji w ustawienia. Odpowiedz na pytanie, jaki odkurzacz przemysłowy wybrać może się wydawać z pozoru trudna, jednak po zapoznaniu się z kilkoma radami, będzie nam łatwiej podjąć decyzję o zakupie odpowiedniego dla nas modelu.

Dostępnych na rynku mamy wiele modeli różniących się między sobą parametrami i przeznaczeniem. Wybierając odkurzacz, musimy zwrócić uwagę na kilka elementów:

Klasa Odkurzacza

Odkurzacze przemysłowe podzielone są na trzy grupy, które informują nas o tym z jakim zanieczyszczeniem są w stanie sobie poradzić.

 • Klasa L (pyły o maksymalnym stężeniu w powietrzu MAC>1mg/m3)- odkurzacze tej klasy służą do pochłaniania pyłów poremontowych, budowlanych i stolarskich. Sprzęt ten poradzi sobie również z piaskiem i żwirem.
 • Klasa M (pyły o maksymalnym stężeniu w powietrzu MAC>0,1mg/m3) – Stosowane do usuwania pyłów mineralnych. Odkurzacze te, podobnie jak klasy L nadają się do usuwania kruszywa, pyłów z drewna, odpadów z farb, gipsu i zapraw.
 • Klasa H (pyły o maksymalnym stężeniu w powietrzu MAC<0,1mg/m3) – Tej klasy odkurzacze przemysłowe radzą sobie z metalami ciężkimi takimi jak np. ołów, azbestem, wełną mineralną czy pleśnią. Służą również do usuwania pyłów rakotwórczych i zawierających zarazki chorobotwórcze.

Filtr

Sprawa filtra, zaraz po rodzaju zanieczyszczeń, z jakimi ma radzić sobie odkurzacz to ważna kwestia. Jest ona niejako tożsama z klasą odkurzacza, jednak nieco dokładniejsza. Poza gramaturą pyłów, do których przeznaczony jest filtr, duże znaczenie ma również materiał, z jakiego jest on wykonany oraz jego żywotność i sposób czyszczenia.  

W ramach każdej klasy mamy do czynienia z różnymi materiałami wykonawczymi. Najlepsze filtry to filtry HEPA lub filtry z włókniny PET. Warto również sprawdzić, w jaki sposób należy czyścić filtr w odkurzaczu. Urządzenia z samoczyszczącymi się filtrami działają dłużej i sprawniej. Jednak już nawet półautomatyczne oczyszczanie filtra sprawi, że np. podczas odkurzania gładzi gipsowej odkurzacz nie będzie się co chwilę zatykał, a my będziemy mogli korzystać z niego bez przerw na czyszczenie filtra.

Moc I Pojemność

Im większa moc odkurzacza, tym większa siła zasysania, a co za tym idzie, sprawniejsze i dokładniejsze oczyszczanie powietrza z zabrudzeń. Większość odkurzaczy posiada moc w zakresie od 1000W do 2000W. Na rynku można znaleźć modele odkurzaczy przemysłowych o tej samej mocy, jednak o różnych wartościach siły ssania. I to właśnie na ten drugi parametr należy zwrócić szczególną uwagę. Przydatnym udogodnieniem jest możliwość regulacji siły zasysania powietrza, co zdecydowanie wydłuża żywotność odkurzacza.

Jeśli zastanawiamy się na dwoma modelami odkurzacza, o podobnych parametrach wybierzmy ten, który ma większą objętość pojemnika lub worka na zanieczyszczenia. Przy przemysłowych zanieczyszczeniach, których zazwyczaj jest dużo, istotną kwestią jest tak rzadkie opróżnianie pojemnika jak to tylko możliwe. Nie należy jednak kierować się wielkością (brutto), lecz pojemnością użytkową (netto), czyli ile zanieczyszczeń w rzeczywistości potrafi zmieścić zbiornik.  

Mobilność I Zasięg

Jeśli odkurzacz ma stać na hali i oczyszczać powietrze, jego waga nie jest kwestią najważniejszą. Jeśli jednak zamierzamy używać go np. na budowie i przenosić, warto zwrócić uwagę na to czy jest mobilny i ile waży. Mimo tego, że gabaryty odkurzaczy przemysłowych są dosyć pokaźne, na rynku można znaleźć również modele lekkie i bardzo mobilne.  Aby było nam łatwo sprzątać, w przypadku urządzenia mobilnego sprawdźmy też zasięg rur i kabla zasilającego. Im dłuższa rura i kabel -tym lepiej.

Dodatkowe Parametry

Poza najważniejszymi i najbardziej oczywistymi cechami, jakie musi posiadać dobry odkurzacz przemysłowy, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych atrybutów. Wysoka jakość materiałów użytych do produkcji to ważna cecha elektronarzędzi. Nie inaczej jest w tym przypadku. Dobry odkurzacz przemysłowy oferuje trwałą i solidną konstrukcję, która jest odporna na uszkodzenia. Dobrze jeśli posiada możliwość pracy zarówno na sucho jak i na mokro, tak abyśmy podczas jego użytkowania nie musieli się martwić czy przypadkiem nie uszkodzimy części wewnętrznych, odkurzając wilgotne materiały. Ostatnią kwestią wartą uwagi jest dodatkowe wyposażenie odkurzacza. Końcówki zasysające, dodatkowy filtr i worki, rura teleskopowa, itp. są dużym udogodnieniem w pracy i zmniejszają koszty eksploatacji.  

Podsumowanie

Jak widać, odkurzacze przemysłowe posiadają całą masę zastosowań. Mimo swojej nazwy odkurzacz przemysłowy może skutecznie wyprać dywan czy usunąć zabrudzenie powstałe podczas prac remontowych w domu. Wtedy wystarczy nam model o mocy silnika w przedziale 1000-1300W, z filtrem mieszczącym się w klasie L. Najlepiej wybrać sprzęt lekki i niewielkich rozmiarów, łatwy do transportu i przechowywania.

Poszukując sprzętu, który zda egzamin na budowie, konieczny jest odkurzacz przemysłowy z otrząsaczem, o większej mocy, taki który podoła zadaniom z gipsem. Z kolei używając odkurzacza na dużych powierzchniach, duże znaczenie będzie miał zasięg urządzenia.3

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.