Piece gazowe kondensacyjne to jedna z alternatyw dla tradycyjnych urządzeń grzewczych na gaz, węgiel, czy drewno. W porównaniu do kotłów tradycyjnych pozwalają one osiągnąć znacznie niższe koszty ogrzewania. Mogą nie tylko ogrzewać wodę użytkową, ale i całe mieszkanie. Kluczem do sprawnego funkcjonowania tego rodzaju instalacji jest odpowiednie dopasowanie pieca do warunków. Czym warto się kierować, kupując takie urządzenie?
System grzewczy to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia każdego domu. Dobrej jakości kocioł gazowy kondensacyjny zapewnia stały dostęp do ciepłej wody w całym mieszkaniu. Utrzymuje również pożądaną temperaturę pomieszczeń na stałym poziomie.
Nowoczesne kotły kondensacyjne, które przedstawimy w tym rankingu to urządzenia ekonomiczne jeśli chodzi o eksploatację, z różnych półek cenowych, wykonane solidnie, z dobrej jakości komponentów. Skoncentrujemy się na ich zaletach, nie zapominając również o niedoskonałościach.
Najlepsze kotły gazowe kondensacyjne.
- De Dietrich MCR Home 20/26 Mi
- Vaillant VCW 226/7-2 0010019987
- Saunier Duval Thelia Condens 25-A 0010016096
- Beretta Ciao Green 25 C.S.I
- Junkers Cerapur GC2200W 20/25C 7736901493
- Viessmann Vitodens 100-W B1HF 19KW (Z023161)
Ranking kotłów gazowych kondensacyjnych
Kocioł gazowy kondensacyjny De Dietrich MCR Home 20/26 Mi
Model dwufunkcyjny, który osiąga sprawność do 108,6% przy obciążeniu 30%, czyli takim, powstającym przy standardowym użytkowaniu. Konstrukcja kotła jest bardzo lekka (26kg), co ułatwia jego zawieszenie na ścianie.
Moc urządzenia wynosi 26kW podczas pracy z ciepłą wodą użytkową. Moc nominalna przy 80/60⁰ C wynosi min/max: 4,8-20,0 kW. Klasę energetyczną producent oznaczył literą A. Zaletą kotła De Dietrich jest niska emisja zanieczyszczeń NOx mniejsza niż 38/40 mg/kWh.
Istnieje możliwość zasilania kotła propanem bez dodatkowego zestawu. Podświetlany wyświetlacz LCD ułatwia obsługę pieca. Kocioł jest dość cichy. Poziom mocy akustycznej w pomieszczeniu wynosi około 48dB.
Plusy:
- Lekka konstrukcja
- Cicha praca
- Dobry stosunek ceny do jakości
Minusy:
- Brak
Kocioł gazowy kondensacyjny Vaillant VCW 226/7-2
Vaillant to uznany producent pieców gazowych. Urządzenia tej marki to jedne z najmniej awaryjnych kotłów gazowych. Kocioł VCW 226/7-2 cieszy się sporą popularnością wśród użytkowników. Piec ma dość duże wymiary (720 x 440 x 335mm), dlatego może nie sprawdzić się w mniejszych pomieszczeniach.
Podobnie jak piec od De Dietrich nie wytwarza zbyt wiele hałasu. Klasa energetyczna w tym przypadku to także A. Piec jest wykonany solidnie, co z pewnością przekłada się na jego długoletnią bezawaryjność. Moc grzewcza tego urządzenia to 24,5kW.
Modulacja ogrzewania instalacji grzewczej wynosi od 7,2 do 20,1kW. Paliwem wykorzystywanym do ogrzania wody i pomieszczenia może być propan, gaz ziemny lub płynny.
Plusy:
- Cicha praca
- Funkcjonalność
Minusy:
- Dość duże wymiary
Kocioł gazowy kondensacyjny Beretta Ciao Green 25 C.S.I
Kocioł marki Beretta jest wyposażony w energooszczędną pompę o współczynniku efektywności energetycznej EEI ≤ 0,20, dzięki czemu urządzenie charakteryzuje się wysoką wydajnością. Tego typu modele to bardzo oszczędne piece gazowe kondensacyjne.
Piec posiada wbudowany moduł regulacji pogodowej, którego zadaniem jest odczytywanie temperatury zewnętrznej i na tej podstawie ustalenie odpowiedniej temperatury instalacji. Moc grzewcza kotła Beretta Ciao Green wynosi 25 kW.
Plusy:
- Atrakcyjna cena
- Funkcjonalność
Minusy:
- Brak
Kocioł gazowy kondensacyjny Saunier Duval Thelia Condens 25-A
Urządzenia marki Saunier Duval cieszą się dużą popularnością. Kocioł Thelia Condens 25-A zbiera pozytywne opinie ze względu na energooszczędność. Zapewnia klasę energetyczną A, zarówno dla ogrzewania jak i przygotowywania ciepłej wody.
Osiąga moc od 5,1 do 25,7 kW. Ten kocioł dwufunkcyjny jest nieco cięższy od poprzedników (waży nieco ponad 31kg). Wciąż jest to jednak piec, który z powodzeniem może zostać podwieszony. Urządzenie najlepiej spełni swoje zadanie w domu lub mieszkaniu z jedną łazienką.
Plusy:
- Niskie koszty eksploatacji
- Automatyka pogodowa
- Łatwy montaż
Minusy:
- Dość niska moc w funkcji c.o. (19 kW)
Kocioł gazowy kondensacyjny Junkers Cerapur GC2200W 20/25C
Kocioł marki Junkers to jedna z popularniejszych propozycji w tym zestawieniu. Piec jest stosunkowo nieduży (713 x 400 x 300) i waży 35kg. Umożliwia modulację mocy od 4,8kW.
Zarówno montaż jak i konserwacja tego pieca nie powinny nikomu przysporzyć problemów. Ten dwufunkcyjny model sprawdzi się w mniejszych lub średnich przestrzeniach. Czytelny ekran LCD umożliwia wygodną obsługę. Na uwagę zasługuje wyjątkowo estetyczny design.
Plusy:
- Estetyka wykonania
- Cicha praca
- Łatwy montaż
Minusy:
- Konieczność dokupienia adaptera powietrzno-spalinowego
Kocioł gazowy kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-W B1HF 19KW
Jedyne w naszym zestawieniu urządzenie jednofunkcyjne. Kocioł Viessmann umożliwia ogrzewanie pomieszczeń w trybie pracy stałotemperaturowej lub pogodowej.
Wysoka jakość komponentów (wymiennik ciepła ze stali szlachetnej) zapewnia długotrwałą, bezawaryjną pracę. Szeroki, dotykowy wyświetlacz umożliwia wygodną obsługę.
Zintegrowany interfejs WLAN daje możliwość sterowania kotłem z poziomu aplikacji w smartfonie. Zakres mocy cieplnej przy 50/30°C wynosi od 3,2 do 19,0kW.
Plusy:
- Wysoka jakość komponentów
- Wyświetlacz LED z przyciskami dotykowymi
- Możliwość sterowania za pomocą aplikacji
Minusy:
- Dość wysoka cena
Jakie są zalety pieca gazowego kondensacyjnego?
Piece kondensacyjne służą do ogrzewania wody użytkowej oraz wody znajdującej się w instalacji grzewczej budynku. Można śmiało powiedzieć, że kotły gazowe kondensacyjne niejako obrazują rozwój technologii grzewczej poprzez swój sposób działania.
Jest on bowiem o wiele bardziej wyrafinowany od konwencjonalnych rozwiązań. W tradycyjnych piecach gazowych dochodzi do spalania gazu w celu ogrzania wody. W kotłach kondensacyjnych mamy do czynienia z dodatkową kondensacją pary wodnej, naturalnie zawartej w spalinach. Jej potencjał grzewczy jest niemały, ponieważ osiąga ona temperaturę 100 stopni Celsjusza, co oznacza spory zasób energetyczny.
Dzięki systemowi odzyskiwania dodatkowego ciepła z pary wodnej można zaoszczędzić sporo energii, która w tradycyjnym piecu poszłaby na zmarnowanie. Dlatego podczas korzystania z pieca kondensacyjnego oszczędności na rachunkach za gaz mogą być zauważalne.
Jeśli poszukujesz nowoczesnych i energooszczędnych sposobów na ogrzewanie domu, dowiedz się także jak działa powietrzna pompa ciepła, czyli urządzenie wykorzystywane coraz częściej w polskich domach.
Kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – który wybrać?
Kotły gazowe kondensacyjne przedstawione w rankingu to urządzenia dwufunkcyjne i jednofunkcyjne. Kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne służą do ogrzewania pomieszczeń. Istnieje możliwość rozszerzenia ich funkcjonalności poprzez doinstalowanie tak zwanego podgrzewacza pojemnościowego.
Pojemnik ten wieszany jest obok lub ustawiany pod kotłem. Piec podgrzewa wodę w zbiorniku non stop i krąży ona w obiegu cały czas, nawet gdy nie jest nam potrzebna. Tego rodzaju kocioł lepiej sprawdzi się w większych domach np. z dwiema łazienkami.
Z kolei kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne ogrzewają wodę użytkową w sposób przepływowy. Proces podgrzewania rozpoczyna się w momencie odkręcenia kranu. Kotły te nie zajmują wiele miejsca i najlepiej sprawdzają się w mniejszych budynkach lub mieszkaniach. Punkty poboru wody powinny znajdować się w pobliżu kotła, w przeciwnym razie czas oczekiwania na ogrzaną wodę będzie wydłużony.
Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając dobry kocioł gazowy kondensacyjny?
Moc
Odpowiednia moc pieca jest uzależniona od powierzchni domu lub mieszkania, które ma być ogrzane. W domu do 100m2 może wystarczyć kocioł o mocy około 6kW. Jest to jednak spore uproszczenie, ponieważ moc kotła gazowego powinna być precyzyjniej dopasowana do danego budynku i zależy od wielu różnych czynników.
Wśród nich można wymienić: powierzchnię domu, rodzaj i standard izolacji, zużycie ciepłej wody użytkowej itd. Potrzeby cieplne można zdefiniować także na podstawie dotychczasowego zapotrzebowania. Szczególnie w nowym domu dobór kotła gazowego wymaga wsparcia fachowca.
Regulacja
Wybierając kocioł kondensacyjny do domu czy mieszkania, szczególnie takiego z niedużym zapotrzebowaniem na ciepło, warto przyjrzeć się zakresowi modulacji grzewczej. Oznacza ona przedział mocy kotła, która jest dopasowywana do zapotrzebowania budynku na ciepło. Zapotrzebowanie to zmienia się w zależności od temperatury zewnętrznej. Im zakres ten będzie większy, tym kocioł lepiej dopasuje się do panujących warunków, co z pewnością przełoży się na mniejsze zużycie gazu.
Dodatkowe parametry
Nie bez znaczenia jest również poziom mocy akustycznej. Ciche urządzenia generują hałas na poziomie około 45Db. Dobrze wybierać kotły z wyższą klasą energetyczną np. A lub A+. Są to piece bardziej wydajne i jednocześnie ekonomiczne w użytkowaniu.
Warto także zwrócić uwagę na panel sterowania, który powinien umożliwiać wygodną, intuicyjną obsługę. Wiele urządzeń ma możliwość zdalnego uruchamiania i wyłączania za pomocą smartfonu.
Podsumowanie
Kotły gazowe kondensacyjne zbierają coraz więcej pozytywnych opinii. Zalety tych urządzeń skłaniają wielu użytkowników do wybrania właśnie takiej instalacji do ogrzewania domów. Wyposażenie budynku w piec gazowy kondensacyjny to nowoczesne rozwiązanie, które może pomóc zaoszczędzić sporo pieniędzy. Na przestrzeni wielu lat oszczędności te mogą być znaczące.