Pielęgnacja zieleni – o czym należy pamiętać?

Pielęgnacja zieleni - o czym należy pamiętać? Sprawdź!

Odpowiednia pielęgnacja zieleni wokół domu sprawia, że możemy cieszyć pięknym ogrodem przez cały rok. Jednak utrzymanie roślin w należytym stanie może być nie lada wyzwaniem. Jak skutecznie dbać o zieleń, aby zapewnić jej zdrowy wzrost i estetyczny wygląd? W poniższym artykule podsuwamy kilka praktycznych rad.

Regularne przycinanie roślin

Wbrew pozorom, cięcie nie tylko pozwala formować rośliny, ale również wpływa na ich poprawny rozwój. Niesie to ze sobą wiele korzyści — przycinanie odmładza pędy i stymuluje wzrost oraz proces kwitnienia. Ponadto ułatwia to profilaktykę przeciwko chorobom i szkodnikom, dlatego bardzo ważne jest usuwanie chorych lub martwych elementów roślin. 

Jak poprawnie przycinać rośliny? Przede wszystkim należy pamiętać o okresach ich kwitnienia i owocowania oraz przestrzegania pór cięcia. Większość kwiatów wymaga tego zabiegu wczesną wiosną i latem — przycinanie jesienią może pobudzić je do wzrostu, co w obliczu nadchodzących mrozów nie jest najlepszym momentem na rozrost. Ponadto warto mieć pod ręką odpowiednie narzędzia jak nożyce do żywopłotów czy sekatory, które nie uszkodzą struktury pędów. Pamiętajmy też, że rośliny powinno się przycinać w suche, słoneczne dni.

Jakie narzędzia sprawdzą się do przycinania roślin?

Koszenie i nawożenie

Dbałość o regularne koszenie trawnika wpływa na zdrowie całego ogrodu. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nieprzestrzeganie takich aspektów, jak pora koszenia czy wysokość cięcia może znacząco pogorszyć jego stan. Dobrym rozwiązaniem jest stopniowe skracanie długości trawy co kilka dni — wysoka trawa nie będzie prezentować się dobrze, jeżeli od razu pozbędziemy się większości jej wysokości. Nie powinno się także kosić po deszczu i w pełnym słońcu, ponieważ może to skutkować nierównym cięciem i szybszym parowaniem wody.

Ponadto na zdrowie trawnika wpłynie jego odżywianie. Nie musimy jednak wykorzystywać do tego specjalnych nawozów — bardzo dobrą alternatywą będzie jego mulczowanie. Na czym to polega? Proces ten wykorzystuje ściętą trawę podczas koszenia, która następnie zostaje bardzo drobno zmielona i rozrzucona na trawnik. W ten sposób pokos szybko się rozkłada i dostarcza roślinom wielu składników odżywczych. Mulczowanie można przeprowadzić za pomocą kosiarki z systemem mielenia zmiennego lub z podwójnym zestawem noży — jeśli szukasz odpowiedniego urządzenia do swojego ogrodu, koniecznie sprawdź ofertę autoryzowanego dealera Centrum: https://centrum-centrum.pl/

Pielęgnacja drzew w ogrodzie

Posadzenie drzew w ogrodzie ma wiele zalet. W połączeniu z krzewami tworzą naturalne ogrodzenie wokół posesji i zapewniają domownikom więcej prywatności. Ponadto dzięki drzewom możemy zaprosić do ogrodu wiele gatunków ptaków oraz pożytecznych owadów. Jednak samo posadzenie drzew to nie wszystko — aby zadbać o ich stan i wygląd, musimy również zwrócić uwagę na:

  • Regularne podlewanie i ściółkowanie — młode drzewa mają o wiele większe zapotrzebowanie na wodę. Aby wspierać jej zatrzymywanie w korzeniach, drzewa powinniśmy dodatkowo obsypać. Świetnie nadadzą się do tego trociny, kora, ścięta trawa oraz kompost.
  • Przycinanie — regularne przycinanie drzew liściastych i owocowych pomoże formować ich kształt i pobudzić do wzrostu. Nie tyczy się to roślin iglastych — w tym przypadku przycinanie powinno mieć miejsce tylko wtedy, jeśli gałęzie są chore lub uszkodzone.
  • Bielenie — malowanie pni drzew wapnem chroni je przed skokami temperatur na początku roku. Ciepłe dni na zmianę z bardzo zimnymi nocami sprawiają, że kora może pękać, prowadząc do rozwoju chorób i zagnieżdżenia się szkodników. Dlatego ogrodnicy zalecają, aby na przełomie grudnia i stycznia zabielić je specjalnie przygotowanym preparatem. 

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.