Styropian a środowisko

plyty-izolacyjne-styropianowe-ocieplenie-domu-renowacja-elewacji-domu (1)

Kwestię wpływu na środowisko wykorzystywania styropianu należy rozpatrywać na kilku płaszczyznach. Z jednej strony trzeba brać pod uwagę specyfikę samego materiału i jego produkcji, z drugiej znaczenie istotne jest zastosowanie tego materiału i jego konsekwencje. W poniższym artykule wyjaśniamy, czy z perspektywy ochrony planety warto stosować styropian.

Z czego składa się styropian?

Aby wyjaśnić wpływ na styropianu na otoczenie, trzeba zacząć od wskazania, z czego składa się ten materiał. Powszechnie kojarzy się go z tworzywem sztucznym, co jest prawdą, jednak tylko po części. Otóż kluczowym składnikiem styropianu jest syntetyzowany chemiczne polistyren. Jednak stanowi on jedynie około 2% składu tego materiału, a cała reszta to po prostu powietrze, które w żaden sposób nie może być postrzegane jako zagrożenie dla środowiska.

W procesie produkcji styropianu mogą powstawać pewne zanieczyszczenia, jednak ich ilość jest niewielka, co wynika między innymi ze wspomnianego składu płyty styropianowej. Ze względu na coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń oraz rosnącą świadomość producentów, techniki produkcyjne są udoskonalane, a nowoczesne technologie pozwalają coraz bardziej ograniczać emisję. Ostatecznie wpływ produkcji styropianu na dziurę ozonową czy globalne ocieplenie jest dzisiaj na tyle mały, że zwykle pomija się go w statystykach. Zwłaszcza że odpowiednie wykorzystanie tego materiału pośrednio może się wręcz przyczynić do poprawy warunków środowiskowych, o czym piszemy w dalszej części tekstu.

Czy styropian rozkłada się w ziemi?

Częstym zarzutem wobec styropianu jest brak możliwości naturalnego rozkładu tego materiału. Jako tworzywo sztuczne polistyren rzeczywiście nie rozkłada się w ziemi w czasie, który umożliwiałby określanie styropianu jako materiału biodegradowalnego. Jednak czy to rzeczywiście problem i konsekwencją tego faktu jest szkoda dla środowiska? Po pierwsze należy wskazać na to, że ze względu na niewielką zawartość tworzywa sztucznego w styropianie, ilość odpadów generowanych ze względu na korzystanie z tego materiału jest niewielka. Szczególnie że mowa o bardzo trwałej izolacji, wykorzystywanej przez wiele lat. Niemniej nie to jest najważniejsze, a fakt, że dzisiejsze styropiany są materiałami poddającymi się recyklingowi. Oznacza to, że po zużyciu płyt polistyrenowych, pod warunkiem właściwej utylizacji, można wykorzystać je ponownie – i tak co najmniej kilka razy. Biorąc pod uwagę długi czas użytkowania płyt, okazuje się, że mamy do czynienia z produktem, z którego można korzystać niemal w nieskończoność.

Styropian, czyli oszczędność energii

Nie można zapominać o przeznaczeniu styropianu. Jest to materiał izolacyjny, który bardzo skutecznie zapobiega ucieczce ciepła z obiektów. Dzięki temu możliwe jest znaczne ograniczenie ogrzewania, co przekłada się nie tylko na niższe koszty, ale też na znaczne zmniejszenie emisji. Skuteczna izolacja to mniej spalonego węgla czy gazu.

Obecnie styropian uważa się za materiał neutralny środowiskowo, ponieważ jego negatywny wpływ jest nieznaczny, a recykling pozwala użytkować raz wyprodukowany materiał przez wiele lat. Ponadto wykorzystanie styropianu do izolacji budynków pozwala znacząco obniżyć emisję zanieczyszczeń za sprawą ograniczenia ogrzewania.

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.