Termomodernizacja domu – dlaczego warto ją zrobić?

rsz_r-architecture-2gdwliim3uw-unsplash1_1

Według VI edycji raportu „Barometr zdrowych domów” 4% Polaków nie jest w stanie utrzymać w swoich mieszkaniach komfortu cieplnego, a wśród najuboższych odsetek ten dochodzi do 12%. Eksperci twierdzą, że skala zjawiska będzie się powiększać, ponieważ da się zaobserwować trwałą tendencję zwiększonych kosztów energii”. Aby temu zapobiec, coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzenie termomodernizacji – zwłaszcza że są dostępne różne formy wsparcia finansowego na ten cel. Dlaczego warto zrobić termomodernizację domu?

Termomodernizacja – korzystna dla ludzi i dla środowiska

Polskie domy –nieocieplone, z nieszczelnymi oknami, wymagające ogromnych ilości opału w celu zapewnienia komfortu cieplnego– są nazywane „wampirami energetycznymi”. Kopciuchy (wciąż wykorzystywane w ok. połowie budynków mieszkalnych w Polsce) przyczyniają się w sezonie grzewczym do przekroczenia poziomów pyłów zawieszonych PM 2,5, PM 10 i rakotwórczego benzo-α-pirenu o kilkaset procent w porównaniu z dopuszczalnymi normami!

Jak stwierdził Remigiusz Nowakowski, Prezes Zarządu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych we Wrocławiu, „poprawa efektywności energetycznej budynków”, czyli właśnie termomodernizacja, to ‘jeden ze środków zaradczych, który powinien zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i koszty z tym związane’. Termomodernizacja budynku przyczynia się również do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do atmosfery, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka chorób układu oddechowego i dalszego ocieplania się klimatu.

Wsparcie państwa na przeprowadzenie termomodernizacji – Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze ma na celu ułatwienie przeprowadzenia inwestycji mieszkańcom budynków wymagających termomodernizacji. Ułatwienie to polega na możliwości otrzymania bezzwrotnej dotacji w wysokości nawet 135 tys. zł albo pożyczki na referencyjnych warunkach. Działanie podlegające dofinansowaniu to:

  • likwidacja starych źródeł ciepła,
  • docieplenie przegród budynku,
  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz bram garażowych,
  • instalacja OZE,
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła.

Wsparcie finansowe można uzyskać również na audyt energetyczny oraz sporządzenie dokumentacji projektowej. Co ważne, z dofinansowania na termomodernizację mogą skorzystać również osoby, które wcześniej zainwestowały w nowoczesny kocioł lub bezemisyjne źródło ciepła (pompę ciepła) i otrzymały na ten cel wsparcie finansowe. To zasługa nowej odsłony Programu Czyste Powietrze. Kompleksowa termomodernizacja na najwyższym poziomie finansowania (czyli dla wnioskodawców o najniższych dochodach) oznacza możliwość otrzymania dotacji w wysokości nawet 70 tys. zł.

Inną formą wsparcia, z której mogą skorzystać podatnicy, jest ulga termomodernizacyjna – możliwość odliczenia od podatku 53 tys. zł rocznie na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją termomodernizacji w budynkach jednorodzinnych. Dowodem poniesionych wydatków muszą być faktury VAT.

Dlaczego warto zrobić termomodernizację?

Raport Polskiego Alarmu Smogowego pokazuje, że inwestycja w ocieplenie domu i wymianę przestarzałego źródła ogrzewania zwraca się po okresie od roku do siedmiu lat. W badanych budynkach zapotrzebowanie na energię zmniejszyło się od 36% do 87%, a roczne oszczędności opiewały na kwoty od 7 do 21 tys. zł! Większość przebadanych budynków przed termomodernizacją miała niewystarczający lub całkowity brak termoizolacji oraz kocioł na paliwo stałe jako urządzenie grzewcze. Jak więc widać, wykonanie termomodernizacji przynosi duże korzyści, i to w stosunkowo krótkim czasie.

Źródła:

  1. https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/potrzebujesz-finansowego-wsparcia-na-termomodernizacje-budynku.
  2. https://raport.togetair.eu/powietrze/smog-i-emisje-z-budownictwa/pilna-potrzeba-inwestycji-w-zrownowazone-przystepne-cenowo-budynki-wyniki-vii-edycji-barometru-zdrow.
  3. https://polskialarmsmogowy.pl/2023/06/jak-szybko-zwraca-sie-inwestycja-w-ocieplenie-domu-wyniki-audytu-polskiego-alarmu-smogowego/.

Artykuł Sponsorowany

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.