Budowa tarasu drewnianego na betonie krok po kroku

budowa tarasu drewnianego krok po kroku

Budowa tarasu drewnianego na gotowym betonie jest dość prostym zadaniem, ale dla kogoś, kto z pracami budowlanymi ma niewiele do czynienia, może okazać się wymagające. Podstawą jest przygotowanie planu prac i zaopatrzenie się w materiały. Pokażemy krok po kroku, jak samodzielnie wykonać taras z desek na wylewce betonowej, by efekt był jak spod ręki profesjonalisty.

Zanim przejdziemy do instrukcji krok po kroku, krótko opiszemy, czym się kierowaliśmy podczas wyboru poszczególnych materiałów takich jak drewno i elementy montażowe.

Drewniany taras: drewno krajowe czy egzotyczne?

W sklepach budowlanych do wyboru mamy wiele rodzajów drewna na taras. Z reguły powinno się wybierać taki materiał, który uznawany jest za najbardziej wytrzymały, odporny na ścieranie i odpowiednio twardy. W przypadku tarasu zadaszonego dobrze sprawdzi się nasze krajowe drewno sosnowe, buk, świerk, modrzew czy też dąb.

Niestety w przypadku niezadaszonych tarasów, gdzie drewno jest narażone na trudne warunki atmosferyczne, surowce takie jak sosna mogą się nie sprawdzić. Nieco droższą, jednak o wiele wytrzymalszą alternatywą są deski tarasowe z drewna egzotycznego typu meranti czy lapacho ale i modrzew syberyjski. Dostępne jest także drewno kompozytowe i wykonane z niego wysokiej jakości deski kompozytowe. Niewątpliwie materiał ten ma sporo zalet. Nie ulega biodegradacji i jest łatwy w pielęgnacji. My jednak zdecydowaliśmy się na naturalne drewno, ze względu na jego niepowtarzalny wygląd. Naszym zdaniem tarasy wykonane z drewna prezentują się najlepiej.

Deski: gładkie czy ryflowane?

Dostępne na rynku deski drewniane tarasowe często są ryflowane. Oznacza to, że na ich powierzchni znajdują się widoczne, ale niewielkie wgłębienia. Dzięki nim deska jest trwalsza, bo sprawniej odprowadza wodę. Na drewnie ryflowanym uszkodzenia mechaniczne i skazy są także mniej widoczne. Jednak takie deski wymagają częstszej konserwacji w porównaniu z tymi nieryflowanymi. Dodatkowo trzeba je regularnie myć np. za pomocą myjki ciśnieniowej. Do zbudowania naszego tarasu wybraliśmy deski ryflowane.

Jak zaprojektować taras?

Przydomowy taras stanowi najczęściej przedłużenie jadalni lub salonu. Należy zadbać o to, by znajdował się on na wysokości jak najbardziej zbliżonej do jego poziomu. Tworzenie w tym miejscu dodatkowego progu utrudnia użytkowanie.

Wymiary tarasu są zazwyczaj podobne do wielkości salonu. Trzeba pamiętać, że budowa powierzchni mniejszej niż 10m2 nie ma większego sensu. Czasami jednak nie mamy zbyt dużego pola manewru, bo działka, którą dysponujemy jest niewielka.

Planując samodzielne wykonanie wszystkich prac, warto przygotować prosty projekt tarasu drewnianego. Pozwoli on wyobrazić sobie rozmieszczenie poszczególnych elementów, a przede wszystkim wykonać dokładne pomiary niezbędne do zamówienia materiałów.

Podczas zamawiania materiałów trzeba pamiętać, że drewno na taras nie może być ani zbyt mokre, ani zbyt suche. Uznaje się, że jego optymalna wilgotność powinna wynosić między 25-30%. Długość desek jest dostosowana do wymiarów tarasu – zamówienia są realizowane indywidualnie. Ewentualnie można je dociąć samodzielnie. W deski na taras warto zaopatrywać się w sprawdzonych i polecanych miejscach, by mieć pewność, że kupujemy towar dobrej jakości i zgodny z opisem.

Kompletowanie materiałów i narzędzi

Żeby zbudować taras drewniany, potrzebnych jest kilka podstawowych narzędzi. Nie obejdzie się bez wyrzynarki, która będzie potrzebna do przycinania desek. Aby przymocować drewniane elementy, konieczna jest wkrętarka lub wiertarka. Do niezbędnych elementów wyposażenia należy też zwijana miarka i poziomica.

To, jakich narzędzi będziemy potrzebować, zależy w dużej mierze od podłoża, jakim dysponujemy. Taras drewniany można zbudować na betonie, kostce brukowej, terakocie, ale i bezpośrednio na gruncie. Jeśli posadzkę tarasu wykonano wcześniej z płyty betonowej i kostki brukowej sprawa jest najłatwiejsza. Podłoże jest praktycznie przygotowane. Trzeba się jedynie upewnić, czy ma ono odpowiedni spadek dla sprawnego odpływu wody deszczowej. Jeśli kostka brukowa lub terakota tworzą stabilne podłoże i nie porastają roślinami, sprawa wygląda podobnie. Legary mogą być układane bezpośrednio z użyciem specjalnych wsporników.

Jeśli dysponujemy samym gruntem, czeka nas więcej przygotowań. Będą one obejmować prace, które zapewnią stabilność podłoża. Do tego celu wykorzystuje się m.in. bloczki betonowe, które wkopuje się do gruntu i stabilizuje mieszanką piasku i betonu. To nie jedyny sposób. Często używane się też tuby szalunkowe. Inną metodą jest wykorzystanie warstwy podsypki, gruzu i tłucznia. Wypełnia się nimi wcześniej wykopany dół o odpowiedniej głębokości. Dobrym, ale czasochłonnym, rozwiązaniem jest wykonanie wylewki betonowej. To solidny fundament pod montaż desek tarasowych.

W każdym przypadku trzeba pamiętać o zachowaniu spadku na poziomie 1-2%. Poprawny spadek cechuje się różnicami wysokości rzędu 1-2cm na 1m długości.  Nasza instrukcja przedstawia przebieg prac na gotowej płycie betonowej.

Budowa tarasu drewnianego krok po kroku

Do wykonania szybkiego montażu naszego tarasu użyliśmy poniższych materiałów:

  • Drewniane deski
  • Legary pod deski
  • Wsporniki tarasowe pod legary
  • Wkręty ze stali nierdzewnej
  • Olej gruntujący do drewna twardego
  • Olej impregnujący 

1. Impregnacja desek

Przed przystąpieniem do prac z drewnem trzeba je najpierw odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią i porastaniem glonów. Do tego celu można użyć oleju gruntującego, który jest dostępny w sklepach ogrodniczych lub budowlanych. Wybór preparatu jest uzależniony od rodzaju drewna. Szczególnie deski z drewna egzotycznego mogą wymagać specjalnego sposobu konserwacji i odpowiednio dobranego preparatu.

Deski i lagary pokrywamy olejem gruntującym. Na elementy, które nie będą widoczne, czyli legary oraz wewnętrzną warstwę desek warto położyć dodatkową warstwę zabezpieczającą. Zapewni ona większą ochronę drewna przed czynnikami zewnętrznymi. Warstwę wykończeniową, dzięki której deski będą mieć ładny wygląd można nałożyć dopiero po ich ułożeniu. Warto pamiętać, aby zarówno przed gruntowaniem legarów jak i desek uprzednio je oczyścić z kurzu i innych zabrudzeń. Tak przygotowane drewno jest gotowe do dalszych prac.

2. Konstrukcja tarasu drewnianego

Kolejnym krokiem w naszym przypadku było wykonanie konstrukcji pod deski. To podstawa naszego przyszłego tarasu. Rozłożyliśmy klinowe wsporniki pod legary. Ich zadanie polega na oddzieleniu legarów od betonu po to, aby nie gniły one od podłoża. Dodatkową funkcją podkładek jest wygłuszanie i poziomowanie tarasu.

Zaleca się, by rozstaw legarów pod taras wynosił około 40-60cm. Nasze legary układaliśmy z zachowaniem 50cm odstępu. Taka odległość zapewni konstrukcji nośnej tarasu optymalną stabilność. Wsporniki tarasowe umieszczaliśmy w odległości nie większej niż 100cm. Dzięki regulowanym wspornikom można w wygodny sposób manewrować kątem ułożenia legarów, co pozwala zapewnić ich odpowiedni poziom. To również wygodny sposób na mocowanie legarów do betonu. Zadbaliśmy też o prostopadłe ustawienie legarów względem ścian. Powinny one zachować kąt prosty do ścian domu. Nie zapomnieliśmy również o utrzymaniu odpowiedniego poziomu. W tym pomogła nam oczywiście poziomica.

3. Montowanie desek

Konstrukcję tarasu mamy gotową. Na tak przygotowanych legarach zaczęliśmy montować deski, pamiętając o 0,5cm odstępie. Zamocowanie ich w ten sposób jest bardzo ważne, ponieważ drewno cały czas pracuje, zwłaszcza latem i zimą. Taki odstęp zapewni mu wystarczająco dużo swobody. Do wykonania równych odstępów wykorzystaliśmy małe listewki.

Następnie przykręciliśmy deski za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej. Aby uniknąć uszkodzenia, deski warto najpierw nawiercić wiertłem otwory, a dopiero po tym użyć wkrętów. W ten sposób montaż desek przebiega sprawnie. Użyliśmy wkrętów przeznaczonych specjalnie do desek tarasowych. Takie elementy bez problemu można kupić w dobrym sklepie ogrodniczym lub budowlanym.

Deski mogą być przytwierdzone również za pomocą specjalnych klejów lub blaszek. W przypadku niektórych rodzajów drewna (dotyczy to szczególnie gatunków drewna egzotycznego) może się to okazać konieczne. Warto o to dopytać sprzedawcę. My zdecydowaliśmy się na wkręty nierdzewne.

4. Wykończenie podłogi tarasu

Na ułożone deski nałożyliśmy warstwę oleju impregnującego. Trzeba się upewnić, że powierzchnia tarasu jest czysta. Olejować należy dokładnie, wcierając preparat w kierunku usłojenia drewna. Po wyschnięciu impregnatu taras jest gotowy do użytkowania.

Jak widać, nasze prace nad drewnianym tarasem zakończyły się sukcesem, a pomocników nie brakowało. 😉 Szacujemy, że samodzielna budowa tarasu drewnianego pomimo poświęconego czasu pozwoliła nam zaoszczędzić sporo kosztów. Koszt wykonania tarasu z drewna przez fachowca z pewnością byłby o wiele wyższy. Dlatego jeśli lubicie domowe majsterkowanie i chcecie spróbować swoich sił, zachęcamy do samodzielnego wykonania tarasu.

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

3 komentarze do “Budowa tarasu drewnianego na betonie krok po kroku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.