Zainteresowanie domami szkieletowymi z roku na rok rośnie i zyskuje coraz szerszą grupę inwestorów. Największą zaletą tego typu technologii jest szybkość budowy oraz niższe koszty. Jakie minusy mają tego typu konstrukcje? Co trzeba wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o budowie domu szkieletowego?
Czym są domy szkieletowe?
Domy szkieletowe składają się z komponentów konstrukcyjnych najczęściej drewnianych, ale czasami też stalowych, dzięki którym możliwe jest powstanie ścian, dachu oraz stropu. Technologia szkieletowa przez wiele osób kojarzona w naszym kraju głównie z małymi domkami letniskowymi, to obecnie prężnie rozwijająca się gałąź budownictwa. Projekty domów całorocznych tego typu są mocno spopularyzowane w Ameryce Północnej a szczególnie w Kanadzie, jednak równie często spotykać można je i w Europie.
Rodzaje domów szkieletowych
Samo podjęcie decyzji o budowie domu szkieletowego nie wystarczy. Trzeba jeszcze zastanowić się nad systemem, który spełni nasze oczekiwania i potrzeby. Trzy podstawowe rodzaje to: system kanadyjski, skandynawski i niemiecki.
System kanadyjski
Zwany często amerykańskim, wyróżnia się lekką, drewnianą konstrukcją tworzącą ściany wewnętrzne, dach oraz strop, której grubość zazwyczaj nie przekracza 38 mm. Z kolei ściany zewnętrzne mogą osiągnąć grubość 140 mm. Cechą szczególną są charakterystyczne nadproża znajdujące się nad otworami drzwiowymi i okiennymi.
W tym systemie najczęściej wykorzystuje się elementy modułowe prefabrykowane, ale zdarza się, że są one montowane na placu budowy. Elewację w domu szkieletowym kanadyjskim może stanowić siding winylowy, okładzina drewniana, ceglana lub tynk elewacyjny. Dach pokrywany jest dachówką bitumiczną lub ceramiczną. Dzięki tak szerokim możliwościom dom szkieletowy w systemie kanadyjskim wygląda dokładnie tak jak ten tradycyjny, murowany.
System skandynawski
Nazywany również szwedzkim, w którym stosuje się nieco grubsze słupy nośne sięgające nawet 45 mm. Konstrukcje te najczęściej spotyka się w postaci prefabrykowanej, a nie montowanej na placu budowy. Ściany zewnętrzne mają ograniczoną ilość słupków, dlatego w tym systemie brak jest nadproży. Za to pod oczepem montowana jest specjalna deska pełniąca właśnie funkcję nadproża. Dach może być pokryty dachówką ceramiczną, betonową lub blacho dachówką.
System niemiecki
To konstrukcje opisywane jako te najcięższe ze względu na rodzaj zastosowanych komponentów. Ściany wewnętrzne, dach i strop osiągają grubość 60 mm natomiast zewnętrzne nawet 160 mm. Poszczególne elementy domu szkieletowego powstają z prefabrykatów i są ze sobą łączone w poziomie w odróżnieniu od systemu kanadyjskiego. Cała konstrukcja jest też o wiele masywniejsza. W kwestii dachu również mamy kilka możliwości. Najczęściej stosuje się dachówkę ceramiczną lub betonową.
Każde z tych rozwiązań wykorzystuje również inny rodzaj wypełnienia, warstw i materiałów izolacyjnych po to, by zapewnić wysoką efektywność energetyczną budynku. Często stosuje się wełnę mineralną lub izolację celulozową.
Zalety domów szkieletowych
Szybka budowa
Tak jak już wspomnieliśmy to chyba jedna z największych zalet tego typu domów, która może przekonać do siebie wielu inwestorów, szczególnie tych, którym naprawdę się spieszy. Dom szkieletowy może powstać w około 2-3 miesiące. W porównaniu do domów murowanych to naprawdę ekspresowe tempo. W przypadku prefabrykatów idzie jeszcze szybciej. Bryła może być gotowa w zaledwie kilka dni. Na prace wykończeniowe trzeba przeznaczyć średnio 3 miesiące. Oczywiście czas ten może się skrócić lub wydłużyć w zależności od wyboru konkretnej technologii szkieletowej, rodzaju fundamentów itp.
Niższe koszty
To kolejny istotny argument przemawiający na korzyść tej technologii. Budowa domu szkieletowego jest tańsza, chociażby ze względu na lekką konstrukcję i łatwość montażu. Skrócony czas pracy ekipy także oznacza mniejsze koszty dla inwestora. Podczas budowy powstaje o wiele mniej odpadów, co również przyczynia się do korzystniejszego rachunku kosztów.
Budowa nawet zimą
Dom szkieletowy może powstać nawet zimą. Jeśli fundamenty zostały już wylane, dalsze prace mogą być kontynuowane w miesiącach zimowych. Taki dom nie wymaga prowadzenia prac mokrych związanych z betonowaniem i murowaniem, co jak wiadomo, wyklucza działania w temperaturze ujemnej.
Łatwość przebudowy
Możliwość szybkiej modernizacji i przebudowy to duża zaleta dla osób, które planują najpierw wybudować mały dom a dopiero po jakimś czasie go rozbudowywać. Bez większych problemów uporać można się także z wymianą instalacji na nowocześniejsze.
Większa powierzchnia użytkowa
Domy drewniane szkieletowe w porównaniu do tradycyjnych murowanych, o identycznych wymiarach zewnętrznych, mają większą powierzchnię użytkową ze względu na cieńsze ściany. Przykładowo dom parterowy szkieletowy o powierzchni 100 m2 może być wewnątrz większy od murowanego nawet o około 10 m2.
Energooszczędność
Po włączeniu ogrzewania dom szybko się nagrzeje, co zdecydowanie jest plusem. Ściany nie pochłaniają ciepła, dzięki czemu oszczędności w kosztach ogrzewania mogą być znaczące. Tego typu budynki również szybciej się wychładzają dlatego, aby korzyści te były zauważalne w portfelu, warto zastosować odpowiedni system ogrzewania. W tym przypadku dobrze sprawdza się ogrzewanie elektryczne z czasowym sterowaniem temperaturą.
Lepsze samopoczucie
Domy kanadyjskie są zdrowsze i bardziej ekologiczne. Materiały drewniane użyte do ich powstania, pozytywnie wpływają na samopoczucie mieszkańców, szczególnie gdy są to materiały ekologiczne. Jak wiadomo drewno stwarza specyficzny mikroklimat, bardzo trudny do osiągnięcia w przypadku innych technologii oraz materiałów.
Wady domów szkieletowych
Konieczność wcześniejszego zaplanowania aranżacji
Ze względu na lekką konstrukcję domu szkieletowego już na etapie projektowania trzeba dokładnie określić, gdzie zostaną powieszone np. cięższe meble takie jak szafki kuchenne. Projekt musi obejmować precyzyjną lokalizację specjalnych wzmocnień w tych miejscach. Jeśli planujemy umeblowanie domu bardzo ciężkimi szafami, również konieczne jest oznaczenie ich w planie. W przypadku tradycyjnej podłogi na płycie betonowej problem nie występuje.
Problemy z akustyką
Często wymieniane problemy z akustyką nie do końca są prawdziwe. Odpowiednie rozwiązania technologiczne pozwalają usunąć tę wadę. Solidne, kilkuwarstwowe zabezpieczenie i stosowanie się do zasad skutecznie wyeliminuje ryzyko wystąpienia problemów z akustyką w domu szkieletowym. Mimo to wiele osób uważa, że dom szkieletowy nigdy nie osiągnie takich parametrów akustycznych jak ten murowany.
Wymagająca technologia
Budowanie domu szkieletowego wymaga bardzo dużej dokładności. Nawet niewielkie błędy mogą znacząco pogorszyć efekt końcowy. Technologia ta jest wciąż mało rozpowszechniona w naszym kraju. Niestety wciąż niewiele firm jest w stanie naprawdę dobrze budować domy w tym systemie. Trudności z dostępnością odpowiedniego drewna do budowy szkieletowej (suszonego przemysłowo) również nie przyczyniają się do zmian na lepsze.
Atrakcyjność na rynku wtórnym
Okazuje się, że sprzedaż domu szkieletowego może nie należeć do najłatwiejszych. Większość inwestorów w Polsce zainteresowana jest budynkami murowanymi, dlatego w takiej sytuacji trzeba przygotować się na wydłużony czas procesu sprzedaży i prawdopodobnie również mniejszy zysk.
Konieczność zgromadzenia całej sumy na budowę
Gdy decydujemy się na budowę domu murowanego, odłożenie wydatków w czasie nie stanowi większego problemu. Rozłożenie prac nawet na kilka lat po to, by stopniowo finansować budowę to standard. W przypadku domów szkieletowych budowy nie można podzielić na etapy i tym samym przełożyć wydatków. Konieczne jest przygotowanie całej kwoty na sfinansowanie inwestycji.
Dom szkieletowy po Polsku
Każda technologia ma swoje wady i zalety. Wokół domów szkieletowych a w szczególności tych kanadyjskich przez lata narosło wiele mitów. A to za sprawą kiepsko zrealizowanych inwestycji. Wiele ekip budowlanych podejmowało i wciąż podejmuje się realizacji tego typu projektów, nie posiadając przy tym wystarczającej wiedzy i praktyki. Efektem tego jest spore grono inwestorów słusznie wyrażających swoje niezadowolenie z kanadyjczyka.
Dlatego przed podjęciem decyzji o budowie domu szkieletowego konieczne jest gruntowne podejście do tematu. Warto poznać opinie zadowolonych mieszkańców tego rodzaju nieruchomości i obejrzeć budynki na żywo. Przed wyborem firmy wykonawczej trzeba zapoznać się z referencjami i zrealizowanymi inwestycjami.
Domy tego typu wznoszone są w wielu krajach i cieszą się uznaniem właścicieli. Nie buduje się ich tylko dla jednego pokolenia. Domy szkieletowe w USA czy Skandynawii potrafią przetrwać nawet 100 lat, a to za sprawą dobrej jakości drewna, izolacji i zabezpieczenia.
Na szczęście i w naszym kraju coś w tej kwestii się zmieniło i wciąż zmienia na lepsze. Powstaje coraz więcej firm świadczących usługi profesjonalnie i solidnie, dzięki czemu mogą one pochwalić się rekomendacjami zadowolonych klientów.