Dobrze zoptymalizowany projekt naszego wymarzonego domu może przynieść bardzo duże oszczędności, nie tylko na etapie budowy, ale także podczas użytkowania. Gdzie w takim razie można szukać oszczędności przy budowie domu?
Działka
Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, jest wybór odpowiedniej działki budowlanej. Temat ten poruszyłem we wcześniejszym wpisie pod tym linkiem: kupno działki budowlanej.
Architekt i konstruktor
Bardzo ważny jest wybór dobrego architekta i konstruktora. Najlepiej szukać firm mających korzystną ofertę cenową, ale nie najtańszych. Najważniejsze są opinie dotychczasowych klientów biura oraz portfolio. Osoby specjalizujące się w tej dziedzinie, pomogą przygotować projekt pod nasze wymagania i jednocześnie zaprojektować dom tani w budowie i eksploatacji. Najlepiej by architekt i konstruktor byli z jednego biura projektowego. Przy wszelkich propozycjach rozwiązań od razu możemy dowiedzieć się, czy jest to pomysł łatwo i tanio wykonalny, czy niekoniecznie. Nasze uwagi od razu trafiają do architekta i do konstruktora, dzięki czemu oszczędzamy czas i przyśpieszamy prace nad projektem.
Konstrukcja
Zacznijmy od posadowienia domu. Dobór rodzaju fundamentu pozostawiam konstruktorowi, jednak przemyślałbym wybudowanie piwnicy, jeżeli dom ma być umiejscowiony na działce ze spadkiem terenu. Czasami wysokość ścian fundamentowych może wynieść nawet 2m, co już oznacza większe koszty. Może na etapie budowy domu nie przyniesie nam to oszczędności, jednak pozwoli na odciążenie innych kondygnacji od takich funkcji jak kotłownia, pralnia lub garaż. Jeśli nie planujemy budowy domu z piwnicą, warto w miarę możliwości kuchnię, łazienkę i kotłownię/pomieszczenie gospodarcze wybudować obok siebie. Pozwoli to m.in. zaoszczędzić na liczbie kominów.
Warto również przemyśleć sprawę tarasu. Lepszy i tańszy będzie taras ziemny (do wyboru mamy płyty ogrodowe, kostkę lub drewno czy kompozyt na legarach), który w razie potrzeby możemy bez problemu powiększyć lub zmienić kształt w odróżnieniu od tarasu typu scena.
Istotną kwestią jest również spójność wymiarów poszczególnych elementów materiałów (bloczków, pustaków) i wymiarów domu. To rzecz, która pozwoli nam oszczędzić na odpadach. Innym elementem, pod który warto dostosować wymiary budynku, jest system stropowy. Strop kanałowy jest porównywalny z ceną stropów monolitycznych, jednak nie musimy się martwić o jakość wykonania. W kanałach mamy możliwość poprowadzenia różnych instalacji. Warto tutaj przemyśleć rozmiary pomieszczeń tak, by zastosować standardowe wymiary płyt. Stropy gęstożebrowe nie obejdą się bez podwieszania sufitów lub tynkowania. Każdy z nas ma trochę inne gusta i pomysł na dom, dlatego najlepiej sporządzić prostą tabelkę z wadami i zaletami danego rodzaju stropu. Dla każdego systemu należy również wykonać obliczenia pod konkretny projekt, by przekonać się, który z nich będzie tańszy.
Zwieńczeniem każdego budowanego domu jest dach. Na finalną cenę konstrukcji dachu ma wpływ jej złożoność. Sam kształt i wielkość dachu determinuje projekt domu. Im prostsza konstrukcja bez wszelakich „udziwnień„, tym tańsza. Ważnym elementem, oprócz solidnych materiałów, jest również montaż. Warto dołożyć parę złotych do dobrej ekipy niż w przyszłości martwić się niedoróbkami. Wybór materiału do pokrycia dachu zależy od preferencji. Tutaj też polecam wykonanie prostej rozpiski plusów i minusów. Dobrze jest też przyjrzeć się dachom w naszej okolicy i zaobserwować jak dany materiał się sprawuje.
Materiały
Kolejną rzeczą jest wybór odpowiednich materiałów. Tanie materiały bez atestów są ekonomicznym rozwiązaniem, ale tylko na pierwszy rzut oka. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze prawdopodobnie trzeba będzie w przyszłości doliczyć do napraw. Jeśli pozwala nam na to czas, warto szukać najkorzystniejszych ofert na dany produkt. W wielu hurtowniach przy dużych zakupach można wynegocjować niezły rabat. Pamiętaj, że często jesteś zbyt biedny, by oszczędzać na materiałach. Materiały, z których powstanie twój dom, mają wytrzymać dziesiątki lat dlatego nie warto oszczędzać na jakości.
Robocizna
Robocizna na budowie to temat rzeka. Z pewnością nie zleciłbym prac ekipie znikąd, o której nic nie wiem i nie mam podpisanej umowy na wykonanie określonych prac. Tani wykonawca jest podobny do taniego materiału. Z pozoru tani często tuszuje swoje braki i rozbudowuje wstępny kosztorys o kolejne pozycje. Warto również zadbać o fachowy nadzór nad budową w postaci dobrego kierownika. Wykonywanie prac samemu lub też z rodziną pozostawiam w gestii każdego z nas. Czasami lepiej skupić się na zarabianiu pieniędzy na dom, zamiast szarpać się z pomocą wujka z robotą, o której mamy blade pojęcie.
Podsumowanie
Ogólnie im prostszy i mniej przekombinowany projekt (prosta bryła), tym tańsza będzie jego budowa. Pozbycie się z projektu wszelkich wykuszy, łuków, balkonów itp. pozwoli nam zaoszczędzić trochę pieniędzy. Wybór sprawdzonej ekipy i dobór odpowiednich materiałów pozwoli uniknąć kłopotów podczas budowy i późniejszej eksploatacji domu.