Wybór drzwi jest jedną z trudniejszych decyzji przy wykańczaniu nieruchomości. Wpływ na to ma zarówno duża dostępność modeli o zróżnicowanych parametrach, jak i znaczna rozpiętość cenowa. Najtańsze drzwi wewnętrzne kosztują ok. 350 złotych. Za tą cenę otrzymać można jednak model o podstawowych, żeby nie powiedzieć niskich parametrach. Optymalnym wyborem są więc drzwi ze średniej półki cenowej, które oferują więcej. Na takiej plasuje się model Carla 10 marki Dre. Czy spełniają one jednak pokładane w nich nadzieje? Zobacz, moją recenzję!
Drzwi Dre Carla 10 – co to za produkt?
Drzwi Carla 10 to jeden z topowych produktów marki Dre. Wyróżniają się klasycznym, tradycyjnym stylem. Producent obiecuje też ich wysoką jakość oraz trwałość, dzięki temu, że są wykonane z najlepszych materiałów. Oferuje również możliwość konfiguracji drzwi, co pozwala na dopasowanie ich koloru do własnego gustu i potrzeb – wybierać można pomiędzy 22 kolorami. Samodzielnie wybrać można też rodzaj krawędzi – tu zdecydować możemy, czy mają one być przyległe, bezprzyległe czy przesuwne.
W standardzie drzwi mają ramę z drewna iglastego i wypełnienie „plaster miodu”, natomiast dodatkowa dopłata daje możliwość wykonania np. podcięcia wentylacyjnego czy wypełnienia z płyty wiórowej otworowej. Opcje za dopłatą to też:
- listwa przymykowa drzwi dwuskrzydłowych bezprzylgowych
- skrzydła „90” i „100”
- kratka wentylacyjna tworzywowa
- kratka wentylacyjna aluminiowa
- skrzydło bezprzylgowe rozwierne
- drzwi dwuskrzydłowe, trzeci zawias Estetic 80 do drzwi bezprzylgowych (dopłata doliczana jest do ceny ościeżnicy).
Szereg opcji dodatkowych sprawia, że trudno jednoznacznie wskazać cenę drzwi Carla 10. W podstawie na stronie producenta kosztują one 827,70 zł. Sprawia to, że plasują się one na średniej półce cenowej. Od takich drzwi możemy więc oczekiwać lepszych parametrów niż od opcji budżetowej.
Drzwi Dre Carla 10 – parametry techniczne
Źródło: https://gerde.pl/drzwi-wewnetrzne/drzwi-zawiasowe/dre-carla-10
Jakie drzwi Dre Carla 10 wybrałem?
Wybierając drzwi, starałem się znaleźć kompromis pomiędzy ceną a parametrami. Po przeanalizowaniu wielu modeli mój wybór padł na Carla 10, ale w wersji ponadstandardowej. Zdecydowałem się na zamienienie za dopłatą wypełnienia plaster miodu na płytę wiórową otworową.
Moja decyzja była podyktowana tym, że płyta wiórowa otworowa jest materiałem mającym zapewniać lepszą dźwiękoszczelność. Ten parametr był dla mnie niezwykle istotny, ponieważ drzwi miały być zamontowane w domowych gabinetach. Zależało mi, aby drzwi maksymalnie wygłuszyły pomieszczenie oraz zapewniły w nim dobre warunki do pracy- jednym słowem: ciszę.
Dre Carla 10 – recenzja
W przypadku estetyki drzwi Carla 10 spełniły stawiane przed nimi oczekiwania. Po ich przetestowaniu jednoznacznie jednak stwierdzam, że ich dźwiękoszczelność pozostawia wiele do życzenia. Dźwięki z zewnątrz przenikają przez nie bez większych trudności, co stanowi istotny problem w przypadku osób ceniących sobie prywatność i spokój w swoim domu. Przez drzwi Carla 10 słychać praktycznie wszystkie dźwięki – nawet te ciche. Przepuszczają one zarówno rozmowy, jak i odgłosy TV, radia, hałas sprzętu domowego. Jest to szczególnie frustrujące, kiedy model Carla 10 zdecyduje się zamontować w sypialni czy domowym biurze.
Słaba dźwiękoszczelności sprawia, że drzwi odbiera się jako te niskiej jakości – mimo ich nie najniższej ceny. Ten mankament sprawia, że odebrałam je jako te słabej jakości i niespełniające najważniejszego dla mnie parametru, jakim jest wyższa akustyka.
Przepuszczanie nawet cichy dźwięków sprawia, że drzwi są mało komfortowe w użytkowaniu i jest podstawą negatywnej recenzji. Z racji tego, że parametr dźwiękoszczelności był dla mnie najważniejszy (a drzwi go nie spełniły), nie mogę polecić modelu Carla 10. Kupując drzwi za dopłatą z płyty wiórowej, byłem przekonany, że akustyka będzie na dużo wyższym poziomie.