Kto w życiu nie marzył o tym, żeby wyprowadzić się “na swoje”? Rzeczywistość ekonomiczna jednak bardzo szybko sprowadza nas na ziemię. W zdecydowanej większości przypadków budowa własnego domu po prostu się nie opłaca – lepiej jest kupić mieszkanie w bloku i wieść spokojny żywot. Pan Przemysław Balcewicz proponuje nam jednak alternatywę – drewniane domki całoroczne, których czołowym producentem jest Eko-Architektura. Firma, którą zarządza Pan Przemysław.
Co trzeba zrobić, żeby wybudować własny dom?
Jeśli miałbym za zadanie odpowiedzieć na to jak najkrócej, to powiedziałbym: skontaktować się z Eko-Architekturą. Żeby jednak zachować jasność, to wyjaśnię bardziej szczegółowo, co ma miejsce już po tym, gdy klient się z nami skontaktuje.
- Kluczowy jest wybór projektu. Może on być jednym z punktów w naszym katalogu. Klient ma również możliwość wprowadzania zmian do naszych projektów. Może też przedłożyć nam indywidualny projekt, który wykonał dla niego inny architekt – my sami też możemy się podjąć wykonania takiego projektu.
- Później przedstawiamy naszemu klientowi ofertę z uwzględnieniem wszystkich kosztów i czekamy, aż on ją akceptuje. Gdy to nastąpi – musimy jeszcze poczekać na uiszczenie opłaty.
- Gdy otrzymamy zapłatę i potwierdzenie realizacji, przystępujemy do produkcji elementów konstrukcyjnych. Oznaczamy je i tworzymy instrukcję montażu. Trwa to zazwyczaj kilka tygodni.
- Po wyprodukowaniu materiałów dowozimy je na miejsce we wskazanym terminie i wyładowujemy.
- Nasi klienci sami montują drewniane domki całoroczne – więc to jest kolejnym etapem.
- Po montażu należy odpowiednio zabezpieczyć drewno – czyli zaimpregnować i pomalować.
Po przejściu przez wszystkie wymienione etapy w zasadzie można się wprowadzać – o ile podłączyliśmy już wodę, prąd czy gaz. Wnętrze drewnianych domków całorocznych nie wymaga bowiem wykończenia. Swoją drogą to jeszcze bardziej obniża koszty.
Z reguły drewniane domki całoroczne są kilka razy tańsze od ceglanych o tym samym metrażu. Wynika to z kosztów pozyskania, produkcji i montażu materiałów. Drewno jest ogólnodostępne, łatwe w obróbce i stosunkowo lekkie, przez co spadają koszty transportu. Nie musimy też wynajmować ciężkiego sprzętu budowlanego ani ekipy, żeby zajęła się budową – wszystkim bez problemu możemy zająć się sami. Może nas czekać niemałe zaskoczenie, jak szybko budowa zostanie ukończona.
Jak długo trzeba pracować, żeby zakończyć budowę?
To zależy. Po pierwsze – od metrażu i ilości kondygnacji. Po drugie – od stopnia skomplikowania projektu. Po trzecie – od ilości pracujących osób. Po czwarte zaś – od naszej własnej mobilizacji i zacięcia do pracy. Podręcznikowy przykład zakłada budynek średniego metrażu z jedną kondygnacją – projekt nie jest skomplikowany i nad montażem pracują dwie osoby, nie spieszące się, ale też nie robiące przerw co pięć minut. Według mojego doświadczenia powinni oni ukończyć budowę w ciągu trzech dni od chwili otrzymania elementów konstrukcyjnych.
Czyli istnieje możliwość przesłania do Was indywidualnego projektu?
Jak najbardziej – trzeba się oczywiście liczyć z możliwymi, nieco większymi kosztami, jednak bez obaw. Ostateczna cena i tak będzie o wiele niższa, niż alternatywa z cegły. Mimo wszystko polecamy zapoznanie się z naszym katalogiem, bowiem dajemy możliwość wprowadzania zmian w projektach. Jesteśmy w stanie podjąć się również wykonania indywidualnego projektu. Ma to zasadniczą zaletę – ponieważ wiemy, jak projektować, aby wszystko było tak, jak należy i przetrwało latami.
Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons