Ranking grilli gazowych 2024

ranking grilli gazowych

Cieplejsze dni skłaniają do dłuższego przebywania na zewnątrz i korzystania ze sprzyjającej aury. Spotkania na świeżym powietrzu z rodziną czy znajomymi uprzyjemniają dania przygotowane na grillu. W Polsce coraz większą popularność zdobywają grille gazowe. Na jaki grill gazowy warto się zdecydować? Czy jest on dobrą alternatywą dla tradycyjnego grilla węglowego? Sprawdź nasz ranking grilli gazowych.

Oferta grilli gazowych jest tak szeroka, że wybór modelu spełniającego oczekiwania staje się nie lada wyzwaniem. Dlatego w naszym rankingu najlepszych grilli gazowych skoncentrujemy się na kwestiach, które są istotne podczas wyboru grilla gazowego. Oprócz tego przedstawimy kilka solidnych modeli grilli godnych uwagi.

Najlepsze grille gazowe

Ranking grilli gazowych

Grill Gazowy Weber Genesis E-330 GBS

grill gazowy weber genesis e330Kocioł, aromatyzery oraz pokrywa grilla Genesis wykonane są z odlewu aluminium oraz częściowo również ze stali. Są to bardzo solidne i praktycznie niezniszczalne materiały. Dzięki wbudowanemu termometrowi, który znajduje się w pokrywie, można w wygodny sposób kontrolować temperaturę wewnątrz grilla. Ruszt modelu Genesis został wykonany z grubego żeliwa. Środkowa część rusztu jest wymienna, dzięki czemu można w niej umieścić wok, kociołek, ruszt na steki lub inne akcesorium. Powierzchnia rusztu wynosi 68×50 cm, dlatego z powodzeniem pomieści posiłek dla kilkunastu osób.

Grill gazowy ogrodowy Genesis ma aż 5 palników wykonanych ze stali nierdzewnej, na które producent daje 10-letnią gwarancję. 3 palniki główne oraz palnik Sear Station (technologia umożliwiająca podwyższenie temperatury w wybranym miejscu na ruszcie) oferują łączną moc 13 KW. Po obu stronach znajdują się półki robocze, a jedna z nich kryje dodatkowy palnik do przygotowywania sosów czy marynat. W solidnej 74 kg konstrukcji nie brakuje szafki, która pomieści butlę gazową, ale tylko taką do 5 kg. GENESIS E-330 to profesjonalny grill premium, któremu naszym zdaniem brakuje jedynie różna, jednak element ten można dokupić osobno.

Plusy:

  • solidne wykonanie,
  • palnik Sear Station,
  • ruchoma półka boczna,
  • 10 lat gwarancji na pokrywę i palniki.

Minusy:

  • brak rożna,
  • mała szafka na butlę gazową.

Grill gazowy Campingaz Classic LS Plus D Seria 3

grill gazowy campingazz classic plus d seria 4Grill francuskiej marki Campingaz składa się z 3 palników o mocy 9,6 KW oraz palnika bocznego. Pokrywa wykonana jest ze stali emaliowanej z aluminiowymi bokami, a konstrukcja grilla ważąca niespełna 53 kg to w całości stal. W pokrywie producent umieścił również termometr. Żeliwny ruszt podzielony jest na dwie części oraz płytę żeliwną. Wymienny element rusztu można uzupełnić wokiem, patelnią lub innym naczyniem. System Insta Clean umożliwia łatwe demontowanie i czyszczenie rusztu oraz elementów piekarnika w zmywarce. Ruchoma półka pozwala zaoszczędzić sporo miejsca na niewielkim balkonie czy małym tarasie. Powierzchnia grillowania 61x46cm umożliwi przygotowanie dań dla kilkunastu osób. Szafka pomieści butlę z gazem 5 kg lub 10 kg. Producent zapewnia rozszerzoną gwarancję na palniki od 3 do 5 lat.

Plusy:

  • ruszt modułowy,
  • składana półka boczna,
  • latwe czyszczenie.

Minusy:

  • mała szafka na butlę.

Grill gazowy Broil King GEM 310

grill gazowy broil king gem 310Grill kanadyjskiej marki Broil King niewielkich rozmiarów, dla mniejszej rodziny. Pokrywa wysokiej jakości wykonana jest z odlewu aluminium, na którą producent daje aż 10 lat gwarancji tak samo, jak na kocioł. W pokrywie nie zabrakło termometru do kontroli temperatury. W środku znajduje się ruszt do podgrzewania oraz ruszt żeliwny dwustronny dzielony na pół (ruszt + płyta).

Model Broil King to grill wyposażony w aromatyzery oraz 3 palniki o łącznej mocy 7KW wykonano ze stali szlachetnej. Na ten element producent zapewnia 5 lat gwarancji. Powierzchnia grillowania (rusztu) wynosi 53×34 cm. Po obu stronach znajdują się składane półki pomocnicze wykonane niestety z tworzywa sztucznego. Do przewożenia modelu od marki Broil King służą tylko 2 kółka, jednak cała konstrukcja waży stosunkowo niewiele, bo niecałe 27kg. To dość mały grill gazowy. W tym modelu zabrakło palnika bocznego. Pomimo niedużych rozmiarów grill pomieści 11-to kilogramową butlę gazową, dzięki czemu estetyka stanowiska będzie zachowana. Jest to grill gazowy na balkon ale i na taras lub do ogrodu.

Plusy:

  • solidne materiały (kocioł, ruszt, paliki, konstrukcja),
  • szafka na 11 kg butlę gazową,
  • ruchome półki boczne,
  • dwustronny ruszt.

Minusy

  • półki z tworzywa sztucznego,
  • brak palnika bocznego.

Grill gazowy Landmann Trendy 3.1 12251

grill gazowy landmann trendy 3Grill Trendy niemieckiej marki Landmann wyposażony w 3 palniki (z gwarancją na 5 lat) oraz palnik boczny o łącznej mocy 14KW. Pokrywa tego dość dużego grilla składa się z podwójnych ścianek ze stali nierdzewnej. Kocioł wykonano z emaliowanej stali. Żeliwny ruszt o wymiarach 59×45,5 cm pomieści dania nawet dla 12 osób. Pokrętła z podświetleniem ledowym do regulowania płomienia mają wbudowaną iskrę, dzięki czemu ich zapalanie jest wygodniejsze.

Model Landmann Trendy waży nieco ponad 43 kg nie zabrakło również takich akcesoriów jak ruszt do podgrzewania czy termometr. Solidna podstawa jezdna została ustawiona na 4 solidnych kółkach dla wygodnego przewożenia grilla. W tym modelu niestety nie pomieści się butla 11-to kilogramowa. W zestawie zabrakło również płyty do grillowania.

Plusy:

  • ruchome półki boczne,
  • ruszt modułowy,
  • wbudowana iskra w każdym pokrętle,
  • pokrętła z podświetleniem ledowym.

Minusy:

  • brak miejsca na butlę 11 kg,
  • brak płyty do grillowania.

Grill gazowy czteropalnikowy Activa Mastercook Dakota 3

grill gazowy activa dacota 3 mastercookGrill wykonany z lakierowanej proszkowo blachy stalowej ustawiony na podstawie z dwoma kółkami. Na pokrywie znajduje się wbudowany termometr. Pod pokrywą umieszczono cztery palniki o łącznej mocy 12,8 KW oraz ruszt do podgrzewania. W pokrętłach producent zamontował również iskrowniki. Po bokach mamy blat roboczy oraz palnik. Żeliwny ruszt o wymiarach 64×40 można wykorzystać do przygotowywania posiłków dla 12 osób.

Zamykana szafka pomieści standardową 11 kg butlę z gazem. Czteropalnikowy grill Dakota 3 waży 36 kg, więc jest stosunkowo lekki w porównaniu do poprzednich grilli w naszym zestawieniu. W tym modelu brakuje nam składanej półki roboczej oraz płyty do grillowania.

Plusy:

  • pokrętła z iskrownikiem,
  • szafka na butlę 11 kg,
  • atrakcyjna cena.

Minusy:

  • nieskładana półka boczna
  • brak płyty do grillowania
  • brak rozszerzonej gwarancji na poszczególne elementy.

Dlaczego warto wybrać grill gazowy?

Nie da się ukryć, że na rodzimym rynku wciąż wiodą prym grille tradycyjne, na węgiel lub drewno. W polskich domach nierzadko spotkać można też grilla elektrycznego. Każdy z nich z pewnością ma swoje zalety. Grille na gaz mają wiele atutów, które sprawiają, że naprawdę warto zainteresować się właśnie tą grupą. Do największych zalet grilli gazowych zaliczają się:

Krótki czas grillowania potraw – w grillu gazowym możesz w bardzo krótkim czasie osiągnąć pożądaną temperaturę. Aby go rozpalić, wystarczy, że przekręcić pokrętło, wciśniesz przycisk zapalarki i voila!

System kontroli temperatury – za pomocą pokrętła regulującego wielkość płomienia, możesz swobodnie panować nad temperaturą potraw, dzięki czemu łatwiej osiągniesz pożądany efekt grillowania.

Niskie koszty – porządny grill gazowy to zazwyczaj większy wydatek, jednak jest to inwestycja, która się zwraca najczęściej już po kilku sezonach grillowania! Zużycie gazu podczas przygotowywania potraw jest niewielkie, dlatego koszty przygotowywania potraw w ten sposób są bardzo niskie.

Brak dymu – to oczywista, ale jakże ogromna zaleta! Dzięki temu możesz bez problemu grillować na balkonie lub w ogrodzie, nie szkodząc przy tym sąsiadom.

Jaki grill gazowy wybrać? – najważniejsze elementy

Piekarnik

Wybierając grill gazowy, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Pokrywa to istotna część grilla dlatego powinna być bardzo solidna. Gruba ściana pokrywy zapobiega uciekaniu ciepła i pomoże utrzymać odpowiednio wysoką temperaturę wewnątrz, nawet gdy najdzie cię ochota na grilla w środku zimy. Podwójne ścianki ze stali szlachetnej, odlew z aluminium oraz dożywotnia gwarancja dają pewność, że grill wykonany jest z wysokiej jakości komponentów.

Ruszt

Dobry grill gazowy posiada ciężki ruszt. Dzięki odpowiedniej masie żeberka utrzymują ciepło przez dłuższy czas, a ruszt pozostaje gorący pomimo otwarcia pokrywy. Zwróć też uwagę na odległości między żeberkami. Jeśli są dość duże grillowane warzywa czy mięso mogą przypadkowo zsuwać się pod ruszt. W kwestii utrzymania higieny istotna jest również ilość poprzecznych łączeń. Im więcej zakamarków tworzą, tym czyszczenie rusztu będzie wymagało więcej czasu i wysiłku. Ruszty żeliwne oferują większą moc, a z kolei ruszty wykonane ze stali szlachetnej są z reguły trwalsze, dlatego zarówno jeden i drugi wariant to niezłe rozwiązanie.

Aromatyzery

Opisywane grille posiadają tak zwane aromatyzery. To ważna część tego urządzenia. Aromatyzery wyglądają jak pofalowane blaszki i znajdują się między rusztem a palnikami. W jakim celu? Otóż dzięki nim soki i tłuszcze wypływające z jedzenia skapują prosto na jego powierzchnię, następnie zostają odparowane wprost do potrawy, nadając jej charakterystycznego grillowanego posmaku. Dlatego najlepiej, jeśli pokrywają jak największą przestrzeń pod rusztem. Oprócz walorów smakowych aromatyzery ochraniają palniki przed skapującymi resztami z potraw.

Palniki

Palniki to serce grilla. Solidne i ciężkie z otworami po obu stronach szybciej nagrzeją grilla. Zapewnią także równomierne rozprowadzanie ciepła. Dobrze, jeśli mają co najmniej kilkuletnią gwarancję. Dodatkowo zwróć uwagę na odległość palników od rusztu. Większy odstęp między nimi ułatwi rozprowadzanie ciepła i zmniejszy ryzyko szybkiego przypalania się potraw.

Czym jeszcze charakteryzuje się dobry grill gazowy?

Przed zakupem sprawdź też takie detale jak szafka, kuchenka boczna, czy składane półki. Szafka powinna Przed zakupem sprawdź też takie detale jak szafka, kuchenka boczna, czy ruchome półki. Szafka powinna pomieścić butlę z gazem najlepiej taką 11kg (dostępna na każdej stacji benzynowej), dlatego musi być odpowiednio pojemna. Bez niej estetyka Twojego stanowiska do grillowania mocno ucierpi. Boczna kuchenka to również bardzo praktyczny gadżet. Dzięki niej podczas grillowania w ogrodzie czy na tarasie wygodnie ugotujesz wodę na herbatę, czy przygotujesz sos. Z kolei ruchome, półki z boku to obowiązkowe wyposażenie dla posiadaczy niewielkich balkonów czy tarasów, które pozwoli zaoszczędzić trochę przestrzeni na inne narzędzia ogrodowe.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego grilla gazowego nie należy do najłatwiejszych. Na początku warto ustalić ile miejsca na balkonie możesz wygospodarować. Jeśli dysponujesz dużym tarasem, wielkość grilla czy składane półki mają drugorzędne znaczenie.

Ceny grilli gazowych nie należą do najniższych. Nie oznacza to jednak, że dysponując mniejszym budżetem, nie możesz liczyć na zakup solidnego urządzenia. Jeśli zamierzasz grillować często i dla sporej liczby osób, weź pod uwagę większy grill z rozszerzoną gwarancją producenta, a inwestycja zwróci się w przeciągu kilku sezonów.

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.