Ile wkrętów potrzeba na jedną płytę GK? Montaż płyt gipsowych

medium-shot-woman-fixing-roof (1)

Płyty kartonowo – gipsowe są materiałem, za pomocą którego szybko, tanio i skutecznie zasłonimy ściany, które krzywe i zniszczone. Dzięki nim postawimy również ścianki działowe, którymi przedzielimy duże pomieszczenie na dwa mniejsze. Ile wkrętów potrzebujemy, aby płyta g – k była stabilnie przymocowana? Jak wybrać odpowiedni rodzaj, by nie pojawił się problem z rdzą i korozją, widocznymi na ścianie?

Płyta karton – gips – co to jest?

Płyta karton – gips wykorzystywana jest między innymi do okładania ścian i sufitów, do tworzenia sufitów podwieszanych oraz stawiana ścian działowych. Z portalu Studiodomu.pl dowiedzieć możemy się, że na rynku znajduje się kilka ich rodzajów z przeznaczeniem do innych pomieszczeń i o innych funkcjach. Oznacza to, że mają one różne parametry, które przed wyborem należy znać.

  • Szare płyty karton – gips – stosuje się w pomieszczeniach, w których wilgotność nie przekracza 70%. Są to najczęściej wybierane płyty, które znajdą zastosowanie w domach i mieszkaniach. 
  • Czerwone pyty karton – gips – są ognioochronne. W ich skład wchodzą włókna szklane. 
  • Zielone płyty karton – gips – stosowane są w pomieszczeniach o wilgotności 85%. Spełnią one swoją funkcję pod warunkiem, że poziom wilgotności nie przekroczy doby, w innym przypadku mogą one ulec zniszczeniu. Na rynku znajdzie również zielone płyty karton – gips z czerwonymi oznaczeniami GKF, które w swoim składzie mają włókna szklane i są impregnowane.

Płyty karton – gips – jakie wkręty?

Do zamontowania płyt karton – gips potrzebować będziemy odpowiednich wkrętów. Wykorzystuje się je do mocowana płyt do profili lub do innych płyt. Wkręty, których chcemy użyć, powinny być przede wszystkim odporne na korozję, tak aby nie trzeba było ich wymieniać po kilku latach lub – co gorsza – nie puściły płyty, która odpadnie.

Ile wkrętów potrzeba na jedną płytę karton – gips?

Jeśli chodzi o ilość wkrętów potrzebnych do przymocowania jednej płyty karton – gips, to zależne jest to od kilku ważnych czynników, na przykład od rozmiaru płyty, konstrukcji oraz wymagań budowlanych i producenta, które również należy wziąć pod uwagę. 

Nie zawsze więcej znaczy lepiej. W przypadku płyt karton – gips zbyt duża ilość zamontowanych wkrętów może spowodować jej pęknięcie i konieczna będzie wymiana uszkodzonej na nową, co wiąże się z dodatkowym kosztem. Zazwyczaj na 1m2 wystarczy zamontować około 5 wkrętów. 

Podczas zakupu musimy zwrócić uwagę także na wymagania producenta, informuje on jakich wkrętów należy użyć do jakiego rodzaju płyt karton – gips, ponieważ różnią się ona nie tylko długością, ale również kształtem.

Co ile cm przymocować wkręty na płycie karton – gips?

Przede wszystkim wkręty podczas montażu płyty karton – gips powinny zostać rozmieszczone równomiernie, aby obciążenie było rozłożone na całym materiale. Dzięki temu unikniemy jej pęknięcia czy złamania. Bezpieczne będą zatem równe odstępu mniej więcej co 25 cm zarówno w bok jak iw dół. Wszystko jednak zależy od wielkości płyty oraz od tego, czy montujemy nie na ścianach, czy na stelażach. 

Rodzaje wkrętów do mocowania płyty karton – gips

Istnieją dwa typy wkrętów do płyt gk: o grubym gwincie, które sprawdzą się przy konstrukcjach drewnianych i o drobnym gwincie używane do profili metalowych. Poza tym dostępne są także różne ich rozmiary. Powinien być on dopasowany do grubości płyty oraz grubości profilu. Najłatwiejszymi w użyciu są te zakończone ostrymi końcówkami, ponieważ bardzo łatwo wkręcają się w płytę, sprawiając, że cały montaż zajmuje nam mniej czasu, a dodatkowo minimalizują one niebezpieczeństwo pęknięcia płyty. 

Podstawowymi, a zarazem najczęściej wybieranymi wkrętami w sklepach budowlanych są wkręty fosftowane, które są nie tylko odporne na wilgoć, ale równie na wysoką temperaturę. Wybierając je, nie musimy również martwić się pojawieniem się rdzy na ścianie, ponieważ pokryte są one powłoką ochronną. 

Treść przygotował https://studiodomu.pl/

Artykuł Sponsorowany

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.