Fundamentowanie na niespoistych gruntach jest wyzwaniem. Geotechnicy przed przystąpieniem do budowy muszą zagęścić grunt, by wykonanie fundamentów było bezpiecznie. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób zagęszcza się niestabilne grunty, przy okazji powiemy też, dlaczego warto korzystać z technologii wibracyjnych, zapraszamy.
Jak się zagęszcza grunty niespoiste?
Działania, które mają prowadzić do zagęszczenia gruntów niespoistych polegają na zmniejszeniu porowatości gruntu. Dzięki temu podłoże staje się bardziej zagęszczone, a właściwości gruntowe się poprawiają. Zmniejszenie porowatości można zawdzięczać dzięki przemieszczeniu się ziaren i cząstek mineralnych przy zadanym obciążeniu. Warto jednak pamiętać, że o efekcie zagęszczenia gruntu niespoistego decydować będzie naturalny stan gruntu, jego ziarnistość, czy wilgotność.
Najpopularniejszym sposobem na zagęszczenie gruntu niespoistego jest tzw. vibro compaction. Zagęszczanie wibracyjne to technika inżynierska stosowana w budownictwie i inżynierii lądowej do poprawy właściwości mechanicznych gruntu, takich jak wytrzymałość i stabilność. Proces ten polega na wykorzystaniu maszyn, takich jak zagęszczarki wibracyjne lub walce wibracyjne, do generowania drgań, które są przenoszone do gruntu. Drgania te powodują reorganizację cząstek gruntu, co prowadzi do zmniejszenia przestrzeni pomiędzy nimi i zwiększenia gęstości gruntu. Z takiej technologii korzysta m.in. Keller.com.pl, firma, która specjalizuje się w konsolidacji gruntów. Zagęszczanie wibracyjne stosowane przez firmę jest szczególnie efektywne w gruntach sypkich, takich jak piaski i żwiry, gdzie wibracje mogą łatwo przemieszczać się między cząstkami, zapewniając ich lepsze ułożenie i zwiększenie gęstości.
Jakie są wibracyjne technologie zagęszczania gruntów?
Warto też zauważyć, że rozróżniamy wiele różnych metod wibracyjnych, różnią się one narzędziami i wykorzystywanymi technologiami.
Wibroflotacja
Wibroflotacja polega na zagęszczaniu gruntu przez wibroflot (ciężki wibrator wgłębny), który generuje wibracje. Technika ta jest często stosowana w projektach budowlanych wymagających stabilizacji podłoża, aby zapobiec osiadaniu czy zapewnić odpowiednie warunki dla fundamentów.
Sondy wibracyjne
Sondy wibracyjne to metoda bardzo podobna do wibroflotacji, w jej przypadku otrzymuje się jednak drgania pionowe. Najpopularniejsze sondy to m.in. Terra-sonda, Profile-Y, czy Vibro-skrzydła.
Zalety zagęszczania gruntów metodą wibracyjną
Zagęszczanie gruntów metodą wibracyjną ma wiele zalet, jest to przede wszystkim efektywna metoda zagęszczania, która zwiększa także wytrzymałość gruntu. Co więcej, metody wibracyjne pozwalają także zredukować osiadanie gruntów niespoistych, minimalizuje się także ryzyko upłynnienia gruntu.
Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać was do tego, że metody wibracyjne mają wiele zalet w geotechnice. Pamiętajcie, nie ma nieodpowiednich podłoży, są tylko takie, które należy uprzednio przygotować!
Artykuł sponsorowany