Według różnych szacunków w Polsce możemy mieć już między 500 a 600 tysięcy prywatnych instalacji fotowoltaicznych. Lawina ruszyła wraz z uruchomieniem programu „Mój Prąd”, w ramach którego można uzyskać sporą dotację do fotowoltaiki. Na zakup elektrowni fotowoltaicznej może sobie pozwolić coraz więcej Polaków, dlatego na popularności zyskują również kalkulatory paneli fotowoltaicznych. Czy rzeczywiście warto z nich korzystać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.
Przydaje się tylko na początkowym etapie
W Internecie mnożą się różnego rodzaju kalkulatory fotowoltaiki. Udostępniają je również firmy oferujące panele fotowoltaiczne z montażem. Są to relatywnie proste narzędzia, które pozwalają wstępnie zorientować się, na jaki koszt musi się przygotować potencjalny inwestor zainteresowany domową lub firmową instalacją.
Niektóre kalkulatory są dość rozbudowane i umożliwiają nawet dość dokładne wyliczenie wymaganej wielkości instalacji. Przykładowo: mając zapotrzebowanie na energię elektryczną na poziomie 10 000 kWh rocznie i dach o sporej powierzchni, można podać konkretne dane w kalkulatorze i uzyskać wskazówkę, że docelowo idealnym wyborem będzie fotowoltaika 10 kW lub nieco większa.
Pamiętajmy natomiast, że powszechnie dostępne kalkulatory nie są narzędziami dla profesjonalistów. Pełnią one funkcję wyłącznie poglądową. Nie korzystają z nich ani projektanci fotowoltaiki, ani zawodowi monterzy, ponieważ im udostępniane są znacznie bardziej rozbudowane kalkulatory producentów paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów.
Kalkulator pozwala wstępnie oszacować koszt instalacji fotowoltaicznej
To duża zaleta takich kalkulatorów, szczególnie z punktu widzenia osób, które kompletnie nie orientują się w aktualnych cenach paneli fotowoltaicznych. Zamiast zgadywać, jaki może być koszt instalacji fotowoltaicznej i z góry zakładać, że nas na to nie stać, lepiej będzie skorzystać z nawet prostego kalkulatora i mile się zaskoczyć.
Oczywiście nie jest tak, że prosty internetowy kalkulator załatwi sprawę i precyzyjnie wskaże koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej. Wpływ na ostateczną cenę ma tak wiele zmiennych, że podaną informację należy traktować z dystansem.
Docelowo konieczna jest konsultacja z firmą oferującą montaż paneli fotowoltaicznych
Z doświadczeń profesjonalnych firm fotowoltaicznych (np. Sun For You – https://sunforyou.pl/) wynika, że wielu inwestorów zbyt kurczowo trzyma się tego, co pokazały im kalkulatory internetowe. Nie dopuszczają do siebie myśli, że instalacja może być np. o kilka tysięcy złotych droższa. Tymczasem dopiero profesjonalnie przeprowadzony audyt daje podstawy do tego, aby rzetelnie oszacować cenę fotowoltaiki, jak również wielkość instalacji i dobrać jej poszczególne komponenty.
To zadanie dla ekspertów, którzy przeprowadzą wizję lokalną, zbiorą niezbędne informacje od potencjalnego klienta, uwzględnią takie czynniki, jak chociażby warunki panujące na danym terenie (przeciętna liczba dni słonecznych, ewentualne zacienienie powodowane przez okoliczne budynki czy drzewostan) i dopiero na tej podstawie złożą adekwatną ofertę na montaż paneli fotowoltaicznych wraz z inwerterem oraz całą infrastrukturą towarzyszącą.
Podsumowując: kalkulator paneli fotowoltaicznych rzeczywiście może być przydatny, ponieważ pozwoli wstępnie zorientować się, jaki może być przybliżony koszt wykonania instalacji OZE oraz jaka powinna być jej orientacyjna moc. Nie kieruj się jednak bezkrytycznie wskazaniami kalkulatora.
Chcąc mieć pewność, że instalacja jest dobrze dobrana do budynku i realnego zapotrzebowania na energię, a także składa się z markowych komponentów, powinieneś skorzystać z profesjonalnej usługi projektowania fotowoltaiki. Swoim klientom zapewnia ją firma Sun For You, która oferuje fachowy dobór i montaż paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu oraz całym regionie. Szczegóły znajdziesz na stronie – https://sunforyou.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-we-wroclawiu/.