Klimatyzacja w domu do 100 m2 – cena z montażem 2024

klimatyzacja w domu do 100 m2

Montaż klimatyzacji w domu to coraz popularniejsze rozwiązanie, dzięki któremu możemy nawet w upalne dni cieszyć się w naszych wnętrzach komfortową temperaturą i przyjemnym chłodem. Wielu inwestorów zadaje sobie jednak pytania: jaka klimatyzacja do domu będzie najlepsza, jaka jest cena klimatyzacji w domu, jaki system klimatyzacji warto wybrać i jakiej mocy klimatyzacji potrzeba w ich domu.

Dlatego jeśli zastanawiasz się, jakie są najlepsze rozwiązania i ile kosztuje dobra klimatyzacja do domu o powierzchni 100m2, jaki jest koszt instalacji, to ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdziliśmy, ile kosztuje klimatyzacja do domu 100m2 i jak powinna przebiegać instalacja klimatyzacji.

Dlaczego warto zainwestować w klimatyzację do domu?

Klimatyzacja w domu może znacząco poprawić jakość życia, zapewniając odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w domu. Montaż klimatyzacji centralnej to inwestycja, która staje się już powoli standardem i jest o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż używanie klimatyzacji przenośnej czy wentylatorów. W przypadku domów o powierzchni 100m2, gdzie wysokie temperatury mogą być odczuwalne i niekomfortowe, klimatyzacja staje się niezbędnym elementem wyposażenia domu, zapewniającym odpowiedni komfort mieszkania.

Na potrzeby tego artykułu, przyjmijmy założenie, że instalacja klimatyzacji odbywa się w piętrowym domu o powierzchni około 100 m2. Parter to salon z kuchnią, a piętro obejmuje 4 pokoje. Dla takiego właśnie metrażu i układu pomieszczeń sprawdziliśmy koszt klimatyzacji. 

Jak dobrać odpowiednią klimatyzację do domu?

Zacznijmy od tego, że w przypadku domów o powierzchni 90m2 – 110m2, istotna jest odpowiednio wysoka moc klimatyzacji do domu, aby zapewnić skuteczne chłodzenie w całym domu. Warto również wziąć pod uwagę rozkład pomieszczeń oraz preferencje dotyczące regulacji temperatury w poszczególnych strefach. 

Klimatyzator typu split i multi-split

Najpopularniejszym wyborem klimatyzatora do domu w ostatnich latach jest klimatyzator typu split lub multi-split.

Klimatyzacja split składa się z kilku głównych komponentów, które współpracują ze sobą, aby zapewnić komfortowe warunki termiczne we wnętrzach. Podstawowe elementy to jednostka wewnętrzna, która wytwarza chłodne powietrze i rozprowadza je po wnętrzu, oraz jednostka zewnętrzna, odpowiedzialna za wymianę ciepła z otoczeniem. Oprócz tego, klimatyzacja typu split zawiera rury chłodnicze łączące obie jednostki, czynnik chłodniczy do przemieszczania ciepła, instalację elektryczną dostarczającą zasilanie, elementy sterujące regulujące działanie, filtr powietrza usuwający zanieczyszczenia oraz odpływ kondensatu. Taki rodzaj klimatyzacji można połączyć z jedną jednostką wewnętrzną.

Multi-split daje natomiast możliwość przyłączenia kilku jednostek wewnętrznych, co jest dobrym rozwiązaniem, jeśli oczekujesz, aby każde pomieszczenie mogło mieć swoje własne ustawienia temperatury.

Przy wyborze klimatyzatora można także rozważyć klimatyzator z funkcją grzania, który w razie potrzeby będzie alternatywnym źródłem ciepła. Wśród innych funkcji, które może oferować klimatyzacja do domu jest oczyszczanie czy jonizacja. Przydatne jest także sterowanie pilotem lub w przypadku inteligentnego domu – sterowanie aplikacją w telefonie lub tablecie. 

Cena montażu klimatyzacji w domu 100 m2 będzie więc wynikała z tego, jaki sprzęt wybierzemy oraz jaki będzie koszt przygotowania instalacji.

Montaż klimatyzacji krok po kroku – etapy

Planowanie instalacji klimatyzacji domowej

Zanim przystąpisz do montażu klimatyzacji, należy dokładnie zaplanować, gdzie zostaną umieszczone jednostki wewnętrzne oraz jednostka zewnętrzna (bądź w razie potrzeby dwie jednostki zewnętrzne). Optymalne rozlokowanie jednostek sprawi, że system klimatyzacji będzie wydolny, a jego eksploatacja nie będzie generowała nadmiernych kosztów. Chodzi tu o to, aby np. nie montować klimatyzatorów w narożnikach, nad grzejnikami, za zasłonami, meblami czy choćby nad łóżkiem.

Jeśli jest to możliwe, warto zamontować instalację klimatyzacji  jeszcze przed tynkowaniem, gładzeniem i malowaniem ścian. Dzięki temu można o wiele łatwiej ukryć w ścianie niezbędne elementy instalacji klimatyzacji, takie jak przewody i rury, zachowując odpowiednią estetykę pomieszczeń. 

Montaż instalacji klimatyzacji

Pierwszym etapem montażu klimatyzacji jest przygotowanie instalacji, czyli położenie odpowiednich rur i przewodów, które umożliwią późniejsze podłączenie jednostek wewnętrznych i zewnętrznych. W przypadku naszej analizy dla domu o powierzchni 100 m2 przyjmujemy, że na parterze domu znajdzie się jedna jednostka wewnętrzna, natomiast na górze będzie ich 4, aby umożliwić każdemu pokojowi osobną regulację temperatury i odpowiedni komfort korzystania z klimatyzacji. Oczywiście liczba klimatyzatorów może zostać zmniejszona, jeśli np. na piętrze są tylko 3 pomieszczenia. Natomiast jeśli chodzi o jednostki zewnętrzne, będą takie dwie – wspólna dla wszystkich pomieszczeń na piętrze i jedna dla salonu z kuchnią.

O tym, jak odpowiednio przygotować się do montażu instalacji przeczytasz w naszym artykule “Montaż Klimatyzacji W Domu Krok Po Kroku. Jak Poprawnie Zamontować Klimatyzator?”, gdzie omawiamy po kolei takie zagadnienia jak przygotowanie instalacji elektrycznej, instalacji freonowej oraz odprowadzenie skroplin. Prezentację, jak wykonaliśmy taką instalację pod klimatyzację w piętrowym domu o powierzchni 100 m2, zobaczysz na naszym kanale YT.

Właściwie przygotowane instalacje pozwalają przejść do kolejnego etapu montażu klimatyzacji, czyli założenia jednostek wewnętrznych i agregatów zewnętrznych. 

Instalacja pod klimatyzację – cena montażu

Koszt tego etapu montażu klimatyzacji może się różnić, w zależności od tego, czy zdecydujesz się na samodzielny montaż lub na zlecenie tego zadania specjaliście. Samodzielne przygotowanie instalacji wymaga natomiast wiedzy i umiejętności z zakresu elektryki czy hydrauliki.

Cena zlecenia montażu takiej instalacji dla specjalisty lub firmy montującej klimatyzacje w domu o powierzchni 100 m2 waha się do 6500 zł netto do 9800-10 000 zł netto za usługę. Należy jednak brać pod uwagę, że ceny mogą się różnić w zależności od firmy wykonującej instalacje. Dlatego warto zapytać kilka firm, ile w ich ofercie kosztuje montaż instalacji klimatyzacji w domu.

Montaż jednostek wewnętrznych i zewnętrznych w domu 100 m2

Kolejnym krokiem jest montaż wybranego klimatyzatora –  zakupionych jednostek wewnętrznych i zewnętrznych do wcześniej przygotowanej instalacji. Podobnie jak w przypadku wykonania instalacji, możliwy jest samodzielny montaż. Trzeba podkreślić jednak, że firmy zajmujące się montażem klimatyzacji gwarantują nie tylko bezpieczeństwo, ale także pewność działania urządzenia. Specjaliści posiadają wiedzę i doświadczenie, które pozwalają im unikać potencjalnych problemów, takich jak wycieki z chłodziarki czy błędy elektryczne. Dodatkowym plusem jest oszczędność czasu i uniknięcie stresu związanego z próbami samodzielnego montażu. Usługa profesjonalnego instalatora, daje pewność, że klimatyzacja zostanie zamontowana prawidłowo i będzie działać bezawaryjnie. 

Montaż klimatyzacji w domu

Cena klimatyzacji domu 100 m2

W naszej wycenie postawiliśmy na klimatyzatory, których łączny koszt zakupu to około 13 500 zł netto. Po długiej i wnikliwej analizie oczekiwań, wybór padł na klimatyzatory o następujących parametrach:

Parter (salon i kuchnia) 

Piętro (4 jednostki wewnętrzne i agregat)

Testowanie i uruchamianie klimatyzacji

Po zakończeniu montażu należy przeprowadzić testy, które sprawdzą, jak działa klimatyzacja, czy wszystko jest sprawne i nie ma żadnych nieszczelności. Należy również pamiętać o regularnym serwisowaniu klimatyzacji, aby zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat.

Klimatyzacja do domu 100 m2 – cena za zakup i montaż

W naszym  przypadku łączny koszt klimatyzacji do domu, czyli montażu instalacji i zakupu urządzeń, dla piętrowego domu o powierzchni 100 m2 z kuchnią i salonem na parterze oraz 4 pokojami na piętrze, wyniósł zatem około 20 000 zł netto przy wyborze optymalnych rozwiązań pod względem wydajności i kosztów eksploatacji. 

Podsumowanie

Zakup i montaż klimatyzacji to rozwiązanie dla osób poszukujących komfortowych warunków dla swojego domu i mieszkania.  Montaż klimatyzacji wymaga odpowiedniego planowania i dobrego doboru urządzeń, aby zapewnić optymalne działanie systemu. Koszty montażu klimatyzacji zarówno na etapie montażu instalacji, jak i samych klimatyzatorów mogą się różnić w zależności od wielu czynników, dlatego warto porównać oferty kilku firm przed podjęciem decyzji.

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.