ranking kosiarek spalinowych 2020

Ranking 5 najlepszych kosiarek spalinowych w 2022 roku

Pięknie przystrzyżony trawnik to zaleta każdego przydomowego ogródka. Jednak koszenie trawy to czynność, która może kojarzyć się z przykrym obowiązkiem. Kiedy masz do dyspozycji dobry sprzęt, strzyżenie nawet dużej powierzchni trawnika, powinno pójść gładko.   

Aby ułatwić ci wybór, przygotowaliśmy ranking kosiarek spalinowych, które cieszyły się sporym zainteresowaniem w 2020 roku.

Jak wybrać najlepszą kosiarkę spalinową

Kosiarka to podstawowy sprzęt, bez którego ciężko się obejść gdy chcesz, by twój trawnik prezentował się schludnie, był gęsty i zwarty. Modele spalinowe uwalniają od konieczności ładowania akumulatora i używania kabla, co jest szczególnie pomocne gdy murawa jest pokaźniejszych rozmiarów.

Weź pod uwagę materiał obudowy

Kosiarki spalinowe są też najczęściej mocniejsze i wytrzymalsze od tych elektrycznych. Ich obudowa może być wykonana z różnych materiałów takich jak stal, aluminium czy tworzywo sztuczne. Przed zakupem konkretnego modelu zorientuj się która obudowa będzie w twoim przypadku najbardziej odpowiednia. Jeśli chodzi o wytrzymałość, to tutaj nie ma większego zaskoczenia. Korpusy stalowe są najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, przez co ich żywotność jest o wiele dłuższa. Z tego względu materiał ten jest bardzo często stosowany przez producentów kosiarek.

Istnieją jednak pewne minusy kosiarek spalinowych z korpusem stalowym. Największym z nich jest spora masa i niestety podatność na pojawienie się rdzy. Z kolei modele wykonane z tworzyw sztucznych są lżejsze i dodatkowo odporne na korozje. Dlatego jeśli twój trawnik nie jest zbyt duży, a koszenie trawy należy do czynności, którą wykonujesz sporadycznie, weź pod uwagę kosiarkę spalinową z korpusem z tworzywa sztucznego. Powinieneś jednak liczyć się z tym, że modele te są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Wydawałoby się więc, że złotym środkiem będzie wybór kosiarki z korpusem aluminiowym. Materiał ten łączy bowiem zalety stali oraz tworzyw sztucznych jednocześnie wykluczając ich wady. Gdzie w takim razie jest haczyk? Obudowy aluminiowe stosowane są w kosiarkach z wyższej półki. Oznacza to mniej więcej tyle, że na taki model przeznaczyć trzeba o wiele większą kwotę. Jeśli jednak twój budżet jest na to gotowy, przeanalizuj zakup kosiarki spalinowej z korpusem aluminiowym.

Rzeczy, których powinno się szukać przy wyborze dobrej kosiarki spalinowej – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Uchwyt

Kolejną kwestią przy wyborze kosiarki jest uchwyt. Najlepiej kiedy wybrany przez ciebie model został wyposażony w specjalne okładziny minimalizujące wibracje, które towarzyszą pracy każdej kosiarki spalinowej. Jest to pozornie drobny element, jednak jego zastosowanie znacząco poprawia komfort pracy oraz ułatwia manewrowanie sprzętem. Bardzo przydatna jest również możliwość regulacji uchwytu. Przy dłuższej pracy dostosowanie wysokości rączki do własnych preferencji pozwoli uniknąć bólu pleców, a nawet kontuzji.

Koła

Jeśli teren wokół domu nie jest idealnie płaski, zwróć uwagę na koła. W przypadku nierównych powierzchni i podjazdów lepiej sprawdzają się te większe. Najlepiej jeśli będą wykonane z metalu dodatkowo pokrytego gumą i wyposażone w łożysko. Dzięki takim kołom praca będzie łatwiejsza, a sam sprzęt wytrzymalszy.

Moc silnika

Silnik, czyli serce kosiarki spalinowej. Jeśli kosiarka ma działać niezawodnie, jej silnik musi być solidny i dobrany do twoich potrzeb. Mierz siły na zamiary. To w tym przypadku właściwe określenie. Jeśli trawnik jest spory, a na dodatek gęsty i wysoki, to do jego przystrzyżenia będzie potrzebny mocniejszy sprzęt. Do koszenia wyjątkowo bujnej trawy przyda się kosiarka o mocy 4-6 KM. Z kolei starszym i przerzedzonym murawom wystarczy taka o mocy około 3 KM.

Odpalanie

Większość podstawowych modeli kosiarek spalinowych wyposażona jest w rozruch linkowy. Oznacza to, że aby ją uruchomić, konieczne jest energiczne pociągnięcie linki. Niektórym osobom czynność ta może sprawiać kłopot. Niektóre urządzenia można odpalać elektrycznie, poprzez wciśnięcie odpowiedniego guzika lub przekręceniu kluczyka.

Napęd

Kosiarki spalinowe najczęściej swoje ważą. Dlatego pchanie takiego sprzętu tam i z powrotem może być dla wielu co najmniej problematyczne. Na szczęście wymyślono napęd. Dzięki niemu bez wysiłku można skosić nawet sporej powierzchni trawnik. Niektóre kosiarki są dodatkowo wyposażone w regulator prędkości, za pomocą którego można dostosowywać szybkość koszenia, w zależności od wysokości i gęstości murawy oraz własnych upodobań.

Regulacja wysokości koszenia

W kosiarkach elektrycznych i spalinowych istnieje możliwość regulacji wysokości koszenia. Możesz dowolnie ustawiać wysokość skoszonego trawnika. Najczęściej będzie mieścić się ona w przedziale od 20 do 100 mm. Im bardziej precyzyjne przedziały, tym lepiej. Modele z górnych półek cenowych są wyposażone w regulację centralną. Oznacza to, że wysokość podwozia będzie ustawiana na wszystkich kołach jednoczenie. W przypadku tańszych kosiarek wszystkie koła muszą być regulowane pojedynczo.

Szerokość koszenia

Duża szerokość robocza urządzenia to ogromna zaleta, jeśli sprzętu chcesz używać  na większych powierzchniach. Jednak duża i szeroka kosiarka to znacznie utrudnione poruszanie się po niedużych trawnikach, obsadzonych krzewami i rabatami. W przypadku niewielkich działek lepiej sprawdzi się mniejsza kosiarka.

Funkcja nawożenia pokosem

Podczas koszenia najczęściej mamy dwie możliwości: zbierać trawę prosto do kosza lub rozrzucać na trawnik, a następnie zgrabić. Istnieje jednak jeszcze jeden system nazywany mulczującym. Dzięki niemu źdźbła trawy zostają bardzo drobno pocięte i zmielone, a następnie wyrzucone na trawnik. Takich resztek trawy nie trzeba już grabić. Stanowią one warstwę nawożącą, dzięki której trawnik staje się gęstszy i zdrowszy.

Czy warto kupić kosiarkę spalinową?

Istnieje kilka głównych powodów, dla których warto zdecydować się na zakup kosiarki spalinowej. Pierwszym z nich jest wielkość twojego trawnika. Jeśli murawa wokół domu ma sporą powierzchnię, zdecydowanie warto rozważyć zakup takiego modelu. 

Kolejną kwestią jest typ terenu. Działka zróżnicowana i nierówna nie jest najłatwiejszym terenem do pracy z kosiarką, dlatego model spalinowy może okazać się niezbędny.

Koszenie niewysokiej trawy jest dość łatwe, jednak gdy nie przycinasz trawy regularnie i musisz mierzyć się z wysokimi źdźbłami, mocny sprzęt prawdopodobnie będzie niezbędny.

Ostatnim, właściwie najważniejszym powodem, jest utrudniony dostęp do źródła prądu. Rozciąganie sieci kabli na dużej działce nie jest najlepszym pomysłem, dlatego w takim przypadku kosiarka spalinowa wydaje się być oczywistym wyborem.

Czy kosiarki spalinowe mają jakieś wady?

Kosiarki spalinowe są cięższe od tych elektrycznych. Jednak w przypadku modeli wyposażonych w napęd problem właściwie nie istnieje.

Modele spalinowe wymagają regularnej konserwacji i wymiany poszczególnych części, które z czasem się zużywają. Mowa tutaj, chociażby o wymianie filtra powietrza, świec zapłonowych czy oleju silnikowego. Efektem czego jest droższa eksploatacja niż w przypadku kosiarek elektrycznych.

Wielu osobom przeszkadzać może większy hałas takiego sprzętu i zapach spalin, wydostający się podczas koszenia.

Czas na omówienie modeli, które znalazły się w naszym rankingu najlepszych kosiarek w 2020 roku. Przedstawiamy plusy i minusy 5 kosiarek spalinowych, aby ułatwić ci wybór odpowiedniego modelu. 

KOSIARKA SPALINOWA RIWALL 51CM 9w1 Z NAPĘDEM 5190 

kosiarka spalinowa riwallKosiarka spalinowa czeskiej marki Riwall wyposażona w mocny silnik 9 KM, który poradzi sobie nawet z większą trawą. Pozwala ciąć trawnik na szerokość 51 cm. Automatyczny napęd ułatwia pracę, a po skończonym zadaniu, system mycia obudowy pozwoli oczyścić sprzęt z resztek trawy. 

Model ten wyposażono również w system mulczowania oraz boczny deflektor wyładowczy i 65 l kosz. Regulacja wysokości koszenia jest możliwa, aż na 7 pozycjach co ułatwia precyzyjne sterowanie wysokością trawnika. Kosiarkę Riwall 5190 producent wyposażył w duże tylne koła, które ułatwią manewrowanie i poruszanie się po nierównych powierzchniach.

W opiniach użytkowników model ten jest właściwie pozbawiony wad. Na szczególne uznanie zasługuje moc i wydajność urządzenia. Niewielkim minusem może być jedynie rozruch kosiarki. Jest to bowiem kosiarka, której odpalanie wymaga energicznego pociągnięcia linką. 

Zalety:

 • Moc silnika (9 KM)
 • Wydajność pracy
 • Szerokość robocza (51 cm)
 • System mycia obudowy
 • Pojemny kosz

Wady:

 • Utrudniony rozruch kosiarki

KOSIARKA SPALINOWA Kanwod 6 KM 10w1 NAPĘD 41cm XXL 

kosiarka spalinowa kanwodKosiarka spalinowa polskiej marki Kanwod z silnikiem o mocy 6 KM. Wyposażona w napęd oraz duże łożyskowane koła, które ułatwią poruszanie się po nierównych powierzchniach. Centralnie regulowana wysokość koszenia może być ustawiana na 7 poziomach. Kosz na trawę ma pojemność 40 litrów. 

Kosiarka Kanwod kosi trawę na szerokości 41 cm. Szczególną zaletą tego modelu jest  wygodny sposób uruchamiania za pomocą przycisku. Posiada również kilka przydatnych funkcji dodatkowych takich jak Grasowanie, umożliwiające koszenie wilgotnej trawy. Na uwagę zasługuje także funkcja Ultra Blending (mulczowanie), dzięki której rozrzucona trawa będzie rozdrobniona, przez co szybciej się rozłoży i dostarczy substancji odżywczych do trawnika. 

Wśród recenzji tego sprzętu znaleźć można wiele pozytywnych opinii użytkowników. Jedynym minusem tego modelu jest niezbyt duża pojemność kosza. 

Zalety:

 • Duża funkcjonalność
 • Łatwość obsługi

Wady:

 • Mała pojemność kosza

KOSIARKA SPALINOWA MAKITA PLM4628N MODEL NEW BS 

kosiarka spalinowa makitaModel firmy Makita został wyposażony w nowoczesny silnik Briggs&Stratton o mocy 4 KM, który charakteryzuje oszczędne spalanie i bezawaryjność. Regulacja wysokości koszenia przebiega centralnie za pomocą bocznego uchwytu i jest możliwa na 7 poziomach. Duże, łożyskowane koła ułatwią manewrowanie. Kosiarka posiada funkcję, mulczowania, wyrzutu bocznego i 60 l kosz. 

Solidna obudowa wykonana ze stali zapewnia odporność na uszkodzenia mechaniczne. Szerokość robocza wynosi 46 cm. Dla zwiększenia wygody użytkowania producent wyposażył ten model w napęd oraz regulowany uchwyt umożliwiającą zmianę wysokości. 

Kosiarka zbiera wiele pozytywnych opinii wśród użytkowników, którzy doceniają solidność wykonania poszczególnych komponentów oraz łagodny i łatwy rozruch pomimo zastosowania linki.

Zalety:

 • Solidny silnik
 • Pojemny kosz
 • Wytrzymała obudowa
 • Regulowany uchwyt
 • Optymalna szerokość robocza

Wady:

 • Brak

NAC KOSIARKA SPALINOWA Z NAPĘDEM LS46 5,75 KM 5W1 

kosiarka spalinowa nacKosiarka spalinowa z napędem i silnikiem o mocy 5,75KM. Solidny model, którego obudowa została wykonana ze stali. Szerokość koszenia wynosi 46 cm, natomiast skoszona trawa trafia do pojemnego 60 l kosza. Kosiarka posiada również funkcję mulczowania oraz wyrzutu bocznego. Za pomocą tego sprzętu trawnik może być przycinany na 7 różnych pozycjach. Tylne koła są większe, co ułatwia manewrowanie. Model firmy NAS producent wyposażył w system mycia obudowy. Wystarczy podpiąć do kosiarki węża ogrodowego, a urządzenie wyczyści się samo. 

Pomimo większości pozytywnych opinii użytkowników na temat tego sprzętu, część z nich opisuje dość częste i uciążliwe awarie silnika. 

Zalety:

 • Pojemny kosz
 • Wytrzymała obudowa
 • System mycia obudowy

Wady:

 • Awaryjny silnik

KOSIARKA SPALINOWA HONDA HRX 537C2 VKE

kosiarka spalinowa hondaNowoczesna kosiarka marki Honda wyposażona w regulowany napęd Select Drive, umożliwiający sterowanie prędkością koszenia. Wysoka jakość komponentów i szereg funkcji dodatkowych przyczynia się do zwiększenia komfortu pracy. Skoszona trawa może być zbierana do bardzo pojemnego 85 l kosza, rozrzucona lub zmielona na bardzo drobne, zmulczowane resztki. Szerokość robocza urządzenia wynosi aż 53 cm. Obudowa kosiarki została wykonana z solidnego polipropylenu, odpornego na uszkodzenia. Model ten jest zdecydowanie wart uwagi, jednak duży minus stanowi jego bardzo wysoka cena. 

Zalety:

 • Wydajność urządzenia
 • Regulowany napęd
 • Szerokość robocza
 • Wytrzymała obudowa z polipropylenu

Wady:

 • Wysoka cena

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę najważniejsze kryteria takie jak: solidny silnik, jakość wykonania, materiał użyty do wykonania obudowy, pojemny kosz oraz dodatkowe funkcje takie jak wyrzut boczny i mielenie, a także stosunek ceny do jakości, naszym faworytem jest Kosiarka spalinowa Makita PLM4628N.

Zastosowanie tak pojemnego 60 l kosza, skraca czas pracy, poprzez ograniczenie ilości opróżnień. Optymalne 46 cm szerokości roboczej zapewnia zwrotność podczas koszenia i łatwiejsza manewrowanie. Z kolei regulowany uchwyt pozwala dopasować wysokość do własnych preferencji i zwiększyć komfort podczas pracy. Oprócz tego oszczędne spalanie i bezawaryjność tego modelu to cechy, które są doceniane nie tylko przez nas, ale i przez wielu zadowolonych użytkowników tego sprzętu.

„Przyroda” zdjęcie utworzone przez senivpetro – pl.freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *