Ranking 5 najlepszych kosiarek spalinowych w 2024 roku

ranking kosiarek spalinowych 2020

Pięknie przystrzyżony trawnik to zaleta każdego przydomowego ogródka. Jednak koszenie trawy to czynność, która może kojarzyć się z przykrym obowiązkiem. Kiedy masz do dyspozycji dobry sprzęt, strzyżenie nawet dużej powierzchni trawnika, powinno pójść gładko. Aby ułatwić ci wybór, przygotowaliśmy ranking kosiarek spalinowych z napędem, które cieszą się sporym zainteresowaniem w 2023 roku.

Czas na omówienie modeli, które znalazły się w naszym rankingu najlepszych kosiarek w 2023 roku. Przedstawiamy plusy i minusy 5 kosiarek spalinowych, aby ułatwić ci wybór odpowiedniego modelu. Sprawdzimy również jaką kosiarkę spalinową z napędem warto wybrać.

Najlepsze kosiarki spalinowe

Ranking kosiarek spalinowych

KOSIARKA SPALINOWA RIWALL 51CM 9w1 Z NAPĘDEM 5190

kosiarka spalinowa riwall

Kosiarka spalinowa czeskiej marki Riwall z mocnym silnikiem 9 KM, który poradzi sobie nawet z większą trawą. Pozwala ciąć trawnik na szerokość 51 cm. Automatyczny napęd na tylne koła ułatwia pracę, a po skończonym zadaniu, system mycia obudowy pozwoli oczyścić sprzęt z resztek trawy.

Model ten wyposażono również w system mulczowania (rozdrabniania trawy)oraz boczny deflektor wyładowczy i 65 l kosz. Regulacja wysokości koszenia jest możliwa, aż na 7 pozycjach co ułatwia precyzyjne sterowanie wysokością trawnika. Kosiarkę Riwall 5190 producent wyposażył w duże tylne koła, które ułatwią manewrowanie i poruszanie się po nierównych powierzchniach.

W opiniach użytkowników model ten jest właściwie pozbawiony wad. Na szczególne uznanie zasługuje moc i wydajność urządzenia. Niewielkim minusem może być jedynie rozruch kosiarki. Jest to bowiem kosiarka, której odpalanie wymaga energicznego pociągnięcia linką.

Zalety:

 • Moc silnika (9 KM)
 • Wydajność pracy
 • Szerokość robocza (51 cm)
 • System mycia obudowy
 • Pojemny kosz

Wady:

 • Utrudniony rozruch kosiarki

KOSIARKA SPALINOWA Kanwod 6 KM 10w1 NAPĘD 41cm XXL

kosiarka spalinowa kanwod

Kosiarka spalinowa polskiej marki Kanwod z silnikiem o mocy 6 KM. Posiada napęd oraz duże łożyskowane koła, które ułatwią poruszanie się po nierównych powierzchniach. Centralnie regulowana wysokość koszenia może być ustawiana na 7 poziomach. Kosz na trawę ma pojemność 40 litrów.

Kosiarka Kanwod kosi trawę na szerokości 41 cm. Szczególną zaletą tego modelu jest wygodny sposób uruchamiania za pomocą przycisku. Posiada również kilka przydatnych funkcji dodatkowych takich jak Grasowanie, umożliwiające koszenie wilgotnej trawy. Na uwagę zasługuje także funkcja Ultra Blending (rozdrabnianie), dzięki której rozrzucona trawa będzie rozdrobniona, przez co szybciej się rozłoży i dostarczy substancji odżywczych do trawnika.

Wśród recenzji tego sprzętu znaleźć można wiele pozytywnych opinii użytkowników. Minusem tego modelu jest niezbyt duża pojemność kosza.

Zalety:

 • Duża funkcjonalność
 • Łatwość obsługi

Wady:

 • Mała pojemność kosza

KOSIARKA SPALINOWA MAKITA PLM4628N MODEL NEW BS

kosiarka spalinowa makita

Model firmy Makita został wyposażony w nowoczesny silnik Briggs&Stratton o mocy 4 KM, który charakteryzuje oszczędne spalanie i bezawaryjność. Regulacja wysokości koszenia przebiega centralnie za pomocą bocznego uchwytu i jest możliwa na 7 poziomach. Duże, łożyskowane koła ułatwią jazdę i skręcanie. Kosiarka posiada funkcję, rozdrabniania, wyrzutu bocznego i 60 l kosz.

Solidna pokrywa wykonana ze stali zapewnia odporność na uszkodzenia mechaniczne. Szerokość robocza wynosi 46 cm. Dla zwiększenia wygody użytkowania producent wyposażył ten model w napęd oraz stopniowany uchwyt umożliwiającą zmianę wysokości.

Kosiarka zbiera wiele pozytywnych opinii wśród użytkowników, którzy doceniają solidność wykonania poszczególnych komponentów oraz łagodny i łatwy rozruch pomimo zastosowania linki.

Zalety:

 • Solidny silnik
 • Pojemny kosz
 • Wytrzymała obudowa
 • Regulowany uchwyt
 • Optymalna szerokość robocza

Wady:

 • Brak

KOSIARKA SPALINOWA Z NAPĘDEM NAC LS46 5,75 KM 5W1

Kosiarka spalinowa z napędem i silnikiem o mocy 5,75KM. Solidny model, którego pokrywa została wykonana ze stali. Szerokość koszenia wynosi 46 cm, natomiast skoszona trawa trafia do pojemnego 60 l kosza. Kosiarka posiada również funkcję mulczowania oraz wyrzutu bocznego.

Za pomocą tego sprzętu trawnik może być przycinany na 7 różnych pozycjach. Tylne koła są większe, co ułatwia jazdę i skręcanie. Model firmy NAC wyposażono w system oczyszczania obudowy. Wystarczy podpiąć do kosiarki węża ogrodowego, a urządzenie wyczyści się samo.

Pomimo większości pozytywnych opinii użytkowników na temat tego sprzętu, część z nich opisuje dość częste i uciążliwe awarie silnika.

Zalety:

 • Pojemny kosz
 • Wytrzymała obudowa
 • System oczyszczania obudowy

Wady:

 • Awaryjny silnik kosiarki

KOSIARKA SPALINOWA HONDA HRX 537C2 VKE

kosiarka spalinowa honda

Nowoczesna kosiarka marki Honda z napędem Select Drive, umożliwiającym sterowanie prędkością koszenia. Wysoka jakość komponentów i szereg funkcji dodatkowych przyczynia się do zwiększenia komfortu pracy. Skoszona trawa może być zbierana do bardzo pojemnego 85 l kosza, rozrzucona lub zmielona na bardzo drobne, zmulczowane resztki.

Szerokość urządzenia wynosi aż 53 cm. Pokrywa kosiarki została wykonana z solidnego polipropylenu, odpornego na uszkodzenia. Model ten jest zdecydowanie wart uwagi, jednak duży minus stanowi jego bardzo wysoka cena.

Zalety:

 • Wydajność urządzenia
 • Regulowany napęd
 • Szerokość robocza
 • Wytrzymała obudowa z polipropylenu

Wady:

 • Wysoka cena

Jak wybrać najlepszą kosiarkę spalinową

Kosiarka to podstawowy sprzęt, bez którego ciężko się obejść gdy chcesz, by twój trawnik prezentował się schludnie, był gęsty i zwarty. Modele kosiarek spalinowych w przeciwieństwie do kosiarek akumulatorowych i elektrycznych uwalniają od konieczności ładowania akumulatora i używania kabla, co jest szczególnie pomocne gdy murawa jest pokaźniejszych rozmiarów.

Weź pod uwagę materiał obudowy

Kosiarki spalinowe są też najczęściej mocniejsze i wytrzymalsze od tych elektrycznych. Ich obudowa może być wykonana z różnych materiałów takich jak stal, aluminium czy tworzywo sztuczne. Przed zakupem konkretnego modelu zorientuj się która obudowa będzie w twoim przypadku najbardziej odpowiednia.

Jeśli chodzi o wytrzymałość, to tutaj nie ma większego zaskoczenia. Korpusy stalowe są najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, przez co ich żywotność jest o wiele dłuższa. Dlatego dużą popularnością cieszą się kosiarki właśnie z takiego materiału. Istnieją jednak pewne minusy kosiarek spalinowych z korpusem stalowym. Największym z nich jest spora masa i niestety podatność na pojawienie się rdzy. Z kolei modele wykonane z tworzyw sztucznych są lżejsze i dodatkowo odporne na korozje. Dlatego jeśli twój trawnik nie jest zbyt duży, a koszenie trawy należy do czynności, którą wykonujesz sporadycznie, weź pod uwagę kosiarkę spalinową z korpusem z tworzywa sztucznego. Powinieneś jednak liczyć się z tym, że modele te są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Wydawałoby się więc, że złotym środkiem będzie wybór kosiarki z korpusem aluminiowym. Materiał ten łączy bowiem zalety stali oraz tworzyw sztucznych jednocześnie wykluczając ich wady. Gdzie w takim razie jest haczyk? Obudowy aluminiowe stosowane są w kosiarkach z wyższej półki. Oznacza, że na taki model przeznaczyć trzeba o wiele większą kwotę. Jeśli jednak twój budżet jest na to gotowy, przeanalizuj zakup kosiarki spalinowej z korpusem aluminiowym.

Rzeczy, których powinno się szukać przy wyborze dobrej kosiarki spalinowej – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ergonomiczny uchwyt

Kolejną kwestią przy wyborze kosiarki jest uchwyt. Najlepiej kiedy wybrany przez ciebie model został wyposażony w specjalne okładziny minimalizujące wibracje, które towarzyszą pracy każdej kosiarki spalinowej. Jest to pozornie drobny element, jednak jego zastosowanie znacząco poprawia komfort pracy oraz ułatwia manewrowanie sprzętem. Bardzo przydatna bywa również możliwość regulacji uchwytu. Przy dłuższej pracy dostosowanie wysokości rączki do własnych preferencji pozwoli uniknąć bólu pleców, a nawet kontuzji.

Koła

Jeśli teren wokół domu nie jest idealnie płaski, zwróć uwagę na koła. W przypadku nierównych powierzchni i podjazdów lepiej sprawdzają się te większe. Najlepiej jeśli będą wykonane z metalu dodatkowo pokrytego gumą i posiadające łożysko. Dzięki takim kołom prowadzenie kosiarki będzie łatwiejsze, a sam sprzęt wytrzymalszy.

Moc silnika

Silnik, czyli serce kosiarki spalinowej. Jeśli kosiarka z napędem ma działać niezawodnie, jej silnik musi być solidny i dobrany do twoich potrzeb. To jedna z ważniejszych kwestii, na którą trzeba zwrócić uwagę przy zakupie. Mierz siły na zamiary to w tym przypadku właściwe określenie. Jeśli trawnik jest spory, a na dodatek gęsty i wysoki, to do jego przystrzyżenia będzie potrzebny mocniejszy sprzęt. Do koszenia wyjątkowo bujnej trawy przyda się kosiarka o mocy 4-6 KM. Z kolei starszym i przerzedzonym murawom wystarczy taka o mocy około 3 KM.

Odpalanie

Większość kosiarek spalinowych wyposażona jest w rozruch linkowy. Oznacza to, że aby ją uruchomić, konieczne jest energiczne pociągnięcie linki. Niektórym osobom czynność ta może sprawiać kłopot. Wiele urządzeń można odpalać elektrycznie, poprzez wciśnięcie odpowiedniego guzika lub przekręceniu kluczyka. Jest to możliwe dzięki obecności elektrycznego rozrusznika.

Napęd

Spalinowe kosiarki ważą sporo. Dlatego pchanie takiego sprzętu tam i z powrotem może być co najmniej problematyczne. Na szczęście wymyślono napęd. Dzięki niemu bez wysiłku można skosić nawet sporej powierzchni trawnik. Niektóre kosiarki są dodatkowo posiadają prędkości, za pomocą którego można dostosowywać szybkość koszenia, w zależności od wysokości i gęstości murawy oraz własnych upodobań.

Regulacja wysokości koszenia

W kosiarkach elektrycznych i spalinowych istnieje możliwość regulacji wysokości koszenia. Możesz dowolnie ustawiać wysokość skoszonego trawnika. Najczęściej będzie mieścić się ona w przedziale od 20 do 100 mm. Im bardziej precyzyjne przedziały, tym lepiej. Modele z górnych półek cenowych mają regulację centralną. Oznacza to, że wysokość podwozia będzie ustawiana na wszystkich kołach jednoczenie. W przypadku tańszych kosiarek wszystkie koła muszą być regulowane pojedynczo.

Szerokość koszenia

Duża szerokość robocza urządzenia to ogromna zaleta, jeśli sprzętu chcesz używać na większych powierzchniach. Jednak duża i szeroka kosiarka to znacznie utrudnione poruszanie się po niedużych trawnikach, obsadzonych krzewami i rabatami. W przypadku niewielkich działek lepiej sprawdzi się mniejsza kosiarka. Do trawników o powierzchni do 1000 m2 wystarczy taka poniżej 50cm, jednak powyżej 1000 m2 warto zakupić sprzęt o szerokości koszenia minimum 50cm.

Funkcja nawożenia pokosem

Podczas koszenia najczęściej mamy dwie możliwości: ściąć trawę i zbierać ją prosto do kosza lub rozrzucać na trawnik, a następnie zgrabić. Istnieje jednak jeszcze jeden system nazywany mulczującym. Dzięki niemu źdźbła trawy zostają bardzo drobno pocięte i zmielone, a następnie wyrzucone na trawnik. Takich resztek trawy nie trzeba już grabić. Stanowią one warstwę nawożącą, dzięki której trawnik staje się gęstszy i zdrowszy.

Czy warto kupić kosiarkę spalinową?

Istnieje kilka głównych powodów, dla których warto zdecydować się na zakup kosiarki spalinowej. Pierwszym z nich jest wielkość twojego trawnika. Jeśli murawa wokół domu ma sporą powierzchnię, zdecydowanie warto rozważyć zakup takiego modelu.Kolejną kwestią jest typ terenu. Działka zróżnicowana, położona na nierównym terenie nie jest najwygodniejszym miejscem do pracy z kosiarką, dlatego model spalinowy może okazać się niezbędny.Koszenie niewysokiej trawy jest dość łatwe, jednak gdy nie przycinasz trawy regularnie i musisz mierzyć się z wysokimi źdźbłami, mocny sprzęt prawdopodobnie będzie niezbędny.

Ostatnim, właściwie najważniejszym powodem, jest utrudniony dostęp do źródła prądu. Rozciąganie sieci kabli na dużej działce nie jest najlepszym pomysłem, dlatego w takim przypadku kosiarka spalinowa wydaje się być oczywistym wyborem.

Czy kosiarki spalinowe mają jakieś wady?

Kosiarki do trawy spalinowe są cięższe od tych elektrycznych. Jednak w przypadku modeli z napędem problem właściwie nie istnieje.

Modele spalinowe wymagają regularnej konserwacji i wymiany poszczególnych części, które z czasem się zużywają. Mowa tutaj, chociażby o wymianie filtra powietrza, świec zapłonowych czy oleju silnikowego. Efektem czego jest droższa eksploatacja niż w przypadku kosiarek elektrycznych.

Wielu osobom przeszkadzać może większy hałas takiego sprzętu i zapach spalin, wydostający się podczas pracy kosiarki.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę najważniejsze kryteria takie jak: solidny silnik, jakość wykonania, materiał użyty do wykonania obudowy, pojemny kosz oraz dodatkowe funkcje takie jak wyrzut boczny i mielenie, a także stosunek ceny do jakości, naszym faworytem jest wysokiej jakości Kosiarka spalinowa Makita PLM4628N.

Zastosowanie tak pojemnego 60 l kosza, skraca czas pracy, ponieważ kosza nie trzeba aż tak często opróżniać. Optymalne 46 cm szerokości zapewnia zwrotność podczas koszenia i łatwiejsza manewrowanie. Z kolei stopniowany uchwyt pozwala dopasować wysokość do własnych preferencji i zwiększyć komfort podczas pracy. Oprócz tego oszczędne spalanie i bezawaryjność tego modelu to cechy, które są doceniane nie tylko przez nas, ale i przez wielu zadowolonych użytkowników tego sprzętu.

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.