Układanie płytek wymaga wiedzy i umiejętności, bez których ciężko o zadowalający efekt. Nie sposób obejść się również bez odpowiedniego sprzętu. Podczas układania glazury konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, dopasowanie i wreszcie docięcie płytek. Do tego niezbędna jest ręczna gilotyna lub elektryczna maszyna do cięcia.
W tym artykule skoncentrujemy się na elektrycznych przecinarkach do glazury na mokro, które najczęściej wybierane są przez profesjonalistów, ale nie tylko. Przedstawimy ranking popularnych modeli z różnych półek cenowych, zwracając szczególną uwagę na ich zalety i wady.
Najlepsze Przecinarki Do Glazury Na Mokro
- Przecinarka do glazury na mokro Rubi TC-125 50953
- Przecinarka do glazury na mokro DeWalt DWC410
- Przecinarka do płytek na mokro Kraft&Dele
- Przecinarka do glazury na mokro Scheppach FS3600
- Przecinarka do płytek na mokro Norton Clipper TR202
Ranking Przecinarek Do Glazury Na Mokro
Przecinarka Do Glazury Rubi TC-125 50953
Przecinarka TC-125 o mocy 1250 W jest wyposażona w dwa różne systemy odprowadzania pyłu podczas cięcia: na sucho z użyciem odkurzacza lub na mokro. Regulowana głowica pozwala na zmianę wysokości oraz kąta cięcia do 45 stopni. W tym modelu można zastosować tarcze o średnicy od 115 do 125 mm. Urządzenie sprawdzi się także podczas cięcia kamienia naturalnego i syntetycznego. Dodatkowy uchwyt powleczony miękkim materiałem umożliwia ergonomiczną pracę. Zestaw zawiera również tarczę TRC-125 Superpro do cięcia na sucho oraz praktyczną walizkę transportową. Całość waży 14 kg.
To solidna i precyzyjna przecinarka jednak minusem są mało poręczne łamacze, które wymagają użycia większej siły. Dodatkowo zdarzają się modele wadliwe, które nie trzymają właściwej linii cięcia.
Plusy
- Podwójny system odprowadzania pyłu: na sucho i na mokro.
- Możliwość cięcia płytek wielkoformatowych.
- Głowica tnąca z regulacją wysokości.
Minusy
- Nieporęczne łamacze.
- Zdarzają się modele wadliwe.
Przecinarka Do Płytek Norton Clipper TR202
Ostatnia w naszym zestawieniu przecinarka stolikowa Norton Clipper o mocy 900W. Maszyna do cięcia glazury na mokro zapewniająca precyzyjną i płynną pracę. Długość cięcia w przypadku tego modelu wynosi 650mm. Umożliwia również cięcie ukośne od 0 do 45 stopni. Sprzęt pomimo sporych wymiarów jest mobilny. Składana konstrukcja ważąca 35 kg może być z łatwością przetransportowana na budowę i do innych prac terenowych. Podczas użytkowania nie sposób nie zwrócić uwagi na dość głośną pracę urządzenia. Minusem jest również słabej jakości wąż doprowadzający wodę, który ma tendencję do zaginania. Konieczna w tym przypadku może okazać się także kalibracja.
Plusy
- Stabilna konstrukcja.
- Dobry stosunek ceny do jakości.
Minusy
- Słabej jakość wąż doprowadzający wodę.
- Konieczność kalibracji.
Przecinarka Do Glazury Na Mokro Scheppach FS3600
To pierwsza w naszym zestawieniu przecinarka stolikowa dla profesjonalnych użytkowników oraz wymagających majsterkowiczów. Wyposażona w silnik indukcyjny o mocy 900W posiadający zabezpieczenie termiczne. Sprzęt pozwala na cięcie płytek wielkoformatowych ze względu na długość cięcia w zakresie 920 mm. Dzięki tej przecinarce możliwe jest również cięcie pod kątem. Zintegrowana pompa oferuje bezpyłową pracę i chłodzenie ostrza tnącego z obu stron. Sporym atutem tej przecinarki jest spory zbiornik na wodę o pojemności 30 litrów oraz laser do wizualizacji linii cięcia. W przypadku niektórych egzemplarzy może zdarzyć się, że przecinarka będzie wymagała kalibracji prowadzenia tarczy i prowadnicy płytki.
Plusy
- Stabilna stalowa konstrukcja.
- Duże długości cięcia.
- Wbudowany laser.
- Pojemny zbiornik na wodę.
Minusy
- Słabej jakości koła transportowe.
- Konieczność okresowej kalibracji.
Przecinarka Do Płytek Kraft&Dele
Przecinarka przeznaczona raczej do użytku domowego z możliwością cięcia na mokro. Urządzenie o mocy 1900W sprawdzi się podczas prac remontowych z płytkami lub panelami. Wyposażona w szereg rozwiązań ułatwiających płynną i ergonomiczną pracę (podziałka boczna, gumowe nóżki, regulacja pochyłu blatu). Do zestawu producent dołącza także prowadnicę umożliwiającą cięcie płytek w „karo”. Z pomocą tego urządzenia możliwe jest cięcie pod kątem od 0 do 45 stopni. Minusem są słabej jakości tarcze dołączone do zestawu, które prawdopodobnie bardzo szybko będą wymagały wymiany. Okazuje się również, że podczas cięcia na mokro woda chlapie na boki, co z pewnością pogarsza komfort pracy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to sprzęt prosty w obsłudze w stosunkowo niskiej cenie, od którego ciężko wymagać perfekcyjnego działania pod każdym względem.
Plusy
- Niska cena.
- Dobra do użytku domowego.
Minusy
- Słabej jakości tarcze w zestawie.
- Rozchlapywanie wody podczas pracy na mokro.
Przecinarka Do Glazury Na Mokro DeWalt DWC410
Przecinarka do użytku profesjonalnego, ale również i domowego marki DeWalt. Wyposażona w mocny silnik 1300W. Model umożliwia cięcie na mokro granitu, porcelany, a nawet betonu i kamienia. Lekki i poręczny sprzęt ważący jedynie 3 kg. Dołączona do zestawu diamentowa tarcza 110 mm pozwala ciąć ceramikę i beton na sucho lub na mokro na głębokość do 34 mm. Podczas cięcia na mokro specjalny przewód doprowadza wodę do tarczy, dzięki czemu żywotność tarczy jest wydłużona a pylenie ograniczone. Przecinarka DWC410 umożliwia cięcie ukośne pod kątem do 45 stopni. Minusem modelu jest mało wydajne odprowadzanie wody podczas cięcia na mokro. W przypadku tego urządzenia trzeba przygotować się na rozbryzg wody i kałużę pod nogami.
Plusy
- Niska waga.
- Precyzyjne cięcie.
Minusy
- Słabe odprowadzanie wody.
Najlepsza Przecinarka Do Glazury Na Mokro – Jak Wybrać?
Przecinarka do glazury jest niezbędna podczas układania płytek w łazience, kuchennych kafli czy glazury na tarasie lub balkonie. W domowych warunkach, podczas niewielkich remontów często wystarczy sięgnąć po prosty, ręczy sprzęt, czyli tak zwaną gilotynę, która umożliwia docięcie glazury do pożądanych rozmiarów. Profesjonaliści używają jednak przecinarek elektrycznych, często z wbudowanymi stołami, które sprawdzają się podczas intensywnych prac.
Podczas wyboru najlepszej przecinarki na mokro, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry. Narzędzie tego typu powinno być dopasowane do twoich potrzeb pod każdym względem. Do intensywnych prac niezbędna jest przecinarka z dużą mocą, solidną konstrukcją, wytrzymała i bezawaryjna.
Jakie Są Zalety Przecinarki Do Glazury Na Mokro?
Woda umieszczona w specjalnym pojemniku zazwyczaj pod blatem roboczym ma za zadanie chronić piłę przed przegrzaniem, poprawić jej wydajność i zapobiec szybkiemu zużyciu. Część tarczy z ostrzem, która jest zanurzona w wodzie dodatkowo, chroni przed powstawaniem dużej ilości pyłu podczas pracy. Pył, zamiast unosić się w powietrzu, spływa wraz z wodą prosto do pojemnika. Intensywne pylenie w czasie pracy z glazurą negatywnie wpływa na nasze płuca, dlatego tego typu rozwiązania są niezwykle istotne szczególnie dla zawodowców, którzy pracują w takich warunkach na co dzień.
Droższe modele przecinarek do glazury są wyposażone w funkcję automatycznego dostarczania wody do ostrza za pomocą pompy ze spryskiwaczem. W niektórych modelach istnieje również możliwość regulacji poziomu zużycia wody napływającej z zewnętrznego zbiornika.
Na Co Zwrócić Uwagę Przy Wyborze Dobrej Przecinarki Do Glazury Na Mokro?
Długość I Głębokość Cięcia
To parametr, który najlepiej wziąć na pierwszy ogień. Od długości cięcia zależy, z jak dużymi płytkami będziesz w stanie pracować. Profesjonalne modele przecinarek umożliwiają obróbkę płytek wzdłuż oraz po przekątnej nawet do około 1200 mm. Z kolei głębokość cięcia informuje o tym, z jak grubym materiałem możesz pracować.
Moc Silnika
Tak jak w przypadku innych urządzeń elektrycznych moc silnika i w tym przypadku ma spore znaczenie. Jest ona szczególnie istotna podczas intensywnych prac gdy urządzenie bywa mocno eksploatowane. Im wyższa moc silnika, tym większe możliwości, ale i stabilniejsza praca. Do pracy z grubszymi materiałami powyżej 6-7 mm niezbędne będzie urządzenie o mocy około 1000W.
Tarcze
Warto pamiętać, że nawet mocny silnik nie da rady, gdy do dyspozycji masz niedopasowane do obrabianego materiału, słabej jakości tarcze. Tylko te odpowiednio dobrane gwarantują wydajną pracę, wykorzystującą pełne możliwości przecinarki.
Estetyczne cięcie w przypadku tego rodzaju sprzętu oferują tarcze diamentowe. Na rynku dostępne są również tarcze uniwersalne, które są co prawda wygodnym rozwiązaniem, jednak nie zapewniają takiej jakości cięcia jak te dopasowane do obrabianego materiału. Przed zakupem tarcz do przecinarki koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta.
Konstrukcja
To kolejna kwestia, którą warto uwzględnić. Przecinarki mogą posiadać jedną lub dwie prowadnice. Każdy model ma swoje plusy. Dzięki przecinarce do glazury z jedną prowadnicą zespół łamacza zachowuje bardzo dużą sztywność podczas pracy. Z kolei przecinarka z dwiema prowadnicami zapewnia idealną widoczność linii cięcia. Dzięki temu precyzyjne cięcie płytek jest o wiele łatwiejsze. Niektóre przecinarki mogą być wyposażone w prowadnicę równoległą do cięcia wzdłuż płytki, kątową stałą, umożliwiająca cięcie po przekątnej, lub nastawną do cięcia płytek pod kątem.
Dodatkowe Funkcje
Wiele modeli przecinarek do glazury jest wyposażonych w szereg dodatkowych funkcji, które zapewniają bardziej komfortową i zarazem efektywną pracę. Jedna z nich to laser mający za zadanie wyznaczenie dokładnej linii cięcia.
Zminimalizować ryzyko uszkodzenia glazury podczas cięcia pomaga funkcja regulacji wysokości tarczy. Dzięki niej masz możliwość wykonania delikatnego nacięcia od góry a dopiero później całkowitego przecięcia płytki.
Podsumowanie
Jeśli szukasz urządzenia do okazjonalnych prac remontowych z płytkami, gresem czy terakotą powinna wystarczyć Ci kompaktowa i prosta w obsłudze przecinarka Lex LXTC230 lub DeWalt DWC4100. Naszym zdaniem godna uwagi wydaje się być również przecinarka Rubi TC-125 50953. Ze względu na rozmiary i większe możliwości, modele Norton Clipper TR202 i Scheppach FS3600 są najczęściej wybierane przez zawodowców.