Rozdzielnica elektryczna – jaką wybrać do domu jednorodzinnego lub firmy?

rozdzielnice-metalowe

Rozdzielnice elektryczne stanowią element wieńczący instalację elektryczną w budynku. To w nich znajduje się cała aparatura modułowa umożliwiająca sterowanie poszczególnymi obwodami, kontrolowanie zużycia energii (poprzez licznik) czy wznowienie dopływu energii w razie zadziałania np. wyłącznika różnicowoprądowego. Rozdzielnica elektryczna pełni również funkcję ochronną dla aparatów, które się w niej znajdują. W naszym artykule wyjaśniamy, jakie rodzaje rozdzielnic znajdziemy w ofercie producentów, a także podpowiemy, jaką należy wybrać kierując się kilkoma ważnymi kryteriami.

Podstawowy podział rozdzielnic elektrycznych

Rozdzielnice elektryczne można podzielić na trzy podstawowe grupy produktowe. Są to:

  1. Rozdzielnice tablicowe – popularnie nazywane bezpiecznikowymi. Stosuje się je głównie w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, lub niewielkich obiektach biurowych. Charakterystyczne jest to, że aparaturę modułową montuje się bezpośrednio w rozdzielnicy tablicowej na szynie DIN. Dostępne są zarówno rozdzielnice natynkowe, jak i podtynkowe. Najczęściej wykonuje się je z blachy stalowej.
  2. Rozdzielnice skrzynkowe –mamy tutaj do dyspozycji znacznie więcej miejsca niż w rozdzielnicach tablicowych. Aparaturę modułową również montuje się na szynie DIN. Z uwagi na spore wymiary rozdzielnice skrzynkowe sprawdzają się w dużych obiektach, w tym w zakładach przemysłowych, gdzie trzeba uzbroić wiele obwodów elektrycznych.
  3. Rozdzielnice szafowe – wykorzystuje się je do uzbrajania największych obiektów oraz rozbudowanych sieci energetycznych. Służą więc do zasilania dużych prądów roboczych.

Powyższy podział nie pozwala jeszcze na precyzyjne dobranie rozdzielnicy elektrycznej do konkretnego obiektu. Jakie inne kryteria należy wziąć pod uwagę?

Miejsce montażu

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba uwzględnić dobierając rozdzielnicę elektryczną jest właśnie miejsce, a tym samym sposób montażu skrzynki. Wyróżniamy rozdzielnice natynkowe oraz podtynkowe. Czym się od siebie różnią?

  • Rozdzielnice natynkowe – jak sama nazwa wskazuje montujemy je na powierzchni ściany. Ma to tę zaletę, że montaż jest bardzo łatwy i szybki, a także można go przeprowadzić już po zakończeniu prac tynkarskich i malarskich w pomieszczeniu.
  • Rozdzielnice podtynkowe – te z kolei montujemy w ścianie, we wcześniejszej przygotowanym otworze wnękowym. Najlepiej jest więc z góry wyznaczyć miejsce montażu i zostawić wolną przestrzeń na rozdzielnicę, w przeciwnym razie konieczne może być rozkucie ściany.

W domach jednorodzinnych oraz obiektach biurowych najczęściej stosuje się rozdzielnice podtynkowe – ze względów praktycznych i estetycznych. Zajmują one też mniej miejsca, co może mieć znaczenie, gdy planujemy umieścić rozdzielnicę w niewielkim pomieszczeniu, np. w wiatrołapie. Jeśli jednak rozdzielnica ma znaleźć się w pomieszczeniu gospodarczym, garażu, czyli poza widokiem, to śmiało można postawić na model natynkowy.

Rozmiar rozdzielnicy elektrycznej

Bardzo ważnym kryterium wyboru rozdzielnicy jest właśnie to, aby pomieściła ona wszystkie przewidziane elementy aparatury modułowej. Tutaj niezbędna będzie konsultacja z wykonawcą, który podpowie, jaką rozdzielnicę powinien kupić inwestor – chodzi tutaj o liczbę modułów, którą zawsze dopasowujemy do stopnia rozbudowania instalacji.

Przykładowo: jeśli planujemy umieścić w rozdzielnicy wewnętrzne liczniki energii, w tym osobny dla przewidzianej instalacji fotowoltaicznej, to potrzebujemy nieco większej rozdzielnicy.

Celem jest to, aby instalator nie musiał upychać poszczególnych aparatów, co nie tylko szkodzi estetyce, ale też z pewnością odbije się na sprawności całej instalacji. Dlatego mając jakiekolwiek wątpliwości lepiej jest wybrać nieco za dużą rozdzielnicę z myślą o ewentualnej rozbudowie instalacji w przyszłości.

Na koniec warto również upewnić się, że rozdzielnica elektryczna jest zgodna z obowiązującymi normami oraz została wykonana z materiału sprawdzającego się w konkretnych warunkach użytkowych – na przykład blachy stalowej, poliwęglanu czy w ostateczności z ABS.

Szeroki wybór rozdzielnic elektrycznych, elementów montażowych oraz innych rodzajów obudów znajdziemy w ofercie Ideal TS by Kanlux. Rozdzielnice Ideal TS charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania, są produkowane w Polsce w fabryce Kanlux z solidnych materiałów, a przy tym dostępne są w atrakcyjnej cenie.

Z pełną ofertą rozdzielnic elektrycznych Ideal TS by Kanlux można się zapoznać na stronie internetowej https://www.kanlux.com/pl/produkty/17451/obudowy-i-rozdzielnice

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.