Projekt budowlany domu to szczegółowy plan budowy, który zawiera wszystkie niezbędne informacje oraz wskazówki dotyczące wykonania i wyposażenia domu. Jest to dokument, który powinien spełniać konieczne minimalne wymogi techniczne dla projektowanej inwestycji budowlanej. Pozwala również na jej legalne przeprowadzenie. W tym artykule przedstawimy, jakie informacje powinien zawierać projekt budowlany, jaki może mieć wpływ na koszty budowy i jak ważne jest jego dokładne sprawdzenie.
Projekt budowlany – co warto wiedzieć
Projekt budowlany domu to dokument zawierający wszystkie niezbędne informacje dotyczące wymiarów, konstrukcji i wyglądu budynku. W skład projektu wchodzą rysunki, opisy techniczne, kosztorysy i dokumenty wymagane obowiązującymi przepisami. Wszystkie te elementy dają szczegółowy obraz tego, jak ma wyglądać i działać dom.
Głównym celem projektu budowlanego jest udostępnienie informacji na temat projektowanego obiektu, wytycznych do jego wykonania. Projekt ten umożliwia również dokładną kontrolę kosztów i czasu realizacji budowy, ponieważ wszystkie dane dotyczące materiałów, prac i czasu pracy są opisane w dokumencie.
Co zawiera projekt budowlany domu?
Projekt budowlany domu to dokumentacja, która zawiera wiele różnych informacji. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie elementy są wymagane i dlaczego są ważne dla budowy domu. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych elementów projektu budowlanego:
– Projekt zagospodarowania terenu – jest to plan, który pokazuje, jak działka ma zostać zagospodarowana. Określa on wielkość działki i umiejscowienie budynku. W planie zagospodarowania znajdują się także inne informacje, takie jak podłączenie do mediów ( wodociągu, kanalizacji, gazu , sieci elektroenergetcznej itp.), lokalizacja studni, szamba, dróg dojazdowych, ogrodzeń, chodników i parkingów.
– Projekt architektoniczno budowlany – to plan, który pokazuje jakie ma być całe rozwiązanie architektoniczne budynku. Określa ile i jakie pomieszczenia wchodzą w skład budynku. Jakie mają funkcję oraz gdzie można umieścić meble, zabudowę kuchenną czy urządzenia domowe.
Zawiera on rzuty wszystkich kondygnacji, przekroje budynku, widoki elewacji oraz różnego rodzaju rysunki detali architektonicznych.
– Projekt techniczny – zawiera bardziej szczegółowe informacje dotyczące konstrukcji budynku, projekty instalacji, takie jak schematy instalacji elektrycznej, oświetleniowej, wodno-kanalizacyjnej i grzewczej, a także klimatyzacji, wentylacji mechanicznej jeśli jest projektowana.
– Kosztorys – kosztorys to bardzo ważny dokument przy budowie domu. Nie wchodzi w skład projektu budowlanego podlegającego procedurze administracyjnej związanej z pozwoleniem na budowę. Jest jednak niezbędny do prowadzenia inwestycji. Dzięki niemu można oszacować koszty z jakimi trzeba będzie się zmierzyć przy budowie domu. Wszystkie koszty przedstawione są w skonsolidowanej formie, co pozwala inwestorowi na dokładne oszacowanie kosztów wykończenia i budowy poszczególnych na poszczególnych etapach budowy domu.
Koszty projektu budowlanego
Przy projektowaniu domu trzeba posiadać również świadomość, że wykonanie projektu wiąże się z koniecznością poniesienia określonych kosztów. Ostateczna cena projektu wynika m.in. z wielkości inwestycji, poziomu skomplikowania i zakresu.
Projekt budowlany jest opracowywany przez architekta i projektantów branżowych. Jednakże koszty projektu mogą różnić się w zależności od wielkości i skomplikowania projektu, a także czasu, który potrzebny jest na jego opracowanie. Bardzo ważne jest więc, aby na samym początku dokładnie zaplanować swój budżet i z wyprzedzeniem określić koszt opracowania projektu budowlanego.
Istotne znaczenie ma również prawidłowa inwentaryzacja posiadanej działki budowlanej, która w odpowiedni sposób pozwoli na określenie jej potencjału zabudowy. Równie ważne są badania gruntowe których wyniki mogą znacząco wpłynąć na koszty realizacji inwestycji. Bez uwzględnienia przez projektanta tych danych może powstać sytuacja, w której szacowane koszty budowy zostaną znacznie przekroczone.
Jak ważne jest dokładne sprawdzenie projektu?
Projekt budowlany to bardzo ważny dokument. Część architektoniczno budowlana jest podstawą do wydania pozwolenia na budowę, natomiast część techniczna niezbędna jest do zakończenia budowy.
Projekt budowlany to podstawa przy budowie domu. Warto zwrócić uwagę na to, by był on dokładny, szczegółowy i zgodny ze wszystkimi wymogami technicznymi. Projekt ten powinien zawierać informacje na temat budynku, takie jak jego wielkość i rozmieszczenie, plany zagospodarowania działki, rysunki techniczne, kosztorysy i informacje dotyczące materiałów do budowy. Dzięki temu projektowi można dokładnie określić koszty budowy i czas realizacji inwestycji. Warto zwrócić uwagę na to, by projekt był zgodny z wymaganiami inwestora i obowiązującymi przepisami.
zdjęcie główne: Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło
zdjęcie w treści: Projekt M245 – Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska
Tekst sponsorowany: Gotowe, profesjonalne projekty domów z kolekcji MURATORA – projekty.muratordom.pl