Grzejniki elektryczne, choć nie tak komfortowe, jak ogrzewanie gazowe lub z sieci ciepłowniczej to często przydają się, gdy chcemy dogrzać pomieszczenie. Jak wybrać model, który sprawdzi się do ogrzania sypialni, salonu lub biura? Które grzejniki są najbardziej energooszczędne?
Zalet korzystania z grzejników elektrycznych jest sporo. To wygodny sposób na ogrzanie pomieszczenia, gdy inne metody zawiodły lub zwyczajnie nie wchodzą w grę. Grzejnik przydaje się też w czasie bardzo mroźnej zimy lub w okresie przejściowym, kiedy ogrzewanie centralne jeszcze nie zostało uruchomione.
Czy grzejnik elektryczny może być energooszczędny? Okazuje się, że tak, ale tylko wtedy gdy wybierzemy odpowiedni model i będzie on użytkowany we właściwy sposób. Jaki grzejnik wybrać? Zapraszamy na ranking grzejników elektrycznych energooszczędnych.
Najlepsze grzejniki elektryczne energooszczędne
- Grzejnik konwektorowy Mission Air 2000W
- Grzejnik konwektorowy Warmtec 1500W
- Grzejnik olejowy Yoer Inferno 2500 W
- Grzejnik ceramiczny Eberg ZUM 2000 W
- Grzejnik elektryczny podczerwień Transa Electronics MicaSlim 2500 W
- Grzejnik olejowy Volteno VO0277 900 W
- Grzejnik konwektorowy N’oveen CH-5000 2000 W
Ranking grzejników elektrycznych
Grzejnik konwektorowy Mission Air 2000W
Grzejnik elektryczny marki Mission Air może być montowany na ścianie lub służyć jako przenośne urządzenie grzewcze. W zestawie znajdziemy elementy montażowe oraz nóżki z kółkami. Grzejnik posiada regulowany termostat, dzięki któremu zużycie energii będzie niższe. Wyposażony jest także w zabezpieczenie przed przegrzaniem. Możliwe są dwa tryby pracy urządzenia: Eko oraz Comfort. Nowoczesne rozwiązanie w postaci elementu grzewczego w kształcie litery X, pozwala bardzo szybko ogrzać pomieszczenie. Urządzenie jest smukłe i minimalistyczne, dlatego nie zajmuje wiele miejsca, nie rzuca się w oczy i pasuje do wielu wnętrz. Posiada tak zwany stopień ochrony wynoszący IP24 co oznacza, że może być montowany w łazience lub innych pomieszczeniach z podwyższoną wilgotnością.
Plusy:
- Cicha praca
- Szybkie nagrzewanie pomieszczenia
Minusy:
- Odgłosy przy włączaniu i wyłączaniu termostatu
Grzejnik konwektorowy Warmtec 1500W
Elektryczne urządzenie grzewcze z możliwością montażu na ścianie lub do postawienia na nóżkach. W komplecie znajdziemy nóżki oraz elementy montażowe. Grzejnik umożliwia regulację temperatury od 12 do 45 stopni Celsjusza. Posiada wbudowany termostat oraz timer dla jeszcze wygodniejszego użytkowania. Umożliwia sterowanie za pomocą sieci Wi-Fi (przy użyciu aplikacji mobilnej Tuya Smart) oraz dotykowego panelu z ekranem LCD. Dzięki zastosowaniu energooszczędnej grzałki radiatorowej grzejnik wyróżnia się wysoką wydajnością i niższymi kosztami użytkowania. Przydatną funkcją jest tryb wykrywania otwartego okna: urządzenie wyłącza się na czas wietrzenia pomieszczenia, co również pozwala zaoszczędzić na rachunkach. Grzejnik Warmtec może nagrzewać pomieszczenia o podwyższonej wilgotności, dlatego sprawdzi się również w łazience. Na uwagę zasługuje wygląd urządzenia i materiał wykonania. Przedni panel wykonano ze szkła hartowanego, dzięki czemu prezentuje się bardzo nowocześnie.
Plusy:
- Nowoczesny wygląd
- Programator tygodniowy
- Funkcja otwartego okna
- Blokada rodzicielska
Minusy:
- Płynność sterowania przez aplikację
Grzejnik olejowy Yoer Inferno 2500 W
Solidny grzejnik olejowy marki Yoer, który wyróżnia tzw., efekt komina. Dzięki niemu dogrzewanie pomieszczenia trwa krócej. Wypełniony olejem diatermicznym zapewniającym ciche rozprowadzanie ciepła oraz utrzymywanie wysokiej temperatury. Posiada regulowany termostat w zakresie od 5 stopni Celsjusza do 30 stopni. Zaletą są aż 3 poziomy regulacji mocy: 1000W, 1500W i wysoka moc 2500W, dzięki czemu urządzenie staje się niezwykle użyteczne i może ogrzać duże pomieszczenie aż do 35 metrów kwadratowych a nawet więcej. Grzejnik obsługiwany jest za pomocą pilota, aplikacji w smartfonie oraz dotykowego panelu sterowania wraz z wyświetlaczem LCD. Wyposażony w 24-godzinny programator czasowy, dzięki któremu nie trzeba pamiętać o wyłączaniu urządzenia. Jego pracę można zaplanować nawet na cały tydzień. Na uwagę zasługuje tryb energooszczędny ECO, automatycznie dobierający poziom mocy do ustawionej temperatury. Posiada bezpiecznik termiczny zabezpieczający przed przegrzaniem. Wyposażony również w cztery gumowe kółka oraz uchwyty do przewożenia.
Plusy:
- Efekt cugu kominowego
- Powierzchnia grzania
- Powoczesny wygląd
- Pługo utrzymuje ciepło
- 3 poziomy mocy
- Tryb eco
- 7-dniowy harmonogram
Minusy:
- dźwięk podczas korzystania z panelu sterowania
Grzejnik ceramiczny Eberg ZUM 2000 W
Grzejnik Eberg to model ceramiczny wyróżniający się smukłą obudową, dzięki czemu nie zajmie zbyt wiele miejsca, dlatego sprawdzi się nawet w bardzo niewielkim pomieszczeniu. Dzięki dwóm trybom pracy można ustawiać jego moc na 1200 lub 2000W i dzięki temu dostosować moc grzewczą do własnych preferencji. Posiada termostat, za pomocą którego możliwa jest płynna regulacja temperatury w zakresie 10-49 stopni Celsjusza. Po osiągnięciu pożądanej temperatury nagrzewanie wyłączy się automatycznie i przechodzi w tryb ciągłej pracy wentylatora, przez co dźwięki wiatraka są słyszalne, ale niezbyt głośne. W górnej części obudowy znajduje się dotykowy wyświetlacz pokazujący wybrany tryb oraz temperaturę. Sterowanie urządzeniem może odbywać się także za pomocą pilota. Dzięki specjalnej funkcji oscylacji grzejnik może rozprowadzać temperaturę w zakresie 45 stopni, co jest jego niewątpliwą zaletą. W miesiącach letnich może być wykorzystany jako wentylator, ponieważ posiada specjalny tryb chłodzenia. Wygodny timer pozwala ustawić czas grzania do 8h. W razie przewrócenia się, grzejnik automatycznie wyłącza się.
Plusy:
- Szybkie nagrzewanie
- Funkcja wentylatora
- Dwa tryby 1200W lub 2000W
- Funkcja oscylacji
- Cicha praca
Minusy:
- Praca tylko z wentylatorem
Grzejnik elektryczny podczerwień Transa Electronics MicaSlim 1500/2500 W
To dobry grzejnik elektryczny wyróżniający się kombinacją ogrzewania konwekcyjnego wraz z elementami grzejnymi podczerwieni. Dzięki temu zyskujemy ciepło, które jest odczuwalne równomiernie w całym pomieszczeniu. Urządzenie w porównaniu z modelami konwektorowymi nie wysusza pomieszczenia i nie spala tlenu. Powietrze wydostaje się z niego aż z 3 stron. Możliwość regulowania temperatury w zakresie od 5 do 36 stopni Celsjusza pozwala dostosować je do własnych potrzeb. Grzejnik szybko się nagrzewa bez strat wydajności a dzięki przejrzystemu wyświetlaczowi LCD oraz pilotowi dołączonemu do zestawu możemy wygodnie sterować ustawieniami. Wyposażony w funkcję ochrony przed przegrzaniem, a także elektryczny termostat, co czyni go bardziej energooszczędnym. Urządzenie może pracować w dwóch trybach: 1500 oraz 2500W i jest całkowicie bezgłośne. Grzejnik przeznaczony jest do postawienia na podłodze w pomieszczeniu o powierzchni 20m2 lub nieco większym. Dzięki czterem kółkom jego przestawianie jest wygodne.
Plusy:
- Równomierne ogrzewanie pomieszczenia
- Szybkość ogrzewania
- Cicha praca
- Wydajność
- Dwa tryby pracy (1500 i 2500W)
Minusy:
- Nieprecyzyjny termometr
Grzejnik olejowy Volteno VO0277 900 W
Wśród polecanych produktów znalazło się też miejsce dla niewielkiego grzejnika olejowego przeznaczonego do ogrzewania mniejszych pomieszczeń. Dziewięć żeberek szybko się nagrzewa, a regulowany termostat pozwala utrzymać stałą temperaturę bez dodatkowej ingerencji. Urządzenie nie posiada kółek, ale przenoszenie go jest ułatwione za sprawą szerokiego uchwytu. Grzejnik jest bardzo łatwy w obsłudze. Posiada pokrętło do regulacji temperatury oraz kontrolkę sygnalizacyjną. O bezpieczeństwo zadba zabezpieczenie przed przegrzaniem. W przeciwieństwie do grzejników konwektorowych nie zużywa tlenu z pomieszczenia. Jest przystosowany do ciągłej pracy.
Plusy:
- Długie utrzymywanie temperatury
- Niewielkie wymiary
Minusy:
- Ograniczona funkcjonalność
- Mała moc grzewcza
Grzejnik konwektorowy N’oveen CH-5000 2000 W
Grzejnik N’oveen z trzema stopniami mocy grzania (750W, 1250W, 2000W) to urządzenie energooszczędne, które posiada termostat oraz czytelny panel sterujący, dzięki któremu możemy dowolnie ustawiać temperaturę w pomieszczeniu. Wyposażone w zabezpieczenie przed przegrzaniem. Grzejnik może zostać zawieszony na ścianie lub użytkowany jako model wolnostojący na nóżkach, ale bez kółek. To lekkie urządzenie, które można łatwo przenieść do innego pomieszczenia lub przewieźć samochodem. Udogodnieniem jest włącznik czasowy, a także wbudowany wentylator pozwalający szybko rozprowadzić ciepło w pomieszczeniu. Uniwersalny design, w którym dominuje kolor biały, sprawia, że urządzenie pasuje do większości pomieszczeń.
Plusy:
- 3 stopnie mocy grzania
- Atrakcyjna cena
- Szybkość nagrzewania
Minusy:
- Niska jakość obudowy
Rodzaje grzejników elektrycznych
Grzejnik elektryczny to bardzo popularny a przy tym łatwy sposób na dogrzanie pomieszczenia w czasie większych mrozów. Obecnie w sklepach można znaleźć energoszczędne modele, które szybko zapewnią komfortowe warunki cieplne.
Poszukując nowoczesnych i ekonomicznych sposobów na ogrzanie domu warto zwrócić uwagę na pompy ciepła. Jaka powietrzna pompa do domu 150m2 będzie odpowiednia? Ten temat zgłębialiśmy w oddzielnym artykule.
Jaki grzejnik elektryczny wybrać w 2023? W sklepach można znaleźć kilka rodzajów przenośnych źródeł ciepła, które różnią się od siebie zastosowaną technologią, mocą i funkcjonalnościami. Zanim dokonamy zakupu, warto zapoznać się z garścią informacji na temat grzejników elektrycznych i dzięki temu dokonać bardziej świadomego i przede wszystkim udanego zakupu.
Grzejniki elektryczne konwektorowe – to zdecydowanie największa i najbardziej popularna grupa tego rodzaju urządzeń. Model konwektorowy może być postawiony na podłodze lub podwieszony na ścianie. Grzejnik nagrzewa pomieszczenie poprzez zasysanie zimnego powietrza i wydmuchiwanie ciepłego powietrza górą. Nagrzewa się szybko, od razu po podłączeniu do prądu. Dzięki temu szybko czujemy ciepło, ale przy tym niestety wysusza powietrze.
Grzejniki elektryczne olejowe – wypełnione wewnątrz olejem. Potrzebują nieco więcej czasu, aby się nagrzać, ale na długo po odłączeniu z prądu pozostają ciepłe. Grzejniki te są najczęściej wyposażone w kółka, dlatego można je wygodnie przestawiać.
Grzejniki elektryczne ceramiczne – najmniej popularne rozwiązanie. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Wypełnione specjalnym wkładem ceramicznym, który nagrzewa pomieszczenie. Wydostaje się z nich przyjemne ciepło, w działaniu podobne do urządzeń olejowych.
Grzejniki elektryczne na podczerwień – natychmiast emitują ciepło które można porównać do promieni słonecznych. Rozchodzi się ono pod postacią fali podczerwonej, a następnie jest absorbowane przez ściany, przedmioty i osoby w pomieszczeniu. Polecane szczególnie osobom z alergiami, ponieważ w przeciwieństwie do grzejników konwektorowych nie wysuszają i nie powodują krążenia powietrza wraz z kurzem i roztoczami.
Co sprawdzić przed zakupem grzejnika elektrycznego?
Moc grzewcza – to zdecydowanie najważniejszy parametr techniczny przy wyborze tego rodzaju ogrzewania elektrycznego. Urządzenie powinno być dopasowane do wielkości pomieszczenia. Ogólna zasada doboru mocy urządzenia do pomieszczenia wygląda następująca: na każde 10m2 przestrzeni potrzebne jest około 1000 W mocy grzewczej, ale w praktyce bardzo często okazuje się, że urządzenie nagrzeje nawet większą przestrzeń. Przyjmuje się standardową wysokość pomieszczenia wynoszącą około 2,5 metra.
Jeśli poszukujesz nowoczesnego i ekonomicznego urządzenia grzewczego, które ogrzeje nie tylko cały dom, ale i wodę użytkową, sprawdź nasz ranking kotłów gazowych kondensacyjnych.
Zużycie energii – producenci grzejników elektrycznych na każdym urządzeniu umieszczają informację z deklarowanym poborem mocy. Warto również zwrócić uwagę czy grzejnik posiada termostat – niezbędną funkcjonalność, jeśli chcemy zoptymalizować zużycie prądu.
Obsługa urządzenia – poszukując dodatkowego źródła ciepła, warto wybierać spośród grzejników z możliwością sterowania temperaturą i mocą np. za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej. Przydatne są także timery, różne stopnie mocy grzania do wyboru, tryb eco, itp.
Podsumowanie
Grzejniki konwektorowe, które wymieniliśmy w naszym poradniku zakupowym to funkcjonalne i energooszczędne urządzenia grzewcze, które potrafią szybko i sprawnie ogrzewać pomieszczenie. Sprawdzają się zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach w domu lub w biurze. Poszukując idealnego grzejnika, warto zwrócić uwagę również na grzejniki olejowe. Urządzenia te podobnie jak grzejniki ceramiczne są doceniane za to, że utrzymują ciepło nawet na długo po odłączeniu z zasilania i nie wysuszają powietrza tak jak modele konwektorowe. Z kolei urządzenia wykorzystujące podczerwień skutecznie i przede wszystkim równomiernie ogrzeją całe pomieszczenie, a przyjemne uczucie ciepła nie jest okupione gorszą jakością powietrza w mieszkaniu.