Jaka powietrzna pompa ciepła do domu 150m2 ?

powietrzna pompa ciepła

Pompa ciepła do domu 150m2 pozwala obniżyć koszty ogrzewania, ale tylko wtedy, gdy prawidłowo dobierzesz jej parametry do zapotrzebowania energetycznego budynku. Sprawdź, jak wyliczyć moc pompy ciepła i dowiedz się więcej o tych nowoczesnych urządzeniach. 

W ubiegłym roku w Polacy kupili ponad 93 000 różnych pomp ciepła. W pierwszej połowie 2022 roku to sprzedaż powietrznych pomp ciepła była o jedną trzecią większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dowiedz się, skąd bierze się tak duża popularność tych urządzeń i sprawdź, jaka pompa ciepła do domu o metrażu 150m2 będzie odpowiednia.

Pompa ciepła – jak działa? Wyjaśniamy krok po kroku.

Najpierw jednak wyjaśnimy szybko, jak działa pompa ciepła. To urządzenie transferuje ciepło z odnawialnych źródeł energii do instalacji grzewczej budynku. Odbywa się to w czterech podstawowych etapach:

Krok 1. W kontakcie z odnawialnym źródłem ciepła czynnik roboczy o niskiej temperaturze wrzenia, zamknięty w wewnętrznej instalacji pompy ciepła, zaczyna parować, zamieniając się w gaz. 

Krok 2. Gaz ten sprężany jest przez kompresor, czemu towarzyszy wzrost jego temperatury. 

Krok 3. Ciepło zmagazynowane w czynniku roboczym w postaci gazowej, odbierane jest do instalacji grzewczej budynku. W wyniku tego gaz ochładza się i skrapla.

Krok 4. Czynnik roboczy w fazie ciekłej trafia z powrotem do wymiennika, który ogrzewa naturalne źródło ciepła, co rozpoczyna kolejny cykl pracy. 

Jak łatwo zauważyć, prąd w pompie ciepła zużywany jest nie do produkcji ciepła, lecz jego przemieszczenia. I właśnie tutaj kryje się tajemnica energooszczędności tych urządzeń.

powietrzna pompa ciepła

COP czy SCOP? Tylko jeden z nich jest dla Ciebie ważny

Jednym z podstawowych parametrów, które charakteryzują każdą pompę ciepła, jest jej sprawność, czyli wydajność. Oznacza się ją za pomocą parametru COP lub SCOP. Pierwszy z nich jest ilorazem ilości energii cieplnej dostarczonej przez pompę oraz zużytej w tym celu energii elektrycznej. COP jest jednak wartością chwilową, dlatego nie nadaje się do szacowania kosztów ogrzewania budynku pompą ciepła. 

W tym celu stosuje się natomiast SCOP, czyli sprawność pompy ciepła w ujęciu czasowym. Najlepsze modele pomp ciepła posiadają SCOP ponad 5. Oznacza to, że do dostarczenia ponad 5 kWh energii cieplnej zużywają jedynie 1 kWh prądu. W praktyce płacisz tylko za jedną piątą ciepła, więc aż w 80% jest ono darmowe. 

Wszystkie typy pomp ciepła w 2 minuty. Porównanie zalet i wad.

Zanim skupimy się tylko na powietrznej pompie ciepła, dowiedz się, czym różni się ona od pozostałych rodzajów tych urządzeń. Wady i zalety wszystkich typów znajdziesz w wygodnej tabeli porównawczej. 

Gruntowa pompa ciepłaWodna pompa ciepła Powietrzna pompa ciepła
Uśredniona wartość SCOP4,86,5 3,5
Zalety wysoka efektywność, niskie koszty eksploatacyjnenajwyższa sprawność zapewnia najniższe rachunki za ogrzewanienajprostsza instalacja gwarantuje najniższe ceny montażu
Wadywysokie koszty instalacji, czasem konieczność uzyskania pozwolenia na odwierty.należy wybudować co najmniej dwie studnie, co zwiększa koszty montażunajniższa sprawność w największe mrozy – włącza się grzałka elektryczna wspomagająca pracę

W praktyce gruntowe i wodne pompy ciepła są kupowane rzadziej, niż modele powietrzne, ponieważ ich montaż jest o wiele bardziej skomplikowany. Przekłada się to na cenę całej inwestycji, które zaczyna się od 50 000 złotych, a często przekracza nawet 80 tys. zł. Tymczasem zakup i montaż powietrznej pompy ciepła jest znacznie tańszy.

Ile kosztuje pompa ciepła na powietrze? Zadziwiające kwoty.

Cena powietrznej pompy w zależności od jej rodzaju i mocy oscyluje wokół 30 tys. zł. Montaż pompy ciepła tego rodzaju jest o wiele prostszy, niż pozostałych typów, które wymagają drogich prac ziemnych (m.in. głębokich lub płytkich, ale licznych odwiertów).

Przyjmuje, że cena pompy ciepła na powietrze z montażem wynosi od ok. 35 000 zł do 50 000 złotych. W porównaniu do innych modeli tych urządzeń kwota ta jest zadziwiająco niska. I właśnie dlatego te pompy ciepła wybierane są tak często. Dodatkowo możesz skorzystać z dofinansowania.

Split czy monoblok? Jaka pompa ciepła do domu 150 m2?  

Pompy powietrzne występują w dwóch podstawowych konfiguracjach, które mogą służyć jedynie do ogrzewania lub także do schładzania budynku. Wybór konkretnego rozwiązania wpływa na koszt pompy ciepła do domu. Sprawdź różnice pomiędzy tymi urządzeniami. 

Budowa pompy ciepła typu split

Powietrzne pompy typu split składają się z dwóch jednostek: zewnętrznego agregatu oraz urządzenia montowanego wewnątrz budynku. Taka konstrukcja wyklucza ryzyko zamarznięcia wody w wymienniku, ponieważ znajduje się on w urządzeniu wewnętrznym. 

Jednak w trakcie instalacji konieczne jest wykonanie trwałego, szczelnego połączenia pomiędzy jednostkami, co nie tylko zwiększa koszty. Należy bowiem regularnie kontrolować szczelność tego połączenia.

Powietrzna pompa typu monoblok – jak jest zbudowana?

Pompa typu monoblok to jedno urządzenie, w którym umieszczono wszystkie elementy. Dzięki temu nie trzeba wykonywać kłopotliwego połączenia dwóch jednostek.

Ryzyko zamarznięcia wody w wymienniku częściowo obniżają wbudowane systemy bezpieczeństwa, które jednak nie działają w przypadku zaniku zasilania. Dlatego w tych instalacjach często zamiast wody stosuje się glikol. 

powietrzna pompa ciepła

Moc pompy ciepła do domu 150 m2. Przykłady obliczeń.

Aby maksymalnie zaoszczędzić na ogrzewaniu Twojego domu, pompę ciepła należy dobrać do powierzchni obiektu. Chodzi przede wszystkim o optymalną moc urządzenia. Zarówno zbyt słabe, jak i przewymiarowane nigdy nie osiągnie optymalnej sprawności. Dlatego dowiedz się, jak pompę ciepła dobrać do domu.

Najprościej jest podzielić powierzchnię użytkową domu przez moc jednostkową, która przyjmuje wartości z zakresu od 0.03 do 0.12 zgodnie z poniższym zestawieniem: 

 • dla domów niskoenergetycznych – 0.03,
 • nowe budynki – 0.05,
 • domy ocieplone z oknami zespolonymi – 0.06,
 • budynki z nową stolarką – 0.08,
 • stare domy, bez ocieplenia i nowoczesnej stolarki – 0.12.

Wynikiem dzielenia będzie szacunkowa moc pompy ciepła dla domu o konkretnej powierzchni. Ale tylko w sytuacji wtedy, gdy pompa ciepła ma służyć jedynie do ogrzania budynku. Jeżeli wykorzystamy ją również do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dlatego przy zasobniku ok. 300l w systemie grzewczym można przyjąć, że na każdego mieszkańca potrzeba ok 0.3 kW mocy więcej. 

Obliczmy zatem szacunkową moc pompy ciepła osobno dla nowego i starego domu o powierzchni 150 m. kw., który zamieszkuje czteroosobowa rodzina.

Przykład 1. Nowy dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych – jaką pompę ciepła wybrać?

Mnożymy 150 przez 0.05 i otrzymujemy 7.5 kW – urządzenie o takiej mocy zapewni nam komfort cieplny. Dodajemy do tego jeszcze 1.2 kW na potrzeby przygotowania cwu. ( 4 x 0.3) i otrzymujemy wynik: 8.7 kW. W praktyce pewnie zdecydujemy się na pompę ciepła o mocy 9 kWh ze względu na popularność takich urządzeń oraz fakt, że tak niewielka nadwyżka mocy mieści się w granicy poprawności obliczeń.

Przykład 2. Starszy dom 150 m2 bez ocieplenia i nowoczesnej stolarki – jak moc pompy ciepła?

Do ogrzania takiego budynku potrzebujemy urządzenia o mocy 18 kW (150 x 0.12). Po doliczeniu zapasu mocy na przygotowanie cwu okazuje się, że powinniśmy rozglądać się za pompą o mocy ok. 20 kW. 

Powietrzna pompa ciepła w starym domu – kiedy to ma sens?

Powyższe obliczenia ujawniają fakt, o którym nie zawsze wspomina się podczas poruszania tematu instalacji pompy w starym domu, czyli zapotrzebowanie na ciepło. Owszem, jest to jak najbardziej wykonalne, ale ze względów ekonomicznych uzasadnione wyłącznie wtedy, gdy budynek przeszedł termomodernizację. 

Porównując wyniki naszych obliczeń, można zauważyćc, że izolacja termiczna ścian i wymiana stolarki o ponad połowę zmniejszają zapotrzebowanie na energię cieplną. W efekcie o wiele mniej zapłacimy zarówno za samą pompę, jak i zużyty przez urządzenie prąd.

Warto także wiedzieć, że chociaż pompy ciepła najefektywniej pracują w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, to mogą być też wykorzystane do zasilania grzejników. W tym celu warto jednak wybrać wysokotemperaturowe modele, które na wyjściu osiągają temperatury powyżej 50℃. Konieczna może się również okazać rozbudowa istniejących kaloryferów albo ich wymiana na grzejniki niskotemperaturowe. Zwykle okazuje się to tańsze, niż montaż podłogówki. 

Koszt ogrzewania domu 150 m2 pompą ciepła. Podajemy kwoty.

Wiesz już, z czego wynika energooszczędność pomp ciepła oraz co wpływa na ilość zużywanej przez te urządzenia energii elektrycznej. Pora więc, abyś przekonał się, jak wypadają koszty ogrzewania domu pompą ciepła w porównaniu z innym urządzeniem grzewczym. 

Na ogrzanie nowego, ocieplonego domu o powierzchni 150 m2 przy cenach opału (bez dopłat) i prądu w 2022 roku wydamy:

 • od 2940 zł do 3960 zł w przypadku pompy ciepła na powietrze (w zależności od wybranej taryfy prądowej),
 • 8125 zł w przypadku kotła na kawałki drewna,
 • 10 125 zł jeśli korzystamy z kotła na pellet i nie uwzględnimy dopłaty w wysokości 3 tys. zł.
 • od blisko 5500 zł do 10 000 zł w przypadku ekogroszku,
 • prawie 4400 zł stosując gaz ziemny oraz ponad 7200 zł dla gazu płynnego LPG,
 • nieco ponad 10 000 zł, jeśli ogrzewamy się olejem opałowym.
 • od 6200 zł do 10 tys. zł w przypadku ogrzewania elektrycznego (w zależności od wybranej taryfy).

Nietrudno zatem zauważyć, że w zestawieniu tym pompy ciepła na powietrze są bezkonkurencyjne. A pamiętajmy, że rachunki za prąd możemy dodatkowo obniżyć, za pomocą fotowoltaiki. Opcja ta stanie się szczególnie atrakcyjna po podwyżkach cen prądu w 2023 roku.

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.