Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?

Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu

Popularność ogrzewania elektrycznego wynika z rosnącej świadomości konsumentów, jak i z potrzeby posiadania alternatywnych źródeł ciepła. Niezależnie od tego, czy grzejnik elektryczny jest podstawą systemu grzewczego, czy też służy jedynie jako urządzenie wspierające ogrzewanie z innych źródeł, warto sprawdzić jakiego rozwiązania najlepiej poszukiwać. Podpowiadamy jaki grzejnik elektryczny ma najmniejszy pobór prądu i jak wybrać model odpowiadający na potrzeby domowników.

Jakie są typy grzejników elektrycznych?

Na początek warto zapoznać się z rodzajami oraz właściwościami i zastosowaniem grzejników elektrycznych. Poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko sposobem działania, budową czy wyglądem. Polecamy zwrócić także uwagę na sposób podłączenia, czy moc konkretnych urządzeń. Nie bez znaczenia, szczególnie w przypadku ciężkich modeli, może okazać się wyposażenie dodatkowe, takie jak na przykład kółka, czy uchwyty ułatwiające przestawianie grzejnika.

Najczęściej występujące na rynku typy grzejników to:

  • konwektorowy, zbudowany z systemu grzałek, najczęściej wyposażony dodatkowo w wentylator przyspieszający jego pracę,
  • olejowy, którego działanie oparte jest o zjawisko radiacji, przypominający wyglądem tradycyjny grzejnik i wypełniony specjalnym olejem,
  • ceramiczny, który magazynuje ciepło przez długi czas,
  • termowentylator, nazywany również farelką,
  • promiennik, wykorzystujący promieniowanie podczerwone.

Spójrzmy jak działają grzejniki elektryczne z niskim poborem prądu elektrycznego!

Jak działa grzejnik elektryczny konwektorowy?

Wewnątrz obudowy grzejnika znajduje się system grzałek, które działają na zasadzie konwekcji. Oznacza to, że ogrzane za pomocą grzałki powietrze unosi się ku górze zasysając chłodne powietrze, które napływa od dołu. Dla przyspieszenia procesu montuje się dodatkowo specjalne wentylatory, które wydmuchują ogrzane powietrze. Dzięki temu efekt jest odczuwalny niemal natychmiast. Takie grzejniki najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, które są użytkowane okresowo lub okazjonalnie i nie wymagają stałego ogrzewania. 

Jaka jest zasada działania w grzejniku elektrycznym olejowym?

Grzejniki olejowe zbudowane są na wzór tradycyjnych kaloryferów żeliwnych. Nowsze modele składają się z dwóch większych płytek połączonych ze sobą. Ważne jest, żeby olej, którymi są wypełnione grzejniki, mógł się swobodnie przemieszczać pomiędzy poszczególnymi częściami konstrukcji. Dzięki energii elektrycznej dostarczonej do urządzenia grzewczego olej powoli nagrzewa się i oddaje ciepło do otoczenia nawet długo po wyłączeniu.

grzejnik olejowy

Jak działa elektryczny grzejnik ceramiczny?

Grzejniki z wkładem z ceramiki szybko się nagrzewają pobierając przy tym dość sporo energii. Ceramika ma tę własność, że magazynuje ciepło, dzięki czemu grzejnik jest w stanie podnieść temperaturę w pomieszczeniu w stosunkowo krótkim czasie. Ponadto ciepło jest oddawane do otoczenia długo po odłączeniu urządzenia od prądu. Takie grzejniki charakteryzują się nowoczesnym wyglądem, a dostępne różnokolorowe obudowy sprawiają, że z łatwością wpasowują się w niemal każde wnętrze. 

Jak działa termowentylator?

Termowentylator to małe urządzenie, które wydmuchuje ciepłe powietrze. Ze względu na niewielką moc i rozmiary działa raczej miejscowo i służy głównie do dogrzewania pomieszczeń. Świetnie sprawdzi się do podniesienia temperatury w łazience przed kąpielą lub jesiennym popołudniem w mieszkaniu, w którym ogrzewanie włączane jest po 19:00.

Jak działa promiennik?

Promiennik to grzejnik na promieniowanie podczerwone. Jego podstawową cechą jest to, że nie podnosi bezpośrednio temperatury powietrza. Działanie tych grzejników polega na jonizowaniu powietrza i ogrzewaniu przedmiotów, ścian oraz ludzi. Dzięki tego rodzaju urządzeniom odczuwalna temperatura może być nawet o 3 stopnie wyższa niż rzeczywista.

promiennik

Jaki grzejnik elektryczny wybrać – konwektorowy czy radiacyjny?

Dokonując wyboru grzejnika zastanawiamy się, jaki najlepiej sprawdzi się w naszym domu. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od konkretnych potrzeb. Najczęściej stosuje się kaloryfery konwektorowe i radiacyjne. Istnieją również rozwiązania, które łączą oba sposoby działania. To, czy dany grzejnik będzie dla nas odpowiedni zależy od naszych oczekiwań, sposobu pozyskiwania prądu elektrycznego oraz stopnia ocieplenia budynku.

Grzejnik konwektorowy sprawdzi się świetnie w pomieszczeniach, które są używane okresowo i nie posiadają stałego źródła ogrzewania. Może to być np. garaż lub lokal usługowy. Natomiast grzejnik radiacyjny, który utrzymuje temperaturę znacznie dłużej, jest świetnym wyborem, jeśli zamierzamy podnieść temperaturę powietrza na przynajmniej kilkanaście godzin. Trzeba jednak pamiętać, że grzejniki olejowe wolno się nagrzewają. Chcąc szybko i na długo ogrzać pomieszczenie warto wybrać urządzenie z wkładem ceramicznym.

Który grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?

Rozumiejąc zasadę działania poszczególnych rodzajów urządzeń, sprawdźmy, które grzejniki elektryczne z niskim zużyciem energii będą najlepszym rozwiązaniem. W poniższym porównaniu wzięliśmy pod uwagę średnie zużycie prądu oraz funkcjonalność poszczególnych urządzeń:

  • konwektorowy jest stosunkowo tani, ale zużywa dużo prądu w krótkim czasie ogrzewając nawet duże pomieszczenia,
  • radiacyjny (olejowy) jest dość drogi i wolno się nagrzewa, utrzymuje wysoką temperaturę przez dłuższy czas, pobierając niewiele prądu, przyjmuje się, że jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie,
  • termowentylator jest mało wydajny i zużywa przy tym dużo prądu,
  • ceramiczny – charakteryzuje się największym zużyciem prądu podczas szybkiego nagrzewania wkładu, jednak dzięki temu, że wolno się wychładza jest w stanie ogrzać pomieszczenie przez dłuższy czas zużywając później niewiele energii do utrzymania temperatury.

Jak wynika z powyższego porównania, najbardziej energooszczędny grzejnik długo utrzymuje temperaturę i powoli oddaje ją do otoczenia. Taki grzejnik pobiera najmniej prądu przy możliwie najwyższej wydajności.

jaki grzejnik zużywa najmniej prądu

Wady i zalety grzejników elektrycznych

Podstawowe zalety grzejników elektrycznych to:

  • szybka i łatwa instalacja,
  • niska awaryjność,
  • wysoka jakość i łatwa dostępność sprzętu,
  • oszczędność czasu,
  • czystość.

Wśród wad grzejników elektrycznych należy zwrócić uwagę na:

  • głośność modeli wyposażonych w wentylatory,
  • koszty eksploatacji zależnie od cen energii,
  • wprawiają w ruch pył i kurz, przez co nie są przyjazne alergikom.

Jak dopasować moc grzejnika do potrzeb?

Szukając odpowiedniego rozwiązania trzeba dopasować moc urządzenia do kubatury pomieszczenia. Dzięki temu grzejnik będzie wstanie nagrzać powietrze w sposób najbardziej energooszczędny. Jeśli grzejnik elektryczny ma posłużyć do ogrzewania kilku pokojów, przy wyborze mocy należy uwzględnić nie tylko ich wielkość. Równie ważna będzie bowiem grubość ścian, ilość i rodzaj okien, a także stopień ocieplenia budynku. 

Zasadniczo im większe pomieszczenie, tym większa powinna być moc urządzenia. Na rynku znajdziemy modele o mocy od 100 do 3000 W. Przy czym do stałego ogrzewania należy wybierać modele o mocy nie mniejszej niż 1000 W. Najczęściej wybierane są rodzaje grzejników o mocy 1500 W. Nie należy jednak kierować się tym, jaka moc jest najpopularniejsza. Przyjmuje się, że do utrzymania komfortu cieplnego w pomieszczeniu o wysokości 2,8 m potrzebna jest moc 85 W na każdy metr kwadratowy powierzchni. Oznacza to, że do ogrzania pokoju o powierzchni 16 m2 optymalny będzie grzejnik o mocy ok. 1400 W.

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

1 komentarz do “Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.