Kosiarka elektryczna czy spalinowa? Którą wybrać?

kosiarka elektryczna czy spalinowa 2

Odpowiednio dobrany sprzęt ułatwi utrzymanie trawnika w doskonałym stanie. Idealny wybór jednak nie istnieje. Zarówno kosiarki spalinowe jak i elektryczne mają swoje wady. Każda z nich ma oczywiście sporo zalet, które przedstawimy już za chwilę. Która kosiarka jest zatem lepsza-elektryczna czy spalinowa?

O tym, jaka kosiarka sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku, decyduje przede wszystkim wielkość działki, a dokładnie powierzchnia trawnika do koszenia. Przyjęło się, że przy areałach do 500 m2 z powodzeniem wystarcza model elektryczny. Posiadając większą działkę, zdecydowanie warto rozważyć wybór kosiarki spalinowej.

Dlaczego warto wybrać kosiarkę elektryczną?

Kosiarka zasilana prądem jest sprzętem nieco cichszym od modeli spalinowych i to z pewnością jedna z zalet tych modeli. W czasie koszenia nie wydostają się żadne spaliny, dlatego jest to wybór zdecydowanie bardziej ekologiczny.

Kosiarki te są zazwyczaj sporo lżejsze, dlatego praca z nimi nie powinna sprawić nikomu żadnego problemu. Odpala się je przy użyciu wygodnego przycisku. Prace pielęgnacyjne z trawnikiem, na którym znajdują się krzewy lub drzewa, również idzie sprawniej ze względu na sporą mobilność i niską wagę kosiarki.

Oprócz tego urządzenia te są nieco tańsze, a także wygodniejsze w konserwacji. Obecnie sporo modeli niemalże dorównuje mocą tym spalinowym. Wybierając kosiarkę zasilaną prądem, możesz liczyć na większe oszczędności w zakresie eksploatacji. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy ranking najlepszych kosiarek elektrycznych.

Plusy kosiarek elektrycznych:

 • Cichsza praca
 • Ekologiczny wybór
 • Niższa waga
 • Łatwe manewrowanie
 • Mniejsze koszty eksploatacji
 • Niska cena

Największe minusy kosiarek elektrycznych

Dużym minusem modeli elektrycznych jest konieczność podpięcia do źródła prądu. Jego obecność zdecydowanie zmniejsza mobilność tego sprzętu. W przypadku bardzo dużych ogrodów koszenie elektrykiem może okazać się wręcz niemożliwe ze względu na ograniczenie kablem. Warto pamiętać, że kabla nie można wydłużać w nieskończoność, ponieważ zbyt długi przedłużacz spowoduje mniejszą moc kosiarki. Im dłuższy kabel, tym bardziej spada napięcie. Dlatego jego maksymalna długość nie powinna przekroczyć 40 m. Optymalną zaś długością jest ta około 25 m.

Kolejną wadą modeli kosiarek elektrycznych z pewnością jest niższe bezpieczeństwo. Wystarczy chwila nieuwagi, by przeciąć kabel. Decydując się na zakup jednej z kosiarek zasilanych prądem, trzeba mieć świadomość, że są one z reguły słabsze, dlatego gorzej radzą sobie z wyższą trawą, a praca ze średniej wysokości trawnikiem również może iść wolniej.

Minusy kosiarek elektrycznych

 • Ograniczenie kablem
 • Tylko do mniejszych działek
 • Wygodne do niższej trawy
 • Mniejsze bezpieczeństwo

Jakie zalety ma kosiarka spalinowa?

Posiadając trawnik o powierzchni powyżej 500 m2 warto zastanowić się nad zakupem kosiarki spalinowej z silnikiem dwu- lub czterosuwowym. Kosiarka ta nie musi być podłączona do gniazdka elektrycznego, dlatego jej zasięg pracy nie jest niczym ograniczony. W przypadku rozleglejszych działek porośniętych krzewami i drzewami manewrowanie nie będzie trudne ze względu na brak kabla, który łatwo zapętlić wokół roślin lub przeciąć przez pomyłkę. Dlatego urządzenie spalinowe to także większe bezpieczeństwo użytkowania.

Kosiarka spalinowa ma z reguły większą szerokość roboczą, w związku z tym praca na sporym trawniku będzie szła sprawnie i szybko. Charakteryzuje się też większą mocą w porównaniu z elektryczną, dzięki czemu bez problemu radzi sobie z wysoką trawą. Wybierając model z napędem na koła, dodatkowo ułatwisz sobie pracę szczególnie na nierównym terenie. W ten sposób wyeliminujesz również problem wyższej wagi tego sprzętu.

Kosiarki te są najczęściej uruchamiane za pomocą linki, jednak dość często można spotkać modele odpalane przy użyciu rozrusznika elektrycznego. Rozrusznik jest o wiele wygodniejszą opcją, ponieważ nie wymaga użycia siły. Aby pomóc Ci wybrać najlepszy model przygotowaliśmy ranking kosiarek spalinowych.

Plusy kosiarek spalinowych

 • Większa mobilność ze względu na brak kabla
 • Duża moc
 • Bezpieczeństwo użytkowania
 • Wygodne manewrowanie bez kabla
 • Wydajniejsza praca

Jakie są wady kosiarek spalinowych?

Modele spalinowe do koszenia trawy są zazwyczaj znacznie cięższe od tych elektrycznych, dlatego wybór sprzętu z napędem na koła wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Jeśli szukasz kosiarki, która nie będzie uprzykrzać życia sąsiadom, rozważ wybór elektryka. Kosiarki spalinowe generują większy hałas. W przeszłości różnica cenowa między jedną a drugą grupą sprzętu do koszenia była znacząca, ale obecnie nie jest ona aż tak duża. Jednak różnicę w cenie z pewnością można zauważyć w czasie eksploatacji. Koszenie kosiarką spalinową na pewno okaże się droższe.

Trzeba też pamiętać o zaopatrzeniu w benzynę i wymianie oleju, który również jest zużywany podczas koszenia. Warto pamiętać, że modele spalinowe nie należą do rozwiązań ekologicznych i nie są obojętne dla środowiska. Decydując się na ich zakup, trzeba też liczyć się z nieprzyjemnym zapachem spalin podczas użytkowania. Nie wszystkie modele spalinowe można łatwo odpalić. Zdarza się, że odpalanie takiej kosiarki za pomocą linki okazuje się dość trudne, jeśli użyjesz do tego większej siły. Rozwiązaniem jest wybór modelu wyposażonego w elektryczny rozrusznik.

Minusy kosiarek spalinowych

 • Wyższa waga
 • Większy hałas
 • Droższa eksploatacja
 • Droższa w zakupie
 • Mniej ekologiczne rozwiązanie

Kosiarka akumulatorowa jako optymalne rozwiązanie?

Która kosiarka lepsza, spalinowa czy elektryczna? Jeśli nadal nie wiesz którą kosiarkę wybrać, trafnym wyborem pomiędzy modelem spalinowym a tym zasilanym kablem sieciowym może okazać się kosiarka akumulatorowa. To urządzenie, które także ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim musi być naładowane w sieci elektrycznej, zanim rozpocznie pracę. Kosiarki do trawy zasilane akumulatorem są stosunkowo ciche w porównaniu do urządzeń spalinowych i bardziej ekologiczne, ponieważ nie emitują spalin.

Nie ogranicza je również długość kabla, dlatego koszenie wokół krzewów jest łatwiejsze. Tak samo jak modele spalinowe i elektryczne mogą posiadać szereg funkcji ułatwiających pracę np. regulację wysokości koszenia czy mulczowanie skoszonej trawy. Niestety kosiarki te są droższe od elektrycznych i słabsze niż spalinowe. Oprócz tego ładowanie akumulatora trwa przynajmniej kilka godzin, a sprzęt w tym czasie musi być podłączony do prądu.

Kosiarka spalinowa czy elektryczna – jaką kosiarkę kupić?

Poszukując najlepszej kosiarki, weź pod uwagę przede wszystkim specyfikę swojego trawnika oraz plusy i minusy obu rozwiązań, które przedstawiliśmy w tym wpisie. Oba typy kosiarek sprawdzają się, ale w innych sytuacjach. Posiadając niedużą działkę i planując kosić dość krótką trawę najlepszym wyborem wydaje się być model elektryczny. To odpowiedni sprzęt do mniej rozległego terenu i stosunkowo cichy, dlatego nie przeszkadza zbytnio sąsiadom. Niewielkie rozmiary i mniejsza szerokość robocza kosiarki świetnie sprawdzają się przy koszeniu trawników pełnych krzewów i wąskich alejek. Trzeba jednak uważać na ciągnący się kabel. Jeśli jest on dla Ciebie dużą niedogodnością, rozważ zakup kosiarki akumulatorowej.

Mając w planach koszenie działki o dużej powierzchni powyżej 500 m2 dodatkowo położonej na trudniejszym terenie, warto wybrać model spalinowy z dużą szerokością koszenia. Taki sprzęt za sprawą mocnego silnika pozwala mieć pewność, że gdy na drodze stanie Ci wysoki trawnik, pełen chwatów i grubszych pędów dasz sobie z nim radę. 

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.