kosiarka elektryczna ranking

Najlepsze kosiarki elektryczne – ranking 2021

Kosiarka to podstawowy sprzęt niezbędny każdemu posiadaczowi nawet niewielkiego trawnika. Bez niej ogród nie będzie prezentował się schludnie, a rośliny ozdobne stracą swój urok w gąszczu wysokiej trawy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki elektrycznej? Jaka kosiarka elektryczna sprawdzi się najlepiej?

W sezonie, koszenie trawnika może być konieczne nawet co tydzień. By praca szła gładko, potrzebny jest dobrej jakości niezawodny sprzęt. W sklepach dostępnych jest mnóstwo modeli. Aby ułatwić ci wybór, przygotowaliśmy ranking kosiarek elektrycznych, które cieszą się sporą popularnością wśród użytkowników. Podpowiemy również, na co zwrócić uwagę przy zakupie tego rodzaju sprzętu. 

Najlepsze kosiarki elektryczne:

Ranking najlepszych kosiarek elektrycznych w 2021 roku

Kosiarka elektryczna Bosch ARM 320 1200W

kosiarka elektryczna bosch arm 32Kosiarka elektryczna zasilana sieciowo od firmy Bosch to sprzęt o wyjątkowo kompaktowych rozmiarów. Waży zaledwie 8 kilogramów co dla wielu może być ogromną zaletą. Producent wyposażył ten model w silnik o mocy 1200 W. Typ silników Bosch Powerdrive pomimo niewielkiej mocy dobrze sprawdza się w cięższych warunkach. Sprzęt sprawnie radzi sobie z wyższą, a nawet wilgotną trawą. Wyłącznik przeciążeniowy chroni kosiarkę przed uszkodzeniem silnika w momencie zablokowania noży tnących. Z kolei specjalny grzebień tnący, który wystaje poza szerokość kół, precyzyjnie przycina trawę nawet przy krawędzi. Kosiarka Bosch ARM 320 znana również jako Rotak 32 pracuje jednak dość głośno i nie może poszczycić się zbyt pojemnym koszem (32 litry) ani sporą szerokością roboczą (32 cm). Jednak ten ostatni parametr dla niektórych może być wadą a dla innych zaletą. 

Plusy:

 • Lekkość
 • Wydajność 
 • Zabezpieczenie przed przeciążeniem

Minusy:

 • Głośność pracy
 • Mały kosz

Kosiarka elektryczna Kanwod Pro garden 2000W 

kosiarka elektryczna kanwod pro gardenKosiarka elektryczna zasilana sieciowo polskiej marki Kanwod. Sprzęt charakteryzują przede wszystkim niewielkie gabaryty, niska waga (8,5kg) i wyjątkowo mocny silnik (2000W). Najnowsze modele cechuje również niższy pobór prądu przy zachowaniu tych samych osiągów. Pomimo kompaktowych wymiarów sprzęt może być używany na większych powierzchniach (nawet do 1000m2), jednak warto mieć na uwadze to, że niewielka szerokość koszenia (32 cm) będzie oznaczać znacząco wydłużony czas pracy. Kosiarka Kanwod Pro Garden jak większość modeli posiada 3-stopniową regulację wysokości koszenia oraz składaną rączkę sterującą. Pojemność kosza wynosi niewiele, bo zaledwie 30 litrów co jest typowe dla tak niedużych urządzeń. Trzeba przyznać, że cena urządzenia jest niska, co z pewnością należy uznać jako atut. Okazuje się jednak, że przy dłuższym użytkowaniu tej kosiarki pojawiają się problemy z trwałością obudowy. 

Plusy:

 • Duża moc silnika
 • Lekkość
 • Stosunek ceny do jakości

Minusy:

 • Słaba jakość obudowy
 • Trwałość 

Kosiarka elektryczna Makita ELM4120

kosiarka elektryczna makitaKosiarka elektryczna również zasilana sieciowo marki Makita. Model dość popularny wśród użytkowników. W naszym zestawieniu jest to najdroższy sprzęt, jednak cena ta ma swoje odzwierciedlenie w jakości wykonania i wyposażeniu. Ten model został wyposażony w silnik o mocy 1600 W i jest przeznaczony do ogrodu o maksymalnej powierzchni 600m2. Korpus kosiarki wykonano z mocnego polipropylenu. Sprzęt dobrze radzi sobie z wyższą trawą, precyzyjnie dogaszając ją nawet blisko ściany. Sporym udogodnieniem jest centralna dźwignia, która umożliwia regulację wysokości koszenia w 7-stopniowej skali oraz pojemny 45l kosz. Szerokość robocza tego urządzenia wynosi 41 cm. Większe gabaryty kosiarki mają swoje odzwierciedlenie w wadze urządzenia. Wynosi ona ponad 14 kg. 

Plusy:

 • trwała obudowa
 • 7-stopniowa centralna regulacja wysokości koszenia
 • pojemny kosz
 • szerokość koszenia

Minusy

 • waga

Kosiarka elektryczna NAC LE18-40-PB-S 1800W

kosiarka elektryczna nacKosiarka elektryczna zasilana sieciowo Marki NAC przeznaczona do pielęgnacji trawnika o niewielkiej powierzchni. Model jest dość lekki (10kg) i zwrotny. Wyposażono go w całkiem mocny silnik o mocy 1800W, dzięki czemu dobrze radzi sobie nawet z gęstym trawnikiem. Praca z tym sprzętem powinna pójść gładko i szybko, ponieważ szerokość robocza wynosi przyzwoite 40 cm. Dodatkowo 5-stopniowa centralna regulacja wysokości koszenia przyśpiesza rozpoczęcie pracy. Urządzenie jest dość głośne (96Db) i posiada niewielki 30l kosz. Niedogodności te zdaje się rekompensować dość niska cena urządzenia.

Plusy:

 • moc
 • stosunek ceny do jakości
 • centralna 5-stopniowa regulacja wysokości koszenia
 • szerokość robocza

Minusy

 • głośność pracy
 • mały kosz

Kosiarka elektryczna Stiga Collector 39E 1400W

kosiarka elektryczna stiga 39eKosiarka elektryczna szwedzkiej marki Stiga przeznaczona do koszenia trawników o maksymalnej powierzchni 1000m2. Model wyposażono w silnik o mocy 1400, który  jest wytrzymały i generalnie radzi sobie dość dobrze. Urządzenie miewa jednak problemy przy gęstszej i wyższej trawie, szczególnie gdy ma być ona skoszona na niższą wysokość. Kosiarka pracuje cicho, co wyróżnia ją na tle konkurentów. Trwała obudowa wykonana z polipropylenu zapewnia odporność na uszkodzenia. Posiada pojemny 40 l kosz, dzięki któremu praca pójdzie szybciej i sprawniej. Szerokość robocza w tym przypadku to 37 cm. Zdarza się jednak, że niektóre modele posiadają słabsze mocowanie kosza, które może być przyczyną wypadania pojemnika podczas jazdy po nierównej powierzchni. Minusem jest również waga (15 kg) i sposób regulacji wysokości koszenia. Aby wybrać jeden z trzech poziomów regulacji wysokości, należy odwrócić urządzenia, co może być dla wielu użytkowników problematyczne.

Plusy:

 • trwała obudowa
 • cicha praca
 • pojemny kosz

Minusy

 • słabe mocowanie kosza
 • spora waga
 • regulacja wysokości  

Jak wybrać najlepszą kosiarkę elektryczną?

Na samym początku warto podkreślić, że kosiarki elektryczne to urządzenia przeznaczone do koszenia stosunkowo niewielkich powierzchni. Nie są one bowiem tak mocne i wytrzymałe jak modele spalinowe. Dlatego jeśli dysponujesz bardzo dużą powierzchnią (powyżej 1000m2), chcesz sprawnie kosić wysoką i gęstą trawę, rozważ wybór kosiarki spalinowej. 

Czy oznacza to, że kosiarki elektryczne są słabe i gorzej koszą trawę? Absolutnie nie. Kupując kosiarkę elektryczną, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów i dokonać świadomego wyboru modelu, który sprosta twoim wymaganiom. Model elektryczny odpowiednio dobrany do rozmiarów i potrzeb trawnika z pewnością spełni swoją rolę wyśmienicie. Dobra kosiarka elektryczna to również taka, której możliwości są dopasowane do wymagań. 

Podstawowym parametrem jest oczywiście moc kosiarki wyrażona w Watach. Im większa wartość, tym mocniejszy sprzęt. Najczęściej spotykane modele elektryczne mają moc mieszczącą się w przedziale od 1000 do 2000W. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze dobrej kosiarki elektrycznej?

Zasilanie

Kosiarki elektryczne podzielić można na dwie grupy: zasilane sieciowo i akumulatorowe. Jak łatwo się domyślić każda z nich ma swoje zalety, ale również i wady. Kosiarki elektryczne zasilane sieciowo wymagają łatwego dostępu do prądu. Konieczność podłączenia urządzenia do gniazdka oznacza, że praca ze sprzętem będzie wymagała nieustannej kontroli umiejscowienia kabla. Ryzyko przecięcia przewodu jest dość duże szczególnie gdy w ogrodzie posadzonych jest sporo krzewów i innych roślin ozdobnych. Dodatkowo stanowią one przeszkodę w dotarciu do niektórych części ogrodu. Dlatego decydując się na zakup kosiarki elektrycznej zasilanej sieciowo, musisz przyzwyczaić się do pracy w towarzystwie kabla. Naszym zdaniem to właśnie kwestia przyzwyczajenia i zachowania odpowiedniej czujności podczas koszenia są w tym przypadku najistotniejsze. Plusem jest natomiast gwarancja stałej mocy urządzenia i gotowość do pracy w każdej chwili. Oprócz tego kosiarki elektryczne zasilane sieciowo są tańsze i przeważnie nieco lżejsze. Jeśli dysponujesz niewielkim obszarem trawnika, z pewnością jest to opcja warta rozważenia. 

Alternatywą dla tego rodzaju modeli są kosiarki elektryczne akumulatorowe. Brak przewodu zasilającego oznacza wygodę koszenia nawet na trudniejszych, gęsto obsadzonych powierzchniach. W przypadku tego typu kosiarek trzeba niestety zawsze pamiętać o wcześniejszym naładowaniu akumulatora. Jeśli zapomnisz podłączyć sprzęt do ładowania, musisz liczyć się z tym, że praca mocno się odwlecze. Ładowanie zwykle trwa do kilku a czasami nawet kilkunastu godzin. Tego typu kosiarka jest również sporo droższa.

Regulacja wysokości koszenia

To funkcja, którą posiada już zdecydowana większość kosiarek elektrycznych, nawet tych najprostszych. Niektóre z nich oferują jednak regulację w trzystopniowej a czasami nawet siedmiostopniowej skali. Jeśli zależy ci na precyzyjnym przystrzyżeniu trawnika na pożądaną długość, koniecznie zwróć uwagę na ten parametr. 

Pojemność kosza

Im większa pojemność kosza, tym lepiej. Konieczność częstego opróżniana pojemnika z pewnością wydłuża i utrudnia pracę. Podstawowe modele są bardzo często wyposażone w niewielkie 25-30 l kosze. Nie jest to zbyt imponująca pojemność. Przy nieco wyższej trawie lub większej powierzchni trawnika taki kosz zapełni się w parę chwil. Dlatego w tym przypadku każde dodatkowe litry będą miały znaczenie. 

Regulowana i składana kierownica

Nie jest to parametr konieczny, jednak czasami potrafi znacząco ułatwić życie. Po dłuższej pracy z kosiarką może pojawić się ból pleców spowodowany nieodpowiednim dopasowaniem wysokości drążka sterującego. Możliwość jego regulacji pozwoli uniknąć dyskomfortu a czasami nawet bólu pleców. Funkcja ta jest najczęściej dostępna w droższych i masywniejszych urządzeniach. Z kolei składana kierownica ułatwia przechowywanie urządzenia bez dodatkowego zajmowania miejsca. 

Szerokość koszenia

Jeśli w twoim ogrodzie posadzonych jest mnóstwo rabatek i krzewów lepiej wybrać kosiarkę o węższym zakresie koszenia. Dzięki temu unikniesz kłopotliwego docinania trawy podkaszarką. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że szerokość robocza urządzenia ma bezpośredni wpływ na czas koszenia. Im większa, tym większy obszar można skosić za jednym przejazdem. W przypadku obszernych trawników z niewielką ilością przeszkód zdecydowanie lepiej sprawdzi się kosiarka z szeroką częścią roboczą np. powyżej 40 cm.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę najważniejsze kryteria, które w przypadku kosiarek elektrycznych mają największe znaczenie naszym faworytem jest kosiarka Makita ELM4120. Urządzenie jest trwałe, solidnie wykonane i dobrze wyposażone. Niestety jeśli chodzi o cenę, to w naszym zestawieniu plasuje się ono najniżej. Poszukując tańszego sprzętu, który sprawdzi się na niewielkiej powierzchni trawnika z pewnością warto rozważyć również wybór kosiarki elektrycznej NAC LE18-40-PB-S , która naszym zdaniem oferuje bardzo przyzwoitą jakość w atrakcyjnej cenie.

1 komentarz do “Najlepsze kosiarki elektryczne – ranking 2021”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *