Mycie kostki brukowej – 5 sposobów jak wyczyścić kostkę

mycie kostki brukowej

Kostka brukowa to najpopularniejsze wykończenie podjazdów i chodników przed naszymi domami. Tuż po ułożeniu jej powierzchnia prezentuje się schludnie, ale z czasem pojawiają się na niej skazy, które niszczą cały efekt. Najczęściej jest to trawa, plamy z oleju czy zwykły brud. Zebraliśmy pięć sposobów radzenia sobie z najczęstszymi zabrudzeniami na kostce brukowej. Jak umyć kostkę brukową?

Dzięki kostce brukowej możemy otrzymać estetyczną nawierzchnię wokół domu, która będzie towarzyszyć nam przez wiele lat. By cieszyła oko i zdobiła podwórko konieczne jest w miarę regularne dbanie o jej wygląd.

Mycie kostki brukowej warto wykonywać około dwa, trzy razy do roku lub częściej, gdy zauważymy pojedyncze plamy. W tym artykule przedstawimy skuteczne sposoby na czyszczenie kostki brukowej.

Usuwanie brudu i kurzu

Kurz i brud są zanieczyszczeniami, których można dość łatwo pozbyć się dzięki domowym sposobom. Mycie kostki brukowej najlepiej rozpocząć od porządnego zamiatania całej powierzchni. Można do tego użyć szczotki o twardszym włosiu. Miękkie włosie nie sprawdzi się tutaj najlepiej. Twardsza szczotka pomoże wyczyścić kostkę brukową. Usunie nie tylko kurz i brud ale i niewielkie mchy lub porosty. Rozprawi się też z kamykami i innymi nieczystościami, które utknęły w szczelinach kostki. Następnie resztki brudu wystarczy spłukać wężem ogrodowym z cieńszą końcówką. Jeśli zabrudzenia nie są duże, obejdzie się bez stosowania detergentów.

Sytuacja nieco się komplikuje, jeśli podwórko nie było sprzątane od dawna. Nawet zwykłe zabrudzenia z czasem osadzają się głębiej w strukturze powierzchni, a ich usunięcie może wymagać użycia specjalistycznych środków. Preparat do czyszczenia bruku działa szybko i skutecznie. My zwracamy jednak uwagę by wybierać specyfiki, które są nieszkodliwe dla środowiska. W sklepach ogrodniczych dostępne są preparaty z certyfikatami potwierdzającymi ekologiczny skład. Takie produkty mogą być w bezpieczny sposób spłukane do kanalizacji. Jest to szczególnie ważne, gdy z podwórka korzystają np. małe dzieci lub zwierzęta. Decydując się na silniejsze środki trzeba zachować bezpieczeństwo również względem siebie. Konieczna jest ochrona oczu, odpowiedni ubiór i rękawice.

Przyspieszyć prace z pewnością pomoże myjka ciśnieniowa oraz odpowiednia końcówka przeznaczona do czyszczenia kostek brukowych. Takie szczotki do myjek pozwalają kilka razy szybciej oczyścić wybrukowany podjazd i teren wokół domu. Nie zwiększają zużycia wody, a praca z nimi jest wydajna. Wielu producentów wyposaża końcówki także w zbiorniki z pokrętłem na detergent, które pozwalają dozować ilość środka chemicznego. O tym, która myjka ciśnieniowa jest najlepsza do domu, możesz dowiedzieć się z naszego artykułu. Wybór urządzenia ułatwi także zrozumienie tego jak działa myjka ciśnieniowa i jakie parametry mają znaczenie w przypadku czyszczenia kostki brukowej.

Mycie kostki brukowej za pomocą odpowiedniej końcówki myjki ciśnieniowej

Czyszczenie kostki brukowej z mchu

Mech z pewnością nie poprawia wyglądu kostki. Po deszczu może dodatkowo tworzyć niebezpieczną warstwę, na której łatwo się poślizgnąć. Warto wspomnieć, że mchy i porosty pojawiają się w zawilgoconych i zacienionych miejscach. Zdarza się, że nieodpowiednio przygotowane podłoże pod kostkę, staje się głównym winowajcą tego problemu. Dzieje się tak wtedy gdy nie wykonano wyprofilowanego spadku pozwalającego na szybkie spływanie deszczówki. Za nadmierny porost mchów mogą również odpowiadać niewłaściwie wykonane warstwy przepuszczające wodę w głąb ziemi.

Do usuwania mchu dobrze wykorzystać wodę pod ciśnieniem. Czasami jest on tak uporczywy, że wymaga użycia dodatkowego narzędzia. W marketach budowlanych i sklepach ogrodniczych dostępne są twarde szczotki do oczyszczania szczelin lub specjalne przyrządy, które pozwolą rozprawić się z tymi zanieczyszczeniami. 

Mycie kostki brukowej z mchu

Wyrywanie trawy i chwastów

Usuwanie ich tylko za pomocą myjki wysokociśnieniowej najprawdopodobniej nie przyniesie dobrego rezultatu. Z kolei ręczne wyrywanie z użyciem ostrych narzędzi jest nie dość, że czasochłonne to i krótkotrwałe. Trawa odrasta z łatwością, a wyrwanie jej z korzeniami często graniczy z cudem. Próbując usilnie pozbyć się korzeni trawy za pomocą ostrych narzędzi bardzo łatwo uszkodzić strukturę kostki lub ją porysować. Jak zatem uporać się z problemem chwastów?

Na pierwszy ogień, szczególnie jeśli trawa jest nieduża, warto wypróbować domowe sposoby na czyszczenie kostki. Zamiast sięgać od razu po chemiczne środki można użyć zwykłego octu. To ekologiczny i w pełni bezpieczny środek czyszczący, który i w tym przypadku może się sprawdzić.

Wystarczy stworzyć roztwór octu i wody w stosunku 2:1. Przeważać ma ilość octu. By specyfik działał lepiej można dodatkowo użyć niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Ułatwi on przywieranie do powierzchni roślin i tym samym zwiększy skuteczność mieszaniny. Tak przygotowany preparat nakładamy na niechcianą trawę za pomocą spryskiwacza. W przypadku najbardziej uporczywych chwastów dozwolone jest użycie czystego octu, bez rozcieńczania z wodą. Efekt naszych działań powinien być widoczny po kilku dniach.

Jeśli zdarzy się, że chwasty są na tyle zadomowione w szczelinach, że nie sposób ich usunąć naturalnymi sposobami, warto rozważyć użycie środka biobójczego. Po jego dokładnym nałożeniu na trawę, efekt zauważymy dość szybko. Zaschnięte resztki najlepiej usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju środki chemiczne to preparaty niepożądane szczególnie jeśli z podwórka korzystają małe dzieci, zwierzęta ale także alergicy. Rozpylanie środka należy wykonywać w odzieży ochronnej i rękawiczkach oraz z osłoniętą twarzą. Oczywiście zastosowanie środka chemicznego nie zagwarantuje, że trawa nie zacznie odrastać. Z pewnością odrośnie, ale po dłuższym czasie, a procedurę trzeba będzie powtórzyć. 

Czyszczenie kostki brukowej z oleju

Usuwanie tłustych plam z grilla lub oleju silnikowego to jedno z trudniejszych wyzwań. Nie łatwo ich się pozbyć. Trzeba zadziałać sposobem. Najlepiej kiedy zareagujemy szybko, a tłusty brud nie zdąży wniknąć dość głęboko. Wiadomo, nie zawsze jest to możliwe. Wycieki oleju silnikowego się zdarzają i nie sposób ich przewidzieć.

Jeśli nawierzchnia z kostki brukowej nie została wcześniej zaimpregnowana, zadanie staje się jeszcze trudniejsze. Walkę z tłustą plamą na kostce brukowej można zacząć od zakupu odtłuszczającego detergentu. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Przy usuwaniu oleistych osadów dobrze sprawdza się też niezawodny płyn do mycia naczyń. Warto rozejrzeć się również za preparatem o nazwie sorbent. Jest on szeroko dostępny w sklepach ogrodniczych lub BHP. Skutecznie pochłania rozlany olej, dzięki czemu usunięcie plamy jest o wiele łatwiejsze.

Przygotowując roztwór z płynu do naczyń, należy rozcieńczyć go z niewielką ilością wody i pozostawić na powierzchni bruku na około godzinę, po czym spłukać płyn ciepłą wodą. Jeśli tłusta plama jest nadal widoczna, należy powtórzyć czynność. W przypadku specjalnego detergentu wystarczy użyć gorącej wody (około 90 stopni) z dodatkiem specyfiku. Zdarza się, że niektóre silne detergenty pozostawiają po sobie ślady w postaci odbarwień, dlatego najlepiej przetestować ich działanie na niewielkim i niewidocznym obszarze. 

Czyszczenie kostki brukowej z cementu i farb

Takie sytuacje też nie są rzadkością. Plamy z farb i cementu bywają trudne do usunięcia. Im świeższa plama, tym lepiej. Należy ją od razu usunąć poprzez delikatne zdrapywanie i przemycie wodą z myjki ciśnieniowej lub twardą szczotką do czyszczenia. Jeśli ślady farby lub cementu wciąż są widoczne, trzeba podjąć bardziej inwazyjne działania.

W takich sytuacjach dobrze sprawdza się piaskowanie lub hydropiaskowanie. Jest to profesjonalne czyszczenie. Polega ono na szlifowaniu powierzchni z użyciem sprężonego powietrza (lub wody) oraz drobinek piasku. Wykonuje się je za pomocą specjalnych urządzeń. Często wykorzystuje się też specjalne tarcze. Wtedy jednak nie wystarczy zdarcie zabrudzonej warstwy. Niestety konieczne jest wyczyszczenie całej nawierzchni. Do tego rodzaju prac warto zatrudnić specjalistę, który pomoże uporać się z problemem.

Mycie kostki brukowej, na której widoczna jest farba np. elewacyjna bywa o wiele łatwiejsze, gdy mamy dostęp do myjki ciśnieniowej z funkcją podgrzewania wody. Czyszczenie powinno pójść gładko, o ile mamy do czynienia z farbą akrylową. W przypadku farb silikonowych trzeba dodatkowo sięgnąć po odpowiedni preparat chemiczny. Profesjonalne firmy oferujące mycie kostki brukowej proponują także hydromonitoring czyli czyszczenie z użyciem bardzo silnego strumienia wody lub mycie suchą parą. Są to jednak sposoby wymagające użycia specjalistycznego sprzętu. 

Na koniec impregnacja kostki brukowej i uzupełnianie fug

Jeśli świeżo położona kostka nie jest jeszcze zaimpregnowana, trzeba o to zadbać. Podejmując się samodzielnego impregnowania kostki brukowej warto pamiętać, że można ją wykonać najwcześniej miesiąc od jej wyprodukowania. Taka data z pewnością jest widoczna na każdej palecie.

Przed nałożeniem preparatu warto najpierw dokładnie umyć powierzchnię kostki. Na wysuszonej nawierzchni mogą zgromadzić drobiny kurzu i brudu. Trzeba je zmieść. Impregnat należy nakładać za pomocą wałka lub spryskiwacza ciśnieniowego. Dobrze sięgać po preparaty na bazie silikonu, a nie wody. Środki z silikonem w składzie gwarantują głębszy kolor i tak zwany efekt mokrej kostki, który zwiększa estetykę powierzchni. Impregnaty na bazie wody są co prawda tańsze, ale niezbyt trwałe. Każdorazowe czyszczenie myjką ciśnieniową stopniowo pozbawia ją ochronnej warstwy z impregnatu. Dlatego pielęgnację kostki brukowej najlepiej powtarzać raz na kilka lat. 

Jeśli chodzi o uzupełnianie fug piaskiem, to nie zawsze jest to zabieg konieczny. Co prawda podczas czyszczenia pozbywamy się jego niewielkiej warstwy pomiędzy kostkami, ale nie wpływa to na stabilność całego bruku. Im mniej piasku, tym przestrzenie wolniej porastają trawą. Mimo to uzupełnianie fug piaskiem to dozwolony i często stosowany zabieg.

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.