Jak działa myjka ciśnieniowa?

jak działa myjka ciśnieniowa

Wiele zastosowań myjki ciśnieniowej pozwala stwierdzić, że jest to urządzenie bardzo przydatne w gospodarstwie domowym. Z pomocą silnego strumienia wody, który generuje myjka, można bez większego wysiłku wyczyścić pojazd i wiele różnych powierzchni wokół domu. Co sprawia, że te urządzenia są tak skuteczne? W tym artykule wyjaśnimy jak działa myjka ciśnieniowa i przedstawimy budowę myjek wysokociśnieniowych. 

Budowa myjki ciśnieniowej

Jednym z głównych mechanizmów, dzięki którym myjka spełnia swoje funkcje, jest silnik elektryczny bądź spalinowy. Urządzenie elektryczne pracuje cicho i jest ekologiczne. Potrzebuje jednak kabla, który ogranicza mobilność. Myjki z silnikiem spalinowym są silne i dają dużo swobody. Ich minusem z pewnością są wytwarzane spaliny i brak możliwości korzystania w pomieszczeniach zamkniętych. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są także urządzenia akumulatorowe. Niestety oferują dość krótki czas pracy, co może by mocno ograniczające, szczególnie gdy chcemy wyczyścić większą powierzchnię.

Ważnym elementem jest też pompa (aluminiowa, kompozytowa lub mosiężna), która dostarcza wodę pod wysokim ciśnieniem. Dzięki ciśnieniu strumień wody osiąga wysoką moc czyszczącą. W standardowym zestawie otrzymujemy również wąż wysokociśnieniowy oraz pistolet.

Przewód ssący podłączony do źródła wody (sieci wodociągowej, studni itp.) sprawia, że z myjki można korzystać, będąc oddalonym od ujęcia wody. Im dłuższy przewód, tym bardziej mobilne jest urządzenie. Następnie wąż dostarcza wodę do specjalnego pistoletu lub innej końcówki. Może to być szczotka, lanca lub dysza, dzięki której strumień wody osiąga rotacyjny lub punktowy kształt.

Wiele urządzeń takich jak Karcher jest wyposażonych w dodatkowe akcesoria, które znacząco ułatwiają nam pracę. Takim komponentem może być specjalny filtr oraz przewód zasysający, dzięki któremu myjka może pobierać wodę ze zbiorników z wodą np. z beczki wypełnionej deszczówką lub przydomowego oczka. Pobieranie wody w ten sposób to rozwiązanie praktyczne a przy tym ekologiczne.

Część myjek posiada funkcję podgrzewania wody. Gorąca woda o temperaturze sięgającej 100 stopni o wiele skuteczniej usuwa brud nawet bez użycia detergentów. Skoro mowa o środkach czyszczących, to warto wspomnieć o specjalnych pojemnikach, w które myjki są bardzo często wyposażone. Producenci stosują również małe wężyki, które można umieścić bezpośrednio w pojemniku z płynem.

Oczywiście nie każda myjka wygląda tak samo. Przykładowo profesjonalny sprzęt wykorzystywany w firmach sprzątających lub na warsztatach różni się nieco od tego używanego w domu, jednak kilka podstawowych elementów takich jak korpus, silnik, pompa czy przewód wodny występują w każdym tego typu sprzęcie.

Jak działa myjka ciśnieniowa?

Działanie myjki opiera się głównie na wielokrotnym zwiększeniu ciśnienia dostarczanej wody. Silnik napędza pompę wysokociśnieniową, a ta zapewnia odpowiednie ciśnienie wody dostarczonej do urządzenia przez specjalny przewód wodny.

Woda z węża wędruje do pistoletu wysokociśnieniowego lancy lub innej końcówki myjącej. Ciśnienie wody może wynosić od 16 do 20 MPa w zależności od rodzaju myjki. Dzięki temu możliwie jest skuteczne i szybkie mycie różnych powierzchni wokół domu.

Parametry myjki – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Ciśnienie

Urządzenia przeznaczone do użytku domowego generują maksymalne ciśnienie rzędu 150 Barów. Mowa tu o ciśnieniu roboczym myjki. Niektóre modele profesjonalne osiągają nawet parokrotnie wyższe parametry.

Wydajność

Bardzo istotne znaczenie ma również wydajność. W przypadku urządzeń domowych wystarczy limit około 350 l na godzinę. Zaawansowane modele mogą osiągnąć przepływ wody na poziomie nawet 2000 l na godzinę.

Temperatura wody

Parametrem mocno określającym klasę myjki jest maksymalna temperatura doprowadzanej wody. Modele do użytku domowego mają limity zazwyczaj pomiędzy 40°C- 60°C. Urządzenia w pełni profesjonalne takiego limitu nie posiadają.

Moc

Na wydajność, ale i zużycie prądu wpływa moc silnika. Standardowo może ona wynosić około 1200-2000 W. Mocniejsze urządzenia do profesjonalnego użytku, mogą mieć silnik nawet o mocy 3000 W lub więcej.

Długość przewodu

Warto zwrócić uwagę również na długość przewodu wodnego. Myjki najczęściej mają przewody o długości 5-15 metrów. Ten parametr jednak najlepiej dopasować indywidualnie do planowanych zastosowań.

Dodatkowe akcesoria

Na użyteczność tego rodzaju sprzętu wpływa również wyposażenie dodatkowe. Producenci oferują różne akcesoria do myjek przystosowane do radzenia sobie z brudem na różnych powierzchniach. Najczęściej spotykane akcesoria to: lanca teleskopowa, różnego typu dysze czy pianownica. Do wyposażenia dodatkowego zalicza się również filtr wodny, zbiornik na detergent czy wężyk do pobierania środka bezpośrednio z opakowania.

Myjka ciśnieniowa – zastosowanie

Mycie kostki brukowej to jedno z popularniejszych zastosowań myjki. Urządzenie odpowiednie do mycia kostki, podjazdu czy tarasu, powinno posiadać wysokie ciśnienie robocze na poziomie minimum 130 Bar. Do tego zadania przyda się też zbiornik na środek myjący w przypadku mocniejszych zabrudzeń. Pomocna będzie też specjalna końcówka do mycia powierzchni płaskich, która szybciej usunie mech, ziemię i inne nieczystości.

Mycie samochodu – to zadanie, z którym bez problemu poradzi sobie chyba większość myjek ciśnieniowych. Aby dokładnie umyć samochód, przyda się specjalna szczotka czy też pianownica na wypadek zaschniętych zabrudzeń na karoserii. Konieczne jest też użycie detergentu, dlatego zbiornik na płyn lub specjalny wężyk doprowadzający będzie pomocny.

Mycie elewacji – do takiego zadania niezbędna może okazać się funkcja regulacji ciśnienia, szczególnie jeśli mamy do czynienia z mocnym urządzeniem. Bardzo przydatna jest też lanca teleskopowa, która pozwoli dosięgnąć do wszystkich zakamarków. Przydaje się ona również do mycia mebli ogrodowych a szczególnie altany.

Wiele osób obawia się, że myjka ciśnieniowa znacząco zwiększy zużycie wody w gospodarstwie domowym. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. W porównaniu do węża ogrodowego, który może zużyć w ciągu godziny nawet 3000 l, urządzenie to wykorzystuje średnio 400 l. Dodatkowo różne końcówki i regulacja wody sprawiają, że zużywamy mniej wody i oszczędności są jeszcze większe.

Jeśli zastanawiasz się, jaką myjkę wybrać, sprawdź nasze rankingi najlepszych myjek ciśnieniowych:

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

1 komentarz do “Jak działa myjka ciśnieniowa?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.