Jaki Odpływ Liniowy Wybrać do łazienki – Ranking 2024

jaki odpływ liniowy wybrać ranking

Odwodnienie liniowe to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie wykorzystywane w prysznicach bez brodzika. Umożliwia stworzenie nowoczesnej i minimalistycznej strefy kąpielowej. Jaki odpływ liniowy wybrać?

Odpływy liniowe służą do odprowadzania wody z prysznica. Dostępne są m.in. odpływy liniowe podłogowe i ścienne. Na co warto zwrócić uwagę i jak dobrać odpowiedni model do łazienki? Zobacz nasz ranking odpływów liniowych.

W tym artykule przedstawimy sprawdzone odpływy liniowe ścienne, modele podłogowe klasyczne oraz slimowane w różnych wariantach kolorystycznych i szerokich możliwościach aranżacyjnych. Podpowiemy, co warto sprawdzić przed zakupem, by móc cieszyć się niezawodnym i estetycznym odwodnieniem liniowym.

Najlepsze odpływy liniowe do prysznica

Odpływ liniowy 60cm A4H

Odpływ liniowy chromowany wykonany w całości ze stali nierdzewnej w tym stali szczotkowanej, która dzięki lekko matowemu wykończeniu wykazuje odporność na drobne zarysowania. Model dostępny także w kolorze złotym i czarnym.

To odpływ dzięki któremu można uzyskać bardzo nowoczesne wykończenie prysznica. Jest ukryty w podłodze, a zamiast stalowej maskownicy możemy wypełnić go dowolną płytką, uzyskując jednolitą podłogę w prysznicu. Odpływ pozwala usuwać wodę z prędkością 0,6l/s. Zaletą tego modelu jest niski syfon dzięki któremu wysokość montażowa wynosi zaledwie 54mm.

Odpływ liniowy 70 cm Vogi Duo

odpływ liniowy vogiWykonany z najwyższej jakości stali nierdzewnej-kwasoodpornej, która nie niszczeje nawet pod wpływem agresywnych środków chemicznych, stosowanych w płynach do czyszczenia itp.

Odpływ jest dwustronny, co oznacza, że możemy dzięki niemu osiągnąć dwa rodzaje wykończenia. Z jednej strony jest płaski, szczotkowany z drugiej zaś, posiada miejsce do wklejenia płytki podłogowej. Syfon Ø50 wyróżnia się przepływem do 56 l litrów na minutę. Dzięki wyjmowanym sitkom może być czyszczony od góry. 

Odpływ liniowy ścienny 2w1 A4H 90 cm

odpływ liniowy ścienny a4hOdwodnienie liniowe marki A4H przeznaczone do montażu w ścianie, polecane do kabiny prysznicowej o szerokości 100 cm. Zapewnia efektowne wykończenie posadzki, bez ingerowania w jej strukturę.

To odpływ liniowy 2w1, który pozwala na użycie maskownicy dołączonej do zestawu lub wypełnienie dowolną glazurą. Sprawdź nasz ranking przecinarek do glazury TUTAJ.

Model umożliwia niski montaż na wysokości 52 mm. Solidne ruszty i koryto ze stali nierdzewnej AISI 304, precyzyjne spawy oraz uszczelniająca flizelina hydroizolacyjna gwarantują trwałość odwodnienia. Podwójny system oczyszczania w postaci sitka i osadnika zatrzymuje nieczystości, a odpowiednia konstrukcja ułatwia czyszczenie odpływu od góry. 

Odpływ prysznicowy Balneo Duplex 80 cm

odpływ liniowy balneoKolejny dwustronny model odpływu do prysznica w naszym zestawieniu, tym razem o długości 80cm. To odwodnienie w kolorze czarnym od marki Balneo. Można wypełnić go płytką lub odwrócić o 180 stopni uzyskując dekoracyjną powierzchnię o strukturze szczotkowanej wykonaną ze stali nierdzewnej. Wykorzystanie takiego rozwiązania pozwala również uniknąć demontażu odpływu podczas wymiany płytek w łazience.

Wysoka jakość stali nierdzewnej, z której wykonano korpus oraz brak plastikowych połączeń zapewnia długa żywotność odpływu. Model został wyposażony w łatwo dostępny, wyjmowany syfon i dodatkowy osadnik zatrzymujący nieczystości. Przepustowość tego odpływu wynosi 55 l/min, natomiast głębokość montażu zaledwie 52 mm. 

Odpływ liniowy Slim A4H stalowy 80 cm

odpływ liniowy slim a4hOdwodnienie liniowe typu slim wykonane ze stali nierdzewnej w kolorze srebrnym. Dostępny także w kolorze czarnym i złotym. Jedną z jego zalet jest obrotowy odpływ 360 stopni umożliwiający precyzyjne dopasowanie kierunku syfonu, a także scalenie go z istniejącą kanalizacją. To rozwiązanie szczególnie przydatne w starszych, remontowanych łazienkach.

Odpływ typu slim warto wybrać wtedy gdy poszukujemy modelu, który będzie niemalże niewidoczny w prysznicu. Nie trzeba wypełniać go płytką. Wąska szczelina wpasowuje się w posadzkę. Pomimo niewielkich gabarytów sprawnie odprowadza wodę z prędkością 0,6L/s.

Odpływ liniowy ścienny Sanitline 90 cm

odpływ liniowy ścienny santilineDwustronny odpływ ścienny polskiej produkcji w kolorze stalowym wyposażony w niski syfon 52 mm. Polecany do większych kabin prysznicowych. Przepustowość tego modelu wynosi aż 60l/min co sprawia, że woda zostaje w bardzo szybkim tempie odprowadzona do kanalizacji.

Całość wykonana z odpornej na działanie substancji chemicznych oraz korozję stali nierdzewnej AISI 304. Konstrukcja odpływu pozwala na łatwy i szybki demontaż w celu oczyszczenia stalowego osadnika. Regulowane nóżki o nietypowym kształcie pozwalają na stabilne osadzenie konstrukcji. Ich zakres regulacji wynosi od 52 do 84 mm, co oznacza możliwość bardzo dokładnego wypoziomowania odpływu.

Rea Neo&Pure PRO 90 cm

odpływ liniowy złoty reaOdpływ liniowy podłogowy w złotym odcieniu do kabiny typu walk-in i nie tylko. Może stać się ozdobą łazienki, w której wykorzystano armaturę w podobnym kolorze. Ten luksusowy model montowany jest na wysokości 53 mm. Wyposażony w praktyczny, obrotowy syfon ułatwiający dopasowanie go do kanalizacji.

Odpływ wyróżnia technologiczna nowośc w postaci polimerowej powłoki hydrofobowej NANOFLEX, która przekłada się na wysoki współczynnik samoczyszczenia powierzchni. Kompletny zestaw montażowy w tym jednostronna maskownica o szerokości 30 mm pozwala sprawie zainstalować odpływ w prysznicu. Jego przepustowość nie jest imponująca jednak wciąż przyzwoita bowiem wynosi 36l/min. Złoty odpływ marki Rea można zakupić za około 450 zł.

Jaki odpływ liniowy wybrać?

W sklepach dostępne są modele odwodnienia podłogowego do kabiny bez brodzika, które różnią się od siebie wymiarami i sposobem wykończenia. Podobnie jak pozostałe elementy armatury łazienkowej odpływy liniowe są dostępne najczęściej w kolorze czarnym, złotym i klasycznym odcieniu stalowym.

Najpopularniejsze modele to te montowane w podłodze prysznica wzdłuż ściany lub odpływy narożne oraz odpływy punktowe. Nieco rzadziej spotykane są odpływy liniowe ścienne umieszczane przy łączeniu podłogi ze ścianą. Wykorzystuje się najczęściej wtedy, gdy np. ze względów technicznych nie jest możliwa instalacja odwodnienia w posadzce. Każde tego typu rozwiązanie zapewnia nowoczesne wykończenie prysznica bez brodzika. 

Na jakie parametry odpływu prysznicowego zwrócić uwagę?

Za bardzo istotną należy uznać długość odpływu (rozmiar odpływu). Musi być ona dopasowana do wymiarów kabiny. Specjaliści zalecają, by do kabiny o szerokości 90 cm wybrać odpływ o długości 80 cm. Na szczęście odwodnienia liniowe są dostępne niemalże w każdym możliwym rozmiarze, dlatego znalezienie odpowiedniego modelu nie stanowi wyzwania. 

Ważnym parametrem jest przepustowość odpływu liniowego. To właśnie ona określa, w jakim tempie woda zostanie usunięta z kabiny i trafi do syfonu. Przepustowość nie powinna być mniejsza nić 30 l/min. Czasami wartość ta jest podawana również w litrach na sekundę. Jak dobrać ten parametr? Przepustowość syfonu powinna być większa niż wydajność wszystkich dysz prysznicowych w tym deszczownicy. Warto mieć na uwadze fakt, że możliwości przepustowe odpływu spadają, gdy jest on przytkany zanieczyszczeniami.

Przed zakupem dobrego odpływu liniowego warto sprawdzić, z jakiej jakości produktem mamy do czynienia. Wprawdzie większość modeli dostępnych na rynku jest produkowana z odpornej na korozję stali nierdzewnej, jednak zdarza się, że w przypadku bardzo budżetowych modeli już na pierwszy rzut oka jakość pozostawia wiele do życzenia. Decydując się na montaż odpływu liniowego najlepiej wybierać spośród solidnych modeli, które zapewnią długą żywotność i nieskazitelny wygląd na lata. 

Jak zamontować odpływ liniowy w kabinie? 

Samodzielna instalacja odpływu podłogowego bez fachowej wiedzy może okazać się wyzwaniem, jednak z pomocą fachowca nie będzie stanowić większego problemu. Aby tak się stało, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii w tym głębokość montażu. W przypadku remontowanych łazienek często konieczny jest zakup odpływu linowego niskiego. Model o niskiej zabudowie może być instalowany w miejscach, w których nie można pozwolić sobie na montaż na zbyt dużej głębokości. Ruszt wklejany jest wtedy na wysokości około 5 cm.

Przed instalacją odwodnienia liniowego trzeba zadbać również o spadek, niezbędny do sprawnego spływania wody podczas kąpieli. Według zaleceń producentów najczęściej wynosi on około 2,5%, jednak w zależności od modelu może nieco się różnić.

Kompletny zestaw pozwalający zamontować odpływ liniowy w łazience powinien zawierać wszystkie potrzebne elementy. Zaliczają się do niego przede wszystkim: syfon z rynną odprowadzającą wodę, nóżki poziomujące, maskownica, filtr zanieczyszczeń, mankiet uszczelniający także haczyk do wyjmowania maskownicy. 

Jak wyczyścić odpływ liniowy podłogowy? 

Jedną z zalet pryszniców bez brodzika typu walk-in jest łatwiejsze czyszczenie. Nie znajdziemy w nich trudnych do umycia zakamarków, a zamiast tego płytki na ścianie i podłodze. Problematyczny w czyszczeniu może się wydawać odpływ liniowy, jednak dzięki odpowiedniej konstrukcji, poszczególne elementy łatwo wyjąć i dokładnie wyszorować. Producenci do zestawów dołączają specjalne haczyki, dzięki którym w sekundę dostaniemy się do środka odpływu, podnosząc tylko pokrywę. 

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.