Pompa ciepła – wady i zalety wszystkich typów w 5 minut

pompy ciepła wady i zalety

Pompy ciepła posiadają wiele zalet, którym zawdzięczają swoją popularność. Nie oznacza to jednak, że pozbawione są wad. Odkryj teraz największe z nich dla poszczególnych typów pomp ciepła i wybierz ten, który spełnia wszystkie Twoje oczekiwania.

Pompy ciepła to energooszczędne, bezemisyjne urządzenia, które pobierają energię cieplną z odnawialnych źródeł. Nic więc dziwnego, że w dobie powszechnej dekarbonizacji znajdują tak wielu nabywców. Ale by nie żałować wyboru, warto podjąć go świadomie. Poznaj wady i zalety wszystkich typów w naszym pięciominutowym poradniku.

Tak działa pompa ciepła. Ekologiczny sposób ogrzania domu.

Podczas pracy pompy ciepła nie powstają żadne spaliny, ponieważ jedynie transportuje ciepło z dolnego źródła do instalacji grzewczej budynku. Urządzenia te wykorzystują proste prawa fizyki. Opisana poniżej zasada działania pompy ciepła jest wspólna dla wszystkich ich typów. 

Cykl pracy pompy ciepła zaczyna się w parowniku, który pobiera energię cieplną zmagazynowaną w gruncie, wodach podziemnych lub powietrzu atmosferycznym. To ciepło ogrzewa czynnik roboczy, który paruje już w kilku stopniach Celsjusza, zamieniając się w gaz. Trafia on do sprężarki, gdzie jest kompresowany, co sprawia, że wzrasta jego temperatura. Pod wysokim ciśnieniem wędruje następnie do skraplacza, w którym rozpręża się, oddając ciepło do instalacji grzewczej budynku. Spadek ciśnienia i temperatury powoduje skroplenie się gazu, więc już w postaci cieczy czynnik roboczy trafia do zaworu rozprężnego, a z niego z powrotem do parownika, gdzie ponownie zostaje ogrzany. 

pompy ciepła wady i zalety

Wszystkie rodzaje pomp ciepła. Dlaczego montaż bywa drogi?

Pompy ciepła mogą pobierać energię cieplną z gruntu, wody lub powietrza. Niektórym taki podział wystarczy do określenia typu urządzenia, ale inni idą o krok dalej, wskazując bezpośrednio medium zasilające i odbierające ciepło. Dlatego na rynku spotkasz:

  • pompy ciepła solanka-woda, czyli gruntowe, a więc takie, które ciepło czerpią z gleby,
  • pompy ciepła woda-woda, inaczej wodne ponieważ ciepło pobierają z wód podziemnych (rzadziej powierzchniowych),
  • pompy ciepła powietrze-powietrze, wykorzystujące do pracy energię zmagazynowaną w powietrzu atmosferycznym, którą dostarczają do budynku w postaci ciepłego nadmuchu,
  • pompy ciepła powietrze-woda czerpią ciepło z tego samego źródła, co poprzednie, ale oddają je do instalacji grzewczej, w której krąży woda. 

Na ogólne koszty instalacji największy wpływ ma właśnie rodzaj pompy ciepła, ponieważ montaż gruntowych modeli zwykle okazuje się bardzo czasochłonny i wymaga sporych nakładów pracy. Pompy ciepła solanka-woda do pobierania energii cieplnej z gruntu wykorzystują specjalne wymienniki. Kolektory poziome należy zakopać w glebie na głębokości od 1.2 do 1.6 metra. Problem w tym, że poziomy wymiennik ciepła może mieć powierzchnię nawet pięciokrotnie większą od budynku, który ogrzewa pompa. A powierzchnia gruntu nad kolektorem musi pozostać niezabudowana; nie powinno się jej nawet brukować. Natomiast drugi typ wymienników pomp ciepła solanka-woda, czyli kolektory pionowe, montuje się w odwiertach o głębokościach od 30 do nawet 100 metrów. 

Pompy ciepła woda-woda także bywają kłopotliwe w montażu, ponieważ wymagają wybudowania co najmniej dwóch studni: czerpalnej, z której urządzenie pobierze wodę, oraz zrzutowej, do której schłodzona woda zostanie oddana. Wydawałoby się więc, że najlepsze będą powietrzne pompy ciepła. Ale czy tak jest naprawdę? Odpowiedź poznasz, gdy odkryjesz plusy i minusy wszystkich rodzajów tych urządzeń, które przedstawiamy poniżej. 

pompy ciepła wady i zalety

Wady pomp ciepła solanka-woda i ich zalety. Co z pozwoleniem? 

Pompy ciepła solanka-woda charakteryzują się średnią wydajnością, ponieważ współczynnik wydajności SCOP tych urządzeń osiąga wartości rzędu 4.3. Oznacza to, że do dostarczenia 4.3 kWh ciepła urządzenie zużywa 1 kWh energii elektrycznej. Dzięki temu stosunkowo szybko zwrócą się koszty inwestycji w postaci oszczędności na rachunkach za prąd. 

Niestety pracochłonny montaż gruntowych wymienników ciepła poważnie zwiększa koszty instalacji pompy ciepła solanka-wody. W przypadku kolektorów pionowych należy jeszcze uzyskać pozwolenie na wykonanie odwiertu głębszego niż 30 metrów, co dodatkowo komplikuje sprawę. W efekcie koszty zakupu i montażu gruntowej pompy ciepła mogą wynieść nawet ponad 90 tys. zł.

Zalety i wady pomp woda-woda. Wysoka cena dużej wydajności.

Pompy ciepła typu woda-woda to urządzenia, które ze wszystkich tu omawianych, osiągają najwyższe wartości współczynnika SCOP, pracując z wydajnościami ponad 5. Zapewniają więc najniższe koszty eksploatacji. Ale wysoka efektywność ma swoją cenę. 

Cenę montażu wodnej pompy zwiększa konieczność budowy studni. Co prawda zwykle nie potrzeba na nie zezwolenia, ponieważ nie są głębsze niż kilkanaście metrów, ale za to często trzeba wykonać ich kilka, aby bezproblemowo odprowadzić do gruntu wodę pobraną przez urządzenie. Dlatego koszty inwestycji w pompę ciepła typu woda-woda (zakup i montaż) to nawet powyżej 75 tys. zł. 

Pompa ciepła powietrze-woda: plusy i minusy. Co z grzałką?

Powietrzne pompy ciepła można zamontować niemal wszędzie; są najtańsze w zakupie i instalacji, ponieważ zwykle koszty tej inwestycji nie przekraczają 50 tys zł. Głównie ze względu na prostotę montażu, który nie wymaga wykonywania żadnych prac ziemnych. Pompy typu powietrze-woda służą także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Możliwości tej pozbawione są modele powietrze-powietrze, ale niektóre z nich mogą służyć również do schładzania pomieszczeń. Jednakże podstawową wadą wszystkich powietrznych pomp ciepłą jest niska sprawność. Uśredniony współczynnik wydajności tych urządzeń w optymalnych warunkach wynosi ok. 3.5. Poza tym wydajność spada ze spadkiem temperatury powietrza atmosferycznego. Dlatego w największe mrozy pracę powietrznych pomp ciepła wspomagają np. elektryczne grzałki, co oczywiście zwiększa zużycie prądu. W prawidłowo dobranej i zamontowanej powietrznej pompie ciepła grzałka nie powinna jednak zwiększyć zużycia energii elektrycznej o więcej niż 3%.

Zakup i montaż pompy ciepła – kiedy i dlaczego to się opłaca? 

Zakup i montaż pompy ciepła najbardziej opłaca się w nowych domach lub starszych budynkach, poddanych termomodernizacji. Najwydajniej te urządzenia pracują z ogrzewaniem płaszczyznowym, ale niektóre modele można też łączyć z grzejnikami. 

Natomiast największą wadą wszystkich rodzajów pomp ciepła w obliczu planowanych podwyżek cen energii elektrycznej wydaje się zużycie prądu, dlatego warto połączyć te urządzenia z instalacją fotowoltaiczną.

Z drugiej strony stosunek energii cieplnej dostarczanej przez pompy do zużytego prądu zawsze jest większy od 1, co czyni te urządzenia wyjątkowo energooszczędnymi. Kluczową kwestią pozostaje odpowiedni dobór typu i mocy pompy ciepła do konkretnego budynku. Tylko wtedy będzie można wykorzystać w pełni zalety odnawialnych źródeł ciepła.

Zobacz nasze inne posty

Udostępnij Ten Post Swoim Znajomym

1 komentarz do “Pompa ciepła – wady i zalety wszystkich typów w 5 minut”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.